Dziś wiele dzieci unika odrabiania pracy domowej. Z reguły obowiązek ten nie należy do przyjemnych, a łatwy dostęp do innych rozrywek sprawia, że bardzo trudno znaleźć motywację. Jakie kroki powinni wykonać rodzice i kiedy warto odwiedzić psychologa dziecięcego? O tym w niniejszym poradniku.
Zrozumieć dziecko
Kluczem do sukcesu będzie zrozumienie dziecięcych problemów. Warto więc zastanowić się nad przyczynami ignorowania prac domowych. Jedną z nich może być mnogość czynników rozpraszających. Mózg dziecka interpretuje powrót do domu jako początek czasu wolnego. Czekają tu różne rozrywki, więc trudno postrzegać własny pokój jako przestrzeń do nauki. To właśnie szkoła najbardziej sprzyja rozwiązywaniu zadań matematycznych czy pisaniu wypracowań.
Zdarza się, że niechęć dziecka wynika z zachowań buntowniczych. Wtedy rodzice mogą spotkać się ze stanowczym sprzeciwem, co często powoduje konflikty rodzinne. W takich sytuacjach obydwie strony mogą być sfrustrowane, a problem nie będzie rozwiązany. Na szczęście istnieją skuteczne metody na zmotywowanie pociechy. Czasami pomocny okaże się psycholog dziecięcy, lecz nie brakuje technik, które można wprowadzić samodzielnie.
System nauki w domu
Skuteczną techniką może być wprowadzenie systemu nauki w domu. Zanim to nastąpi, należy porozmawiać z dzieckiem, gdy będzie miało dobry nastrój. Należy łagodnie poinformować je o próbie wdrożenia nowej metody odrabiania lekcji i jasno przedstawić korzyści, które za nią przemawiają. Mowa tu o lepszych stopniach w szkole czy poprawie organizacji czasu.
System może polegać na opracowaniu harmonogramu odrabiania lekcji. Warto powiesić go w widocznym miejscu i regularnie uzupełniać. Jednocześnie należy zapewnić najmłodszym optymalną ilość czasu wolnego. Kolejnym ważnym punktem jest rozwiązywanie zadań w ciszy i z dala od czynników rozpraszających.
Jeśli dziecko nie otrzymało pracy domowej, ten czas powinno spożytkować na czytanie książek czy interesujących czasopism. Warunkiem sukcesu będzie regularność i konsekwentne przestrzeganie norm uwzględnionych w harmonogramie. Po pewnym czasie nauka w domu stanie się pozytywnym nawykiem. Należy jednak cierpliwie poczekać do momentu, w którym dziecko zaakceptuje zmiany.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Dla niektórych dzieci samodzielne odrabianie pracy domowej może być trudne. Wówczas obecność rodzica przy biurku będzie jak najbardziej wskazana. Ponadto niektóre przestrzenie w domu nie sprzyjają kreatywności. Czasem zmiana pokoju może przynieść dużo lepsze rezultaty.
Zdarza się, że realizacja pracy domowej bywa bardzo czasochłonna, a zmęczenie negatywnie wpływa na koncentrację. Dobrą praktyką będzie wprowadzenie przerw o długości 5 minut co pół godziny. Czasu należy jednak dokładnie dopilnować, gdyż przedłużenie wypoczynku bywa rozpraszające.
Jeżeli pociecha nadal wykazuje zachowania buntownicze, problem może rozwiązać wizyta u psychologa dziecięcego, który zaproponuje skuteczne i sprawdzone metody terapii. Specjalistyczną pomoc można otrzymać m.in. w gabinecie psychologicznym Rodzice i Dzieci: https://rodziceidzieci.com/