Każda para młoda zanim pojawi się na ślubie musi przespać (lub nie) ostatnią noc przed tym wydarzeniem. Bardzo często taka noc ciągnie się w nieskończoność, gdyż myśli o następnym dniu, nerwy i stres są silniejsze. Warto jest uniknąć bezsennej nocy i tego stanu, tylko trzeba wiedzieć jak?
Wieczory kawalerskie i panieńskie, modne szczególnie w filmach amerykańskich z pewnością nie są dobrym wyjściem ze względu na kondycję pary młodej w dniu ślubu. Zabawa i alkohol są dobre na stres, jednak syndrom dnia następnego może wtedy zepsuć wszystko. Trzeba poszukać innego sposobu, aby w dniu ślubu być wypoczętym i uśmiechniętym. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości wpływających pozytywnie na przebieg nocy przedślubnej.
Odnowa duchowa dla wierzących
Młodzi, którzy zdecydowali się na ślub kościelny powinni pamiętać o sakramencie spowiedzi świętej. W obrządku katolickim spowiedź jest warunkiem przyjęcia ślubu w ogóle. Najważniejsza jednak jest spowiedź bez przymusu, z własnej woli. To spowoduje oczyszczenie duszy i przygotuje do najważniejszego wydarzenia w życiu pani i pana młodego.
Jak pisze ksiądz Andrzej Ziółkowski – wykładowca teologii pastoralnej PAT, członek Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy: „Małżeństwo nie może zaczynać się w grzechu. Spowiedź narzeczeńska nie może być lakoniczna, ot taka sobie, naprędce, przed samym ślubem, w długiej kolejce. Dlatego proponuje się narzeczonym dwie spowiedzi: pierwszą – generalną, z całego życia lub od ostatniej spowiedzi generalnej i drugą – przed samym ślubem. Później, już jako małżonkowie, nie mogą w chwilach słabości „wyrzucać sobie” dawnych grzechów. Doświadczenie mówi, że nie wszyscy narzeczeni stosują się do tych wskazań. Życie weryfikuje takie zaniedbania.”
Sposoby na przespaną noc przed ślubem
Poniżej przedstawiamy kilka możliwości radzenia sobie ze stresem i nerwami przed ślubem. Z pewnością takich przykładów można znaleźć więcej, jednak naszym zdaniem warto się zaznajomić z poniższymi:
- Muzyka – każdy lubi inny rodzaj muzyki. W indywidualnych przypadkach wiemy, co nas relaksuje. Dla jednych będzie to typowa muzyka relaksacyjna, spokojna. Inni z kolei preferują mocniejsze dźwięki. Podobnie z głośnością jej odtwarzania. Jedni lubią odpowiednio zbalansowany głos, a inni muzykę puszczaną bardzo głośno. Relaks uzyskany przy muzyce potrafi sprawić, że zapominamy o sprawach, które budzą niepokój czy strach.
- Sport – uprawianie go jest w stanie zniwelować stres. Najlepszy jest ruch na świeżym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze, spacery lub inna aktywność fizyczna jest wskazana by pozbyć się z organizmu hormonów stresu i zbędnej adrenaliny. Ruch jest wskazany w wielu sytuacjach, więc sprawdzony patent z pewnością nie zaszkodzi, by go wykorzystać.
- Cisza – dla niektórych osób bezwzględny spokój jest tym, co uspokaja. W praktykowaniu tego sposobu bardzo pomocny jest regularny oddech i jego rytmiczność.
- Pobyt z najbliższymi – w wielu przypadkach pobyt z bliskimi może być lekiem na wszystkie niepokoje. Przebywanie z osobami, od których emanuje bezpieczeństwo i spokój jest bardzo dużą wartością. Warto jest skorzystać z ich towarzystwa. Wtedy jest duża szansa, że cały stres zniknie.
Każda z metod jest dobra nie tylko na ostatni dzień. Pierwsze symptomy niepokoju mogą pojawiać się parę dni wcześniej, więc dość istotne jest ich wykorzystanie już w tym momencie.
Spokojna noc przedślubna
Każdy dzień się kiedyś kończy i nadchodzi zawsze wieczorna pora. Bardzo pozytywne jest skorzystanie z poniższych czterech punktów, które warto zrealizować przed próbami zaśnięcia, a są to:
- Kolacja – warto zjeść posiłek lekkostrawny, który nie spowoduje u nas porannych problemów żołądkowych. Wskazane jest pieczywo, chuda wędlina, twarożek, ser i warzywa. Dobra będzie także każda inna lekkostrawna potrawa. Posiłek warto zjeść na dwie godziny przed pójściem spać.
- Spacer i świeże powietrze – po zjedzeniu kolacji warto udać się na krótki spacer w najbliższej okolicy. W przypadku złej pogody można trochę pobyć na balkonie, prze domem lub chociaż wywietrzyć pokój.
- Kąpiel – bezpośrednio przed spaniem warto jest przygotować sobie kąpiel. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę, nie może być za gorąca. Kąpiel powinna nas odpowiednio przygotować do snu, a nie rozbudzić.
- Łóżko – na sam koniec pozostaje przygotowanie łóżka, które powinno być wygodne, pościel miła w dotyku i przyjemna. Odpowiedni oddech także ma wielkie znaczenie, by zasnąć w miłej atmosferze.
Zawsze pozostają inne możliwości, gdyby te nie zadziałały. Do nich należy np. zaparzenie sobie ziół takich jak melisa, rumianek i inne uspokajające herbatki. Dobra lektura przed snem czy fajny film, interesujący program telewizyjny są także dobrym sposobem na spokojny sen.