Budowa domu to nie tylko poważna inwestycja, która pochłania nasz czas, ale również jest to inwestycja, która wymaga zainwestowania dużej ilości pieniędzy. Istnieje kilka technologii budowy domu. To tych najpopularniejszych zaliczyć możemy technologię murowaną, prefabrykowaną – modułową albo drewnianą. Nie ma wątpliwości, że to właśnie technologia drewniana zaczyna cieszyć się największym zainteresowaniem. Co na to wpływa?
Oczywiście wszystkie zalety, które w sobie chowa. Do takiej podstawowej zalety zaliczyć możemy krótki czas budowy. Domy z bali nie wymagają prac mokrych poza fundamentami, dlatego też budować możemy znacznie szybciej. Druga zaleta to możliwość budowania w zimę, a to za sprawą tego, że nie wymaga ta budowa prac mokrych czym zostało wspomniane wyżej. Kolejna zaleta dotyczy łatwości modernizacji, czy dobudowy. Poza tym do tych zalet zaliczyć możemy też niesamowity klimat i charakter wnętrza, jaki stwarza nam ta technologia. Żadna inna nie jest w stanie nam tego klimatu zapewnić.
Wentylacja domu energooszczędnego
Kiedy decydujemy się na wybudowanie domu energooszczędnego, to wręcz warunkiem koniecznym jest zastosowanie najnowszych technologii, które dotyczą konstrukcji ścian okien, oraz izolacyjności i szczelności budynku. Wiele osób w całkowity sposób pomija jeden aspekt, który również ma znaczący wpływ. Jest nim oczywiście skuteczna wentylacja. Koszta energii rosną coraz bardziej, dlatego też coraz modniejsze staje się zmniejszanie źródeł zanieczyszczenia środowiska. I to są główne dwa powody, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie domu energooszczędnego. Owszem nie koniecznie energooszczędnego, ale takiego, który w znaczny sposób zapewni nam najniższe koszty użytkowania. Kiedy decydujemy się na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, to nie możemy zapomnieć również o skutecznej wentylacji. Najczęściej stosowana w Polsce wentylacja to wentylacja grawitacyjna. Działanie jej opiera się głównie na zasadzie ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym. Wywołane jest to różnicą temperatur, jaka pojawia się pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym.