Wielotematyczne

Jakie auto z wypożyczalni wybrać?

Wyjeżdżasz na urlop wypożyczonym samochodem? Wypożyczasz auto już na miejscu pobytu? A może potrzebujesz auta do pracy? W zależności od tego, dlaczego wypożyczasz auto, będzie Ci potrzebny odpowiedni model. Ten artykuł pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

Wybór odpowiedniego auta, to wbrew pozorom nie taka prosta decyzja. Trzeba zastanowić się po co wypożyczasz auto, kogo lub co będziesz przewoził, na jakie dystanse potrzebujesz pojazdu itp.

Inne auto będzie dla rodziny z dziećmi, inne dla pary, a jeszcze inne dla samych dorosłych. Jak więc zdecydować się na najlepsze auto?

Liczba osób

Na samym początku trzeba ustalić ile osób będzie podróżować autem. Czy będą to rodzice z dziećmi, czy może tylko osoby dorosłe. Teoretycznie pięcioosobowe auto może okazać się zbyt małe dla pięciorga dorosłych ludzi. Jest za to idealne dla rodziców i trójki dzieci.

Za przykład można podać Forda Fiestę, który mieści w sobie pięć miejsc siedzących. Jednak to auto jest idealne dla rodziny z dziećmi. Pięć dorosłych osób nie czuło by się komfortowo w takim aucie. To auto nie posiada zbyt dużego bagażnika, więc na dalsze podróże również się nie nadaje. Ale o tym mowa później.

Natomiast, jeśli autem podróżować będzie tylko jedna osoba, przykładowy Ford Fiesta byłby idealny. Nawet gdyby trzeba było zabrać sporo bagaży. Do dyspozycji jest wtedy nie tylko bagażnik, ale i tylne siedzenie.

Bagaż

Kolejna bardzo ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego auta, to bagaż. Jeśli podróż obejmuje np. jeden dzień i bagażu nie ma zbyt wiele, nie potrzebne będzie auto z wielkim bagażnikiem, typu kombi. Natomiast małe zwinne i wygodne będzie idealne.

Inaczej sytuacja wygląda kiedy bagaży jest spora ilość. Wtedy potrzebne będzie auto, przynajmniej typu kombi. Zwłaszcza jeśli podróż jest daleka. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są samochody typu Ford Focus Kombi lub minivany, np. Opel Zafira, w zależności i liczby osób podróżujących. Jeśli będziesz wypożyczał auto zwróć szczególną uwagę na drugą literę w oznaczeniu kategorii samochodu. “W” oznacza pojazd typu “kombi”, natomiast “V” oznacza vana.

Jeśli zależy Ci na konkretnym typie, a na stronie internetowej, w oznaczeniu kategorii auta, drugą literą nie jest ani “W”, ani “V”, warto zadzwonić i się dopytać. Lepiej to zrobić, ponieważ na miejscu może się okazać, że otrzymasz zupełnie inny samochód niż potrzebowałeś.

Kiedy wybierasz się wakacje, na których planujesz zjeżdżać na desce lub nartach, albo plaujesz zabrać swój rower, warto zastanowić się czy nie wziąć auta z bagażnikiem na dachu. Może to się okazać lepszym rozwiązaniem niż auto typu kombi. Cena auta z bagażnikiem na dachu jest porównywalna z wynajęciem dużego auta, z dużym bagażnikiem. Mniejszy samochód okazuje się jednak lepszy w użytkowaniu niż długie kombi.

Często jest tak, że doczepiany bagażnik dachowy, albo doczepiany bagażnik z tyłu auta na rowery, nie jest dostępny od zaraz. Wypożyczający często mają takie dodatkowe sprzęty na miejscu, ale w czasie wakacji może być na nie większe zapotrzebowanie. Dlatego lepiej  dokładnie się dopytać i zarezerwować dla siebie taki bagażnik wcześniej, aby nie pozostać na przysłowiowym “lodzie”.

Lokalizacja podróży

W zależności od tego jak daleko będziesz podróżował, potrzebujesz odpowiedniego pojazdu.

Przykładowo, jeśli wynajmujesz samochód do pracy, w której podróżujesz intensywnie po mieście, będziesz potrzebował niedużego, ale za to zwinnego auta. Biorąc pod uwagę, że bagażu nie będzie za wiele.

Inaczej sytuacja wygląda jeśli ktoś wypożycza auto na dłuższy wyjazd, np. wakacje do Portugalii i planuje wyjechać z Polski. Wtedy klasa auta, jego komfort ma ogromne znaczenie. W czasie długiej podróży nawet małe niedogodności mogą okazać się problemem. Np. wysoki mężczyzna powinien mieć na tyle dużo miejsca, aby móc swobodnie ułożyć nogi. Zbyt długo skurczone nogi w aucie, ze względu na mało miejsca okazuje się być bardzo uciążliwe.

Doświadczenia

Wypożyczając auto warto wziąć również pod uwagę to, w jakim aucie czujesz się najlepiej. Warto to wykorzystać zwłaszcza w przypadku, kiedy wylatujesz na wakacje do innego kraju. Wtedy lepiej wypożyczyć na miejscu sprawdzony, dobrze Ci znany model. Pomożesz sobie  zaoszczędzić czas na poznawanie nowego auta, naprawę ewentualnych usterek itp. Możesz wtedy skupić się na ważniejszych sprawach niż wypożyczony samochód podczas urlopu.

Daleka podróż nie musi od razu oznaczać, że potrzebujesz wielkiego auta. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w podróż we dwoje i nie masz zbyt wiele bagażu, z pewnością standardowe, nieduże auto będzie dobrym rozwiązaniem.

Przecenianie wielkości auta

Pamiętaj jednak, aby nie przeceniać wielkości samochodu, bo może okazać się, że podróż nie będzie przyjemnością, a udręką. Wiele osób się na tym łapie i potem żałują, że nie zdecydowali się na coś większego. Dobrym rozwiązaniem może być VW Passat,który należy do średniej klasy, ale idealnie sprawdza się w dalekich podróżach. Jest bardzo wygodny zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy.

Podsumowując, jeśli wypożyczasz auto, dokładnie się zastanów nad modelem. Jeśli masz nadzieję, że w danym aucie akurat się zmieścisz ze wszystkim, lepiej weź większy samochód. Zbyt wiele osób źle przemyślało sprawę, więc lepiej uczyć się na błędach innych. Zawsze weź pod uwagę liczbę osób, ich “wielkość” oraz bagaż i czas podróży, a unikniesz rozczarowania. Warto zapytać podczas rozmowy wpożyczającego czy na coś jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w naszej konkretnej sytuacji. Artykuł przedstawia standardy wyboru najlepszego samochodu, a Twoja sytuacja może być na tyle złożona, że wypożyczający może podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami z klientami i pomoże wybrać Ci najlepszy samochód akurat dla Ciebie. Korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych, a na pewno wypożyczone auto będzie najlepszym wyborem.

Możliwość komentowania Jakie auto z wypożyczalni wybrać? została wyłączona