Wielotematyczne

Ceramika sanitarna – jaką wybrać?

Ceramika sanitarna jest nieodzownym elementem każdej łazienki. Elementy ceramiczne to przede wszystkim umywalka, miska WC czy kompakt a także bidet czy pisuar. Chociaż nie każdy wszystkie te elementy musi posiadać w swojej łazience, to jednak nikt chyba nie wyobraża sobie funkcjonalnej łazienki bez chociażby umywalki, czy miski WC. Okazuje się, że współcześnie nie tylko ceramika sanitarna dostępna jest w kolorze białym. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowe umywalki, czy czarne miski WC, które pasują tak naprawdę do wielu aranżacji. Na rynku jest ich ogromny wybór. Jak jednak nie pogubić się w tym gąszczu ofert?

Umywalka – królowa łazienek

To przy niej rozpoczynamy i kończymy dzień. I to właśnie na nią zwracamy uwagę, zaraz po wejściu do łazienki. Bez funkcjonalnej umywalki nie istnieje tak naprawdę łazienka. Kupując umywalkę powinniśmy przede wszystkim jej wielkość dobrać do naszego pomieszczenia, oraz do funkcji jakie ma spełniać. Jest jedna ważna zasada, czym bardziej umywalka jest płytsza tym powinna być dłuższa. Tylko to będzie gwarantowało komfortowe korzystanie z niej. Duże umywalki są bardziej praktyczne od mniejszych. Jednak nie w każdej łazience będzie na nie miejsce.

Współcześnie łazienek jest kilka rodzajów. Różnią się przede wszystkim sposobem montażu a także kształtem. Umywalki możemy podzielić na te stojące i wiszące. Jedne i drugie cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak umywalki stojące zdają się być bardziej solidne i praktyczne. Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie wszystkie umywalki w domach Polaków były typowo klasyczne. Dzisiaj mogą mieć wiele kształtów, kolorów a także mogą być wykonane z różnych materiałów. Umywalka niejednokrotnie jest elementem dekoracyjnym. Jednymi z cieszących się większym zainteresowaniem są modele nablatowe. Tego typu umywalki mogą mieć np. kształt misy, kwiatka, kwadratu czy owalu. Dzięki temu, że są montowane nad blatem nie zajmują już miejsca pod nim. Szafka, która mieści się pod umywalką jest dzięki temu bardziej pojemna. Jest to idealne rozwiązanie szczególnie dla małych łazienek, w których każdy centymetr przestrzeni odgrywa ważną role. Umywalki nablatowe, posiadają wyższe ranty, dzięki temu łatwiej jest umyć nad nimi twarz czy ogolić się.

Kupując umywalkę, warto jest zwrócić uwagę na to kto ją wyprodukował. Zawsze bowiem korzystniej jest wybrać urządzenie od dobrego producenta. Mamy wtedy pewność, że będzie wykonane z dobrej pod względem jakości ceramiki i przez to trwałe. Niektóre umywalki pokryte są specjalną powłoką, dzięki której pielęgnacja ich jest bezproblemowa i przez wiele lat wyglądają jak nowe. Takie rozwiązanie zazwyczaj nie jest dużo droższe, a jednak w codziennym użytkowaniu korzystanie z takiej umywalki jest po prostu wygodniejsze.

 

Miska WC czy kompakt?

Aranżując łazienkę, musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest to, czy montujemy w naszej łazience miskę podwieszaną WC czy kompakt. Jedne i drugie rozwiązanie ma wielu zwolenników. Dzisiaj coraz bardziej popularne są miski podwieszane WC aniżeli kompakty. Miski WC, zdają się być idealnym rozwiązaniem przede wszystkim do małych łazienek. Nie tylko ze względu na to, że zajmują dużo mniej miejsca, ale także wyglądają bardziej dyskretniej. Miski WC podwieszane ze względu na to, że nie stykają się z podłożem są bardziej higieniczne. Nie ma bowiem zakamarków, w których może gromadzić się brud i namnażać bakterię. Miski WC, te które zostały pozbawione rantów są też dużo łatwiejsze podczas czyszczenia. Najczęściej w tym celu nie trzeba używać agresywnej chemii, powierzchnię wystarczy przetrzeć szmatką i obmyć wodą. Porównując miski WC do standardowych kompaktów, te pierwszy wypadają znacznie korzystniej. Na korzyść kompaktu przemawia jednak jego cena, która jest zdecydowanie niższa. Kompakt można też w dużo prostszy sposób zamontować. Wystarczy bowiem podłączyć go do instalacji, w razie jakiejś awarii, można też go szybko naprawić. Miski WC montowane są na specjalnych stelażach, które to umieszczane są w ścianie.

 

Bidet, czy jest naprawdę niezbędny?

Bidety coraz częściej pojawiają się w domach Polaków. Okazuje się, że gdy ktoś skorzysta chociaż raz z bidetu chce mieć go u siebie. Bidet jest urządzeniem, które pomaga dbać o higienę miejsc intymnych. Na co zwracać uwagę kupując dobry bidet? Przede wszystkim warto jest wybrać go od tego samego producenta i z tej samej kolekcji co miskę WC. Te urządzenia ze względu na to, że najczęściej montowane są blisko siebie nie powinny odbiegać chociażby odcieniem koloru ceramiki czy kształtem. Bidet razem z miską czy kompaktem powinien stanowić swojego rodzaju dopełnienie. Ważnym elementem w każdym bidecie jest bateria. Oczywiście warto wybrać taką, która pochodzi od sprawdzonego producenta.

Tak samo jest z pisuarem. Urządzenie to jest jeszcze rzadziej wybierany do łazienek aniżeli bidet. Jeszcze do niedawna tak naprawdę pisuary można było spotkać najczęściej w toaletach publicznych. Najczęściej pisuar znajduje się tam, gdzie większa część domowników to mężczyźni i wtedy gdy dysponujemy dużą łazienką lub wręcz dwiema i jedna z nich może być typowo męska. Pisuar może mieć deskę przykrywającą lub nie. Pisuary mogą być spłukiwane ręcznie lub też przez fotokomórkę. Oczywiście bardziej komfortowym rozwiązaniem jest urządzenie z fotokomórką.

Wybór ceramiki sanitarnej jest niezwykle ważny. Od tego na co się zdecydujemy zależy bowiem to, jak funkcjonalna i estetyczna będzie nasza łazienka. Bez względu na to jak chcemy zaaranżować nasze wnętrze z pewnością wśród szerokiego asortymentu czołowych producentów uda się dopasować odpowiednie urządzenia do naszego wnętrza. Urządzenie łazienki jest zawsze nie lada wyzwaniem. Dużo zależy oczywiście od dobrze dobranej i przemyślanej ceramiki jaka się tam znajdzie. Nie warto jest kupować tych elementów w przypadkowych miejscach i od niesprawdzonych producentów. Wtedy to bowiem może się okazać po krótkim użytkowaniu, że ceramika pęka, nie czyści się jej łatwo, a także nie wygląda estetycznie.

 

Możliwość komentowania Ceramika sanitarna – jaką wybrać? została wyłączona