morze Darłowo
Wielotematyczne

Darłowo – zabytki i wydarzenia

Pomimo tego, że Darłowo oddalone jest od samego morza o przynajmniej trzydzieści minut szybkiego marszu, wielu wczasowiczów decyduje się na zakwaterowaniewłaśnie tam, a nie w graniczącym z morzem Darłówku. Niektórym zdarzyło się to przez pomyłkę, ponieważ nie byli w pełni świadomi struktury miasta i faktu, że jego nadmorska część oddalona jest o parę kilometrów. Większość urlopowiczów świadomie jednak decyduje się na Darłowo, ponieważ bliskość plaży nie ma dla nich największego znaczenia. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Darłowo oferuje swoim gościom zabytki i miejsca, których próżno szukać nie tylko w Darłówku, ale i większości nadbałtyckich kurortów w naszym kraju.

Najważniejszym budynkiem i dumą miasta jest Zamek Książąt Pomorskich (zamek Darłowo – info). Ta gotycka, wybudowana na planie kwadratu budowla, pełni dziś funkcję muzeum. Znajdują się w nim różne eksponaty i wystawy, największym skarbem jest jednak sam zamek, będący zabytkiem klasy zerowej. Dzięki pięknie odrestaurowanym wnętrzom, zwiedzający mają okazję poczuć atmosferę panującą tam setki lat temu.

morze

Równie ciekawym przeżyciem może okazać się wizyta w Kościele Mariackim, pod którego wieżą znajduje się Mauzoleum Pomorskie. W sarkofagu spoczywa tam m. in. Eryk I (Król Danii, Szwecji, Norwegii, książę ziemi słupskiej i stargardzkiej). Kościół Mariacki jest jednym z obiektów znajdujących się w ścisłym centrum Darłowa. W tym rejonie warto o dwiedzić również Rynek Miejski, na którym stoi Pomnik Rybaka, stanowiący jeden z symboli Darłowa. Pomnik został sfinansowany przez rodzinę Heptenmacherów, którzy na początku XX wieku byli jedną z najbardziej wpływowych familii w mieście. Cokół, na którym stoi rybak zdobią płaskorzeźby, które przedstawiają życie codzienne mieszkańców Darłowa.

Warty uwagi jest również barokowy ratusz, który przed wiekami służył jako hala targowa. Wśród wielu innych ciekawych obiektów architektonicznych na wyróżnienie zasługuje jeszcze niewątpliwie kościół św. Gertrudy, który wybudowany jest w stylu skandynawsko – gotyckim. Świątynia ta jest jedynym tego rodzaju obiektem na całym polskim Pomorzu.

Jeśli nasycimy się już zabytkami Darłowa, a także poznamy całą historię tego urokliwego miasta, na pewno zainteresują nas odbywające się tam corocznie różnego rodzaju imprezy i wydarzenia. Szczególnie zadowoleni powinni być kinomani i miłośnicy teatru, ponieważ w sezonie wakacyjnym odbywa się tam kilka festiwali filmowych i teatralnych. Należą do nich m. in. Festiwal Filmów Skandynawskich czy też Festiwal Teatrów Ulicznych. Darłowo ma także coś do zaoferowania amatorom sportu. Corocznie odbywa się propagujący zdrowy tryb życia Bieg Eryka oraz regaty morskie. Wybór atrakcji jest bardzo duży i każdy powinien znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.

Możliwość komentowania Darłowo – zabytki i wydarzenia została wyłączona