Odżywianie

Dieta Zone dieta strefowa

Dieta Zone została stworzona przez dr. Barrye’goSears’a. Promuje on dietę o podziale 40-30-30 . Czyli 40% węglowodanów, 30% tłuszczu i 30% białka. Podchodzi bardzo naukowo podziału 40-30-30, którego potrzebuje każda osoba. Potem tłumaczy, że całe jedzenie, które spożywamy znajduje się w “blokach”. Po ustaleniu unikalnej kombinacji tych bloków, jesz je przy każdym posiłku. Przekąski stanowią połowe bloku posiłku.

Szczerze mówiąc, to całkowicie przytłaczające! Stosując dietę Zone schudniesz, bo przez połowę swojego życia poświęcisz próbując dowiedzieć się jakie bloki możesz spożywać!

dieta

Po latach od wynalezienia diety strukturalnej, niektórzy postanowili ją trochę uprościć. Niewielka ilość białka w każdym posiłku (ok. wielkości dłoni i jedna mała pierś kurczaka) i do każdej przekąski (jedna późnym popołudniem, jedna późnym wieczorem) “właściwe” węglowodanów dwa razy tyle co porcji białka – czyli większość warzyw i soczewica, fasola, produkty pełnoziarniste, i większość owoców. Mniejszą ilość węglowodanów, jeśli wybrałeś te “niekorzystne” – dotyczy to brązowego ryżu, makaronu, papai, mango, banana, suchych płatków śniadaniowych, chleba, bułeczek, tortilli, marchwi, i wszystkich soków owocowych.

Jednak, Sears wyraża się bardzo dokładnie co do odpowiednich dawek, więc jeśli stosujesz uproszczoną wersję, tak na prawdę nie stosujesz diety Zone. Niektóre osoby odniosły sukces z tą dietą i wydaje się, że odpowiada im jego sztywność. Ale jeśli nie jesteś “szczegółowa” osobą, to prawdopodobnie, rzucisz tą dietę.

Naukowcy z Centrum Nauki, niedawno zatwierdzili dietę strefową jako dozwoloną. Nie mam pojęcia dlaczego. Faktem jest, że jeśli z bliska przyjrzeć się, co można zjeść w ciągu dnia, można wyraźnie zobaczyć dzięki czemu tracisz wagę. Nie dlatego, że jesteś w “strefie”, tylko dlatego, że spożywasz mało kalorii.

W skrócie, wejście do “strefy” pociąga za sobą znaczne ograniczenie kalorii, (dla większości ludzi) i to ograniczenie kalorii jest przyczyną utraty wagi, nie podziału składników odżywczych na 40:30:30.

Jeśli chcesz żyć jak normalny człowiek i jeść z rodziną lub przyjaciółmi, to ta dieta jest bardzo trudna i kosztowna, nie mówiąc już o wszystkich książkach, które należy kupić, aby dowiedzieć się co znajduje się w blokach.

Dieta Zone – założenia

Dobrze skrojony plan żywieniowy.Przy prawidłowym przestrzeganiu spadek wagi jest stały.Upraszcza wybór żywności do batonów, szejków i posiłków pudełkowych. Twoje ciało będzie w “strefie” przez cały czas.Nie musisz ćwiczyć żeby schudnąć.Chroni przed chorobami serca i innych dolegliwości.

Dieta Zone – Wady

Zbyt naukowe by było przyjazne.Zbyt kosztowne.Nie można karmić rodziny tak samo, bo każdy pasuje do innego bloku. Czasochłonne, ponieważ trzeba jeść 6 razy dziennie.

Dieta Zone – Podsumowanie

Nie bardzo przyjazne. Kto ma czas, aby poznawać definicję wszystkich bloków, dodatkowo musisz je obliczać i znajdywać przepisy, które pasują do twojego bloku.Ale to tylko naszym zdaniem. Jeśli chcesz ścisłej struktury w diecie, w dokładnym znaczeniu, powinieneś wejść do “strefy”.

Możliwość komentowania Dieta Zone dieta strefowa została wyłączona