Leasing jest jedną z podstawowych form podnoszenia stanu posiadania przedsiębiorstw. Rozwiązania, które proponują firmy leasingowe są w przeważającej ilości przypadków o wiele korzystniejsze niż finansowanie inwestycji z kredytów. Wszystko dlatego, że leasing daje duże możliwości, co do odpisu kosztów od podatku.
Firmy leasingowe zazwyczaj powiązane są z największymi bankami, jednak są także firmy, które świadczą umowy leasingowe, ale poza tym z instytucjami finansowymi nie są powiązane. Co jednak daje sam leasing i dlaczego może być lepszy od kredytu? Przede wszystkim kredyt w ostatecznym rozrachunku jest droższy, a rat kredytu nie odpiszemy sobie od podatku. Z kolei leasing, chociaż oczywiście spłacamy raty, które ostatecznie będą przewyższały koszt pojazdu lub maszyny, to jednak wiele z tych kosztów można sobie od podatku odliczyć, co faktycznie będzie dawało tak zwaną tarczę podatkową. Po odliczeniu sobie wszystkich kosztów okaże się, że tak naprawdę auto czy maszyna kosztowała nas mniej, niż gdybyśmy kupili ją za gotówkę.
Co ciekawe, to przedmiot leasingu jest własnością firmy leasingowej i dopiero po spłacie wszystkich rat można wykupić go za 1% wartości. Jednak takiego obowiązku nie mamy. Równie dobrze możemy wziąć w leasing kolejny sprzęt. Wadą leasingu jest z kolei dość wysoki koszt uruchomienia. Standardowo musimy mieć 20% wartości przedmiotu leasingu, co stanowi tak zwaną opłatę początkową. Krótki jest też okres spłaty przedmiotu leasingu. Firmy leasingowe nie dają nam więcej niż 5 lat, czyli 60 miesięcy. Atutem kredytu jest więc niższy koszt związany z początkiem inwestycji, a w dodatku większa elastyczność jeżeli chodzi o spłaty. Tak czy inaczej, jeżeli chodzi o koszty finalne, to leasing będzie formą w zdecydowanej większości przypadków bardziej opłacalną niż kredyt, nawet ten z wyższej półki.