Marzy Ci się funkcjonalny, inteligentny dom? Wyposaż go w oświetlenie, które samo dostosuje natężenie światła do aktualnej pory dnia. Jednym ze sposobów na to jest montaż żarówki z czujnikiem zmierzchu. Jednak jak w zasadzie działa ta technologia? Gdzie można wykorzystać jej możliwości? Podpowiadamy!
Co należy wiedzieć o żarówkach z czujnikiem zmierzchu?
Czujniki zmierzchu to niewielkie, elektroniczne moduły montowane w wielu rodzajach sprzętów, w szczególności w urządzeniach oświetleniowych. Wyposażone w niego żarówki coraz chętniej stosowane są zarówno w mieszkaniach i domach, jak i obiektach użyteczności publicznej czy budynkach przemysłowych. Lampy z żarówkami z czujnikiem zmierzchu to doskonały sposób na unowocześnienie i poprawienie komfortu poruszania się w przestrzeni budynku.
Jak działa ta technologia? Czujnik zmierzchu analizuje bieżące natężenie światła z pomocą modułu zwanego fotorezystorem. W żarówkach często działa również sensor ruchu. Informacja dostarczana przez fotorezystor i sensor ruchu trafia do elektronicznego układu, który na jej podstawie wykonuje odpowiednie działanie — zapala światło i gasi je po upływie określonego czasu. Żarówkę z czujnikiem zmierzchu kupisz na przykład w sklepach Bricoman — sprawdź ofertę na stronie https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/zarowki-swietlowki.
Żarówka z czujnikiem zmierzchu — gdzie znajdzie zastosowanie?
Żarówki z czujnikiem zmierzchu uchodzą za niezwykle praktyczne i nowoczesne. Mimo to zwykle sprzedawane są w dość atrakcyjnych cenach, dlatego interesują się nimi nie tylko wielkie przedsiębiorstwa czy zarządcy obiektów użyteczności publicznej, lecz również prywatni właściciele posesji i budynków mieszkaniowych. Żarówki z czujnikiem zmierzchu chętnie instaluje się na przykład w korytarzach, piwnicach i gankach — wszędzie tam, gdzie nie spędzamy zbyt wiele czasu, a mimo to potrzebujemy oświetlenia, by bezpiecznie przemieszczać się także wtedy, gdy zapadnie zmrok.
W te modele urządzeń oświetleniowych wyposaża się także lampy na parkingach, podjazdach czy w ogrodach. Tu mogą pełnić także funkcję odstraszającą potencjalnych intruzów. Żarówki z czujnikiem zmierzchu często instaluje się również w tych pomieszczeniach, w których często dość trudno włączyć światło ze względu na ubrudzone ręce czy przenoszenie ciężkich przedmiotów oburącz. Między innymi dlatego właśnie modele te są tak doceniane przez projektantów obiektów przemysłowych czy osoby lubiące majsterkować w garażu lub przydomowym warsztacie.
Zalety żarówek z czujnikiem zmierzchu
Wśród niewątpliwych zalet tego rozwiązanie wymienić należy przede wszystkim wygodę, jaką ono oferuje. Nie trzeba odkładać aktualnie niesionych przedmiotów czy nawet wyciągać ręki, by zapalić światło. Żarówka z czujnikiem zmierzchu pozwala także lepiej oszczędzać energię — dzięki niej, światło włączone jet wyłącznie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne. Brak konieczności zapalania światła poprzez dotknięcie przycisku wpływa również na poprawę higieny i bezpieczeństwa przebywania w danym obiekcie.