Wielotematyczne

Jakie formalności trzeba spełnić, aby wypożyczyć auto?

Aby wynająć auto należy spełnić szereg formalności. Dziś o nich w artykule. Jak się okazuje należy wiedzieć o kilku rzeczach, aby bez problemu i ponownych wizyt w wypożyczalni  wypożyczyć auto.

Wiek

Na początku weźmy pod uwagę wiek. Wydaje się to być banalną i oczywistą sprawą, że wystarczy osiągnąć pełnoletność. Jak się jednak okazuje w wielu wypożyczalniach nie wystarczy mieć ukończne 18 lat, lecz 21.

Osoba, która właśnie skończyła 18 lat i odebrała prawo jazdy może mieć trudności z wypożyczeniem samochodu. Wszelkie kwestie tego typu określa regulamin wypożyczalni. W zależności od firmy wynajmującej auta, zasady wypożyczania są różne. Dlatego jeśli bardzo zależy ci na wypożyczeniu auta, a nie kwalifikujesz się wiekiem, poszukaj innej firmy, która udostępni ci auto. Z pewnością taką znajdziesz.

Wypożyczający zawyżają wiek w obawie przed ewentualnym wypadkiem spowodowanym przez młodych kierowców. Ogólnie przyjmuje się, że wiek 21 lat, to minimalny czas kiedy, zwłaszcza mężczyźni, osiągają większe poczucie odpowiedzialności.

W tym przypadku, warto również wspomnieć o tym kto będzie użytkował auto. Tylko jedna osoba, czy może ktoś jeszcze. Warto o tym poinformować w razie ewentualnych problemów, np. kolizji. Wiek drugiej osoby również jest brany pod uwagę.

W niektórych firmach jest jeszcze tak, że w zależności od wieku kierowcy/klienta udostępniane są określone marki samochodów. I tak, im bardziej ekskluzywne auto, tym wymagany wiek kierowcy jest wyższy.

Dodatkowo sam wiek kierowcy nie wystarcza, należy podać czas od jakiego posiada się ważne prawo jazdy. Więcej o tym poniżej.

Staż kierowcy

W niejednej firmie wypożyczającej samochody, aby dostać auto trzeba mieć co najmniej dwuletni staż kierowcy. Doświadczone wypożyczalnie wiedzą ze swojego doświadczenia, ze ten aspekt jest bardzo ważny. Nawet osoba, która ma 25 lat i prawo jazdy od tygodnia, może mieć problem z wypożyczeniem auta wysokiej klasy.

Firmy starają się do minimum ograniczyć wystąpienie wypadku, który na pewien czas wyłącza samochód z użytku, przez co firma zwyczajnie na tym traci. Koszty związane z naprawą, nawet jeśli auto było ubezpieczone, utrata zniżek ubezpieczeniowych itd., to problem dla wypożyczalni, który starają się ograniczyć do minimum.

Prawo jazdy

Podstawowym dokumentem, który upoważnia klienta do wypożyczenia auta jest prawo jazdy. Tak, jak wspominaliśmy, im dłużej je posiadasz tym lepiej dla ciebie jako klienta. Im więcej kategorii, tym również dla ciebie lepiej. Masz wtedy do wyboru więcej aut, bo zwyczajnie firma bardziej ufa doświadczonym kierowcom.

Wiele wypożyczalni nie udostępnia również swoich aut w przypadku, kiedy kierowca ma ważne prawo jazdy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej krócej niż rok.

Dokument tożsamości

Samo prawo jazdy nie wystarczy. Wynajmując auto zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość. Oprócz prawa jazdy, które jest oczywiste, będziesz potrzebował dokumentu ze zdjęciem, np. dowodu osobistego lub paszportu. Wynajmujący musi być pewny na 100%, że osoba wypożyczająca auto jest zgodna z osobą na dokumentach. W przeciwnej sytuacji, podczas kolizji, wypadku itp. mógłby wystąpić problem ze ściągnięciem należności i odpowiedzialnością.

W ekstremalnych sytuacjach zdarza się, że firma wynajmująca auta prosi również o zaświadczenie o zatrudnieniu.

Karta kredytowa

Oprócz prawa jazdy, dokumentu tożsamości, w większości przypadków będzie ci potrzebna karta kredytowa (nie bankomatowa). Karta jest potrzebna do wniesienia kaucji, zazwyczaj obowiązkowej przy wypożyczaniu auta.

Zdarza się niekiedy tak, że niezbędne są dwie karty kredytowe. Jest tak w przypadku chęci wypożyczenia ekskluzywnych aut z wyższej półki, np. Mercedesa klasy C, lub BMW serii 3.

Kaucja

W większości firm udostępniających samochody należy wpłacić określoną kwotę pieniędzy, tzw. kaucję na poczet ewentualnego zwrotu auta z uszkodzeniami, lub pustym bakiem itp.

Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą karty kredytowej, na której blokuje się środki. Po powrocie, kiedy wszystko jest ok, środki są odblokowywane.

W sytuacji, kiedy klient nie dysponuje kartą kredytową, kaucję wpłaca się w postaci gotówki. Pieniądze zostają zwrócone po powrocie, jeśli samochód jest w identycznym stanie, w jakim został zabrany. Nie wszystkie, ale wiele wypożyczalni wymaga opłacanie kaucji kartą kredytową i gotówką płacić nie można. Dlatego, jesli nie dysponujesz kartą kredytową poszukaj wypożyczalni, która jej nie wymaga.

Kaucja obejmuje zazwyczaj równowartość okresu wypożyczenia auta z kwotą pełnego baku i jednorazową kwotą przygotowawczą auta do wypożyczenia. Stąd, jeśli znajomy wypożyczył auto za tyle i tyle, nie spodziewaj się, ze ty zapłacisz tyle samo. Ostateczna kwota zależy od wielu czynników, takich jak czas wypożyczenia auta, klasa samochodu, dodatkowe ubezpieczenia, dodatkowe wyposażenie itd.

Umowa

Zanim wypożyczysz samochód będziesz musiał zawrzeć umowę z firmą wynajmującą ci auto. W takiej umowie zostaną zapisane bardzo ważne dla ciebie informacje. Warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy i doczytać tekst drobnym drukiem, aby nie być później zaskoczonym.

To na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w umowie, to limit kilometrów i politykę paliwową. Więcej na ten temat znajdziesz tu.

To, o czym powinieneś również wiedzieć to opłaty za mandaty. Mandat, to kara za nie stosowanie się do przepisów prawa drogowego. Nie stosować się do przepisów prawa może kierowca prowadzący auto, dlatego też to on ponosi koszty mandatów. Wypożyczalnie nie pokrywają kosztów mandatów, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze i stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Podsumowując, aby ograniczyć do minimum wizyty w wypożyczalni samochodów, zabierz ze sobą prawo jazdy, dowód potwierdzający twoją tożsamość, kartę kredytową lub gotówkę. Najlepiej przed samą wizytą w wypożyczalni, zadzwoń do firmy i upewnij się co powinieneś ze sobą zabrać oraz poproś o przesłanie (np. na maila) umowy do wglądu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na zapoznawaniu się z umową na miejscu. Jeśli jakieś zapisy w umowie  nie podobają ci się, skontaktuj się z wypożyczającym i zapytaj o wątpliwe kwestie oraz negocjuj warunki. Wielu firmom zależy na klientach i mogą im pójść na rękę. Standardowe umowy, często zabezpieczają firmę maksymalnie, kosztami klienta, dlatego nie pozwól dać się na ciągnąć.

Możliwość komentowania Jakie formalności trzeba spełnić, aby wypożyczyć auto? została wyłączona