Słowo leasing pochodzi z języka angielskiego ( to lease) i oznacza wynajmować. To słowo wręcz idealnie odzwierciedla charakter finansowania leasingowego. Biorąc pod uwagę historię leasingu to możemy stwierdzić, że przez ostatnie kilka lat przeszedł on nie małą metamorfozę.
Liczne zmiany nastąpiły na przestrzeni grupy odbiorców , do które ów leasing jest kierowany. Do niedawna mogli z niego skorzystać jedynie klienci, którzy byli w posiadaniu własnej firmy. Dzisiaj leasing dostępny jest również dla tych klientów, którzy są wolnymi strzelcami (freelncerzy). Ponadto firmy leasingowe oferują swoje produkty również klientom indywidualnym. Kolejną istotną zmianą w kontekście leasingu jest oczywiście przedmiot, środek trwały jaki leasingobiorca może „Wynająć”. Oczywiście najbardziej znanym dobrem jest samochód. Jednak coraz częściej klienci decydują się na leasing nieruchomości. Jak to działa? Leasing nieruchomości stanowi produkt analogiczny do kredytu bankowego. Przykładem banku, który ma w ofercie tego rodzaju produkt jest Millenium . Jest to iście korzystny produkt pod względem czysto podatkowym. Jak wiadomo leasing operacyjny pozwala na odliczenie rat leasingowych i dodanie ich do kosztów uzyskania przychodów. W trakcie trwania umowy o leasing dynamicznie rośnie wartość owej nieruchomości a my poprawiamy swoją płynność finansową. Leasing nieruchomości jest to optymalizacja kosztów, dzięki której możemy uatrakcyjnić kondycję finansową w naszej firmie. Leasing wiąże się z dużo mniejszymi formalnościami niż kredyt bankowy. Niestety w ostatecznym rozrachunku okazuje się on droższy. W przypadku leasingu operacyjnego , konsument może odliczyć podatek jednak po upływie umowy nieruchomość nie stanowi jego własności. Leasingobiorca może ją jedna odkupić.
W dzisiejszych czasach leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania. W przeciwieństwie do lat poprzednich, różni się ona grupą docelową. Z oferty leasingu może dzisiaj skorzystać już nie tylko przedsiębiorca ale także klient indywidualny. Rozszerzeniu uległ także dostępny asortyment.
Coraz więcej niezależnych leasingowych firm oraz banków podejmuje się finansowania nieruchomości. W ostatnim czasie swoją ofertę leasingową poszerzył Bank Millenium. Leasing nieruchomości jest alternatywną do kredytu bankowego formą finansowania, która wiąże się z szeregiem różnych zalet. Najważniejszą są korzyści natury stricte podatkowej. Leasing nieruchomości działa bowiem na zasadach analogicznych co leasing operacyjny. Umożliwia on odliczenie rat leasingu w kosztu uzyskania przychodów, dzięki czemu klient nie jest zobligowany do angażowania własnych środków kapitałowych. Leasing nieruchomości umożliwia także sfinansowanie innych inwestycji dzięki uwolnieniu środków finansowych, „zamrożonych” w nieruchomościach. W banku Millenium leasing nieruchomości zawiera się na 10 lat. Minimalna cena wykupu po upływie 10 letniego okresu leasingu wynosi 46% ceny zakupu określonej w umowie sprzedaży. Leasing nieruchomości w banku Millenium obejmuje budowle , które są już zbudowane. Stan deweloperski nie wchodzi w grę.
Przedmiotem leasingu nieruchomości mogą być:
- budynki i lokale biurowe
- budynki i lokale handlowe lub usługowe
- hale magazynowe i centra logistyczne
- magazyny – chłodnie
- inne wybrane obiekty
Leasing nie jest dość znaną formą finansowania inwestycji w naszym kraju. Początkowo skierowany był wyłącznie dla przedsiębiorców i służył dzierżawie sprzętu, dziś w leasing możemy wziąć prawie wszystko, nawet leasingować nieruchomość.
Leasing zwrotny to inaczej leasing nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje służy do dzierżawy bądź jak kto woli wynajmu lokalu, domu, biurowca itd w każdym razie nieruchomości. Co należy z niego zrobić by z niego skorzystać? Sprawdźmy.
Leasing nieruchomości – trochę definicji.
Po pierwsze leasing nieruchomości polega na tym, ze oddajemy do użytku nieruchomość innej osobie bądź firmie w charakterze dzierżawy. Leasing ten może być zamiennikiem tradycyjnego wynajmu. W sumie zasady są bardzo podobne ponieważ leasingodawca oddaje do użytku pewną nieruchomość w zamian za płacenie określonych rat na czas określony w umowę. Leasingobiorca korzysta z leasingowanego lokalu w charakterze właściciela ale w praktyce nigdy nim nie zostaje. Po zakończeniu umowy osoba, która dzierżawiła nieruchomość musi ją pozostawić w takim samym stanie jaką ją dostała. Chyba, ze umowie jest określone inaczej. Leasing zwrotny z reguły zawiera się na 10 lat.
Leasing nieruchomości jest dobrym sposobem na zapewnienie płynności finansowej dla firmy. Jeśli przedsiębiorca posiada lokat, hale, magazyn, który nie jest mu przydatny może go oddać w dzierżawie innej firmie i mieć z tego pożytek-pożytek majątkowy.
Leasing nieruchomości może być zawarty bezpośrednio pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawca lub między nimi może pośredniczyć wykwalifikowana firma leasingowa, który oczywiście za swe usługi pobiera opłaty. Owa firma wraz z obiega stornami transakcji ustala warunki umowy i przygotowuje wszelkie dokumenty, czuwa nam prawidłowym przebiegiem leasingu.