Podejmując decyzję o kupnie domu, musisz również wybrać, na jakim rynku będziesz poszukiwać oferty. Czy zależy Ci na czasie i poszukujesz czegoś na rynku wtórnym? Czy wolisz poczekać i kupić dom z rynku pierwotnego? Każda oferta ma swoje zalety oraz wady. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto się z nimi dokładnie zapoznać.
Dom w zabudowie szeregowej i bliźniaki – oferta domów podmiejskich od dewelopera
W ofercie deweloperów dominują mieszkania w zabudowie wielorodzinnej na terenie dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Szczecin, czy Łódź. Jednak wzrost liczby Polaków chętnych na zakup domu na obrzeżach dużych miast, w tym stolicy zwiększył również zainteresowanie deweloperów na takie inwestycje. Według danych GUS w 2020 roku firmy rozpoczęły budowę ponad 90 tys. domów jednorodzinnych na terenie całego kraju, choć inwestorzy najchętniej budują na obrzeżach takich miast jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź i Poznań.
Oferta zabudowy podmiejskiej w 80% to domy szeregowe i bliźniaki. Jedynie 20% stanowią domy wolnostojące. Zazwyczaj takie domy powstają z inicjatywy indywidualnej osób, które wykupują działkę i decydują się na samodzielną jego budowę.
Powierzchnia nieruchomości podmiejskich oferowanych przez deweloperów waha się od około 60 m do 300 m kwadratowych. Domy o najmniejszym, a także o największym metrażu najłatwiej kupić na obrzeżach Warszawy. Na obrzeżach Poznania, czy Wrocławia średni metraż wynosił około 120 metrów kwadratowych.
Dom z rynku pierwotnego – zalety i wady
Domy z rynku pierwotnego na obrzeżach miast zazwyczaj znajdują się w dogodnej lokalizacji. Podmiejskie gminy zarabiające na takich inwestycjach, zachęcają potencjalnych mieszkańców, poprawiając jakość infrastruktury. W okolicy powstają więc nowe sklepy, placówki edukacyjne, np. szkoły i przedszkola, a także miejsca do rekreacji i odpoczynku.
Również deweloperzy szukają terenów, które przyciągną potencjalnych klientów. Dlatego też wybierają miejsca z miarę szybkim dojazdem do centrum dużej aglomeracji nie tylko samochodem, lecz także komunikacją zbiorową. Dlatego też w pobliżu nowo powstających osiedli znajdują się przestanki autobusowe lub kolei podmiejskich.
Firmy deweloperskie dbają nie tylko o wysoki standard oferowanych nieruchomości, lecz również ich otoczenie. Na osiedlu Chojnów Park https://chojnowpark.pl/ przy nowoczesnej zabudowie szeregowej powstaną place zabaw dla najmłodszych, boiska do gry, a także park sportowo-rekreacyjny z polami do jogi i miejscami piknikowymi. Dzięki czemu powstanie idealna do życia rodzinnego przestrzeń.
Zakup domu z rynku pierwotnego ma również swoje wady. Przede wszystkim znacząca staje się odległość od dużego miasta, która będzie się wiązać z dłuższym czasem dojazdu do jego centrum. Kolejna kwestia to powierzchnia domu. Średni metraż domów od deweloperów to około 100-120 metrów kwadratowych. Znacznie ograniczone jest również sama powierzchnia ogrodu, która przy zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, będzie znacznie mniejsza, niż w przypadku domu wolnostojącego.
Domy z rynku wtórnego – co najchętniej wybierają klienci?
Domy z rynku wtórnego kupują najczęściej osoby, które szukają nieruchomości o dość dużym metrażu, obszernym ogrodzie i często bliżej dużego miasta. Największą popularnością cieszą się domy jednorodzinne powstałe w czasach od lat 50-tych do około 2010 roku. Najchętniej z lat 1970 – 2010. Może się to wiązać między innymi z modą na proste, modernistyczne domy jednorodzinne. Tak kiedyś krytykowane kostki (proste domy jednorodzinne powstałe w czasach PRL), po przeprowadzaniu remontu, zachwycają nowoczesną formą i są niezwykle komfortowe.
Decydując się na nieruchomość z rynku wtórnego, kupujący wybierają oferty domów o dużym metrażu i zazwyczaj dużym ogrodzie. To coś, czego nie dostaną na rynku pierwotnym. Istotna jest również infrastruktura, która zazwyczaj jest znacznie bardziej rozwinięta w pobliżu osiedli, o dłuższej historii.
Zaletą domu z rynku wtórnego jest możliwość dokładnego jego obejrzenia. W tym wypadku trzeba również bardzo uważać. Domy, o które nie dbano należycie, lub nie zostały właściwe wykonane, mogą kryć niemiłe „niespodzianki”. Dlatego przed kupnem niezbędna jest dokładna inspekcja przeprowadzona przez specjalistów. Należy również pamiętać, że decydując się na taki zakup, musisz posiadać dodatkowe fundusze, na przeprowadzenie remontu, by dostosować dom do własnych potrzeb.