Wielotematyczne

Drogo, ale z klasą – wybierzmy w naszym domu wykończenie z kamienia, wygląda pięknie

Marmurowe i granitowe wykończenia już od wieków zarezerwowane były dla wyższych sfer, dla osób bogatych, wpływowych, nawet nie tych tylko zamożnych, ale przede wszystkim dla sprawujących władzę. Budowano z nich pałace i wielkie świątynie – nie każdy mógł sobie na te materiały pozwolić. Podobnie jest do tej pory – raczej nie w każdym domu spotkamy marmurowe posadzki i blaty kuchenne, bo nie należą do elementów architektury domu na które możemy sobie pozwolić od tak. Nie zmienia to jednak faktu, że są to bardzo pewne i trwałe surowce, które takiej inwestycji są warte. Dlatego sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, w firmach i innych miejscach publicznych. Mało tego, oprócz tego że bardzo trwałe, ponadto są niezwykle efektowne. Może i my zastanowimy się nad skorzystanie z takich wysokiej klasy skał?

Specjalnie przygotowane płyty i mniejsze płytki z marmuru czy granitu spotkamy nie tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych na przykład ratuszu czy muzeum, ale i w domach prywatnych. Zdecydowanie najczęściej klienci decydują się na marmur, który zazwyczaj kładziony jest na podłogach w hallu, salonie czy łazience. Niezwykle urodziwy materiał robi więc wrażenie właściwie już od progu domu czy mieszkania. Nie jest to jednak dobry pomysł na podłogę w przedpokoju czy korytarzu prowadzącym od drzwi wejściowych. Dzięki temu możemy bowiem szybko utracić jego jakość – śmieci, drobinki piasku, zabrudzenia mogą na tym drogocennym materiale stworzyć piętno, którego nie pozbędziemy się tak szybko, jeśli w ogóle się uda. Błyszczący i piękny marmur dzięki takim zabiegom może stać się bardzo szybko matowy, a dodatkowo pokryć się masą niewielkich pęknięć czy rys. Nie będzie to wyglądało ładnie, a biorąc pod uwagę koszty takiej podłogi, niezbyt kalkuluje nam się szybko ją odnawiać. Na szczęście znający się na rzeczy architekci na pewno szybko pomogą nam zdecydować, że to nie jest dobry pomysł w miejscach, których dużo się chodzi. Pomoże dbanie o porządek, zamiatanie, sprzątanie, także impregnacja, jednak lepiej wybrać go w salonie, gdzie znacznie rzadziej pojawia się piasek.

Upiększyć granitem możemy także nasze kuchnie. Nie nadaje się do tego marmur, który szybko matowieje i traci jakość pod wpływem jedzenia i kwasów w nim zawartych. Także tłuszcze niekoniecznie będą dobrze prezentować się w kontakcie z marmurem, dlatego lepiej poradzić się specjalisty. Blaty kamienne są trwałe i pewne, ale jak widać trzeba dobrze je wybrać. Nie najlepsze będą jasne odmiany tych surowców – lepiej postawić na ciemniejszą klasykę, także jeśli myślimy o kuchennych płytkach na podłodze. Nie muszą one być nudne i jednokształtne – ciekawym urozmaiceniem będzie także dodanie niewielkich mozaik, które trochę ożywią podłogę. Specjaliści z firm zajmujących się tego typu działalnością na pewno zaproponują nam szereg rozwiązań – jeśli już jednak decydujemy się na kamień, to przygotujmy się na spore jednak koszty.

Na podłogę nadadzą się także płytki z innych materiałów. Na przykład prezentować się będzie świetnie trawertyn. Różne jego rodzaje – polerowany, szpachlowany, szlifowany będą pięknie prezentować się na posadzce. Ten materiał dobrze wygląda także stosowany jako blat kuchenny – stosuje się go wyjątkowo często, bo jest pewnym materiałem, odpornym na ścieranie i łatwym w pielęgnacji zwykłym płynem do naczyń i wodą. Dzięki niemu całe wnętrz wygląda jednak nietuzinkowo, więc warto się na niego zdecydować.

Zamiast marmuru na naszej posadzce sprawdzi się znacznie bardziej trwały granit. Można z niego zrobić także blaty kuchenne. Odporny na ścieranie, na wszelkie zanieczyszczenia i pochłanianie tłuszczy i kwasów jest inwestycją na lata, która jest naprawdę wartościowa. Przy zaplanowanym zakupie granitu pamiętajmy, że zajmujące się kamieniem firmy nie tylko sprzedają, ale także zajmują się montażem tego interesującego i bardzo pięknego materiału – oszczędza nam to koszty i czas poszukiwania specjalisty.

Jeszcze jedną propozycją jest kwarcyt – stworzone przy jego pomocy blaty to o wiele lżejsze produkty złożone przede wszystkim z kamienia, ale jednak z domieszką żywicy. Sprawia to, że są one bardzo trwałe i pewne, ale przy tym nie tak ciężkie – mają przy tym wszelkie potrzebne atesty potrzebne do kontaktu z żywnością, więc nie musimy obawiać się żadnych zatruć czy chorób – to w pełni bezpieczne, a przy tym bardzo piękne materiały, które, chociaż drogie dodadzą całemu mieszkaniu gracji i klasy.

Możliwość komentowania Drogo, ale z klasą – wybierzmy w naszym domu wykończenie z kamienia, wygląda pięknie została wyłączona