Wielotematyczne

Brama Mazur – Węgorzewo

Węgorzewo to znany ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny. Przez turystów nazywane jest „Bramą Mazur”. Tutaj właśnie rozpoczyna się szlak wodny Wielkich Jezior Mazurskich.

Ciekawe miejsca w Węgorzewie to:

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła – zbudowany jest w stylu późnogotyckim w latach 1605-1611. Ciekawym elementem budowli jest sklepienie gwiaździste, niespotykane nigdzie indziej na Mazurach. W kościele znajdują się najstarsze na Mazurach organy skonstruowane w latach 1647-1648 oraz bogato zdobiony, barokowy ołtarz główny wykonany w 1652 roku w Królewcu.

Muzeum Kultury Ludowej, które zostało powołane w 1991 roku, zaś zbiory gromadzone są od 1969 roku. Są to przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny, stroje, plastyka obrzędowa, ceramika, rzeźba oraz malarstwo. Eksponaty pochodzą z terenu Warmii i Mazur, a także z terenów macierzystych obecnych mieszkańców Krainy Pojezierzy. Zbiory gromadzone są w działach etnograficznym, historyczno-archeologicznym oraz naukowo-oświatowym.

Zamek pokrzyżacki – zbudowany w końcu XIV w zamek jest najstarszym zabytkiem w Węgorzewie. Wielokrotnie przebudowywany między innymi na sąd, więzienie oraz bibliotekę. Dziś przyjął kształt budowli klasycystycznej z wewnętrznym dziedzińcem. Swą formą nie przypomina klasycznych zamków średniowiecznych. Obecnie prywatny właściciel stara się mu przywrócić dawną świetność.

Trzeba również wskazać, że na posesji Muzeum Kultury Ludowej znajduje się niewielki skansen, w którym skupiono zabytki tradycyjnego budownictwa mazurskiego. Oglądać można również drewniane chałupy z XVIII oraz XIX wieku, XIX wieczny budynek gospodarczy, szachulcowy dom mieszkalny, drewnianą remizę strażacką z przełomu XIX oraz XX wieku, a także kuźnię z tego samego okresu.

Mazurskie Muzeum Kolejnictwa – usytuowane jest w dawnym budynku dworca kolejowego. Zgromadzone zostały w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa obszaru Prus Wschodnich i eksponaty związane z Koleją Mazurską. W skład wystawy wchodzą: dokumenty, fotografie, mapy, urządzenia techniczne oraz elementy taboru kolejowego, tablice informacyjne, ubiory kolejarskie.

Węgorzewo to miejscowość, w której znajdziemy również doskonale przygotowaną bazę noclegową. Noclegi w Węgorzewie oferują m.in. różne hotele, hostele czy pensjonaty. Każdy turysta z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Możliwość komentowania Brama Mazur – Węgorzewo została wyłączona