Codzienne zmywanie makijażu, zwłaszcza przed snem, po całym dniu, nie tylko przynosi ulgę naszej skórze, ale także ją pielęgnuje. Jest to zabieg często przez kobiety lekkomyślnie ignorowany, a brak demakijażu panie często tłumaczą późną porą i zmęczeniem.
Na naszej skórze w w ciągu dnia zbierają się kurz, zanieczyszczenia i jakby tego było mało, pory skóry zatkane są nieprzepuszczającym powietrza podkładem, pudrem, różem, cieniem do powiek, nie tylko zresztą na twarzy, ale i na szyi i dekolcie. Nie zmywając tego wszystkiego przed udaniem się na spoczynek, fundujemy naszej skórze niedotlenienie, wysuszenie, podrażnienia i zaskórniki (dzięki zatkanym przez kosmetyk porom).
Po takiej nocy skóra będzie poszarzała i zmęczona. Inne efekty będą dla nas niewidoczne, ale bądźmy pewni, skóra nie puści nam płazem braku oczyszczenia.
Zdecydowanie odradzamy mycie twarzy wodą i mydłem (dla niektórych pań, to już stanowi demakijaż). Chlorowana woda powoduje podrażnienia, podobnie jak kolorowe mydła, warto więc zamienić je na wodę mineralną (lub bodajże przegotowaną) oraz preparat myjący odpowiedni do typu skóry (np. mydełko glicerynowe lub kostkę myjącą).
Do demakijażu używa się przede wszystkim kosmetyków odpowiednich do rodzaju cery.
Kosmetyki te, w postaci mleczek, śmietanek, kremów, zeli i galaretek działają dwufazowo. Jedna faza jest olejowa, a druga wodna, obie połączone są emulgatorami. W zależności do jakiego rodzaju cery jest przeznaczony kosmetyk, zawiera on większą zawartość olejową lub wodną. Oczywiście te przeznaczone do cery suchej muszą ją „natłuścić”, więc mają w sobie więcej substancji olejowych i odwrotnie.
Kosmetyki do demakijażu zawierają składniki ściągające pory skóry i substancje antybakteryjne. Mają też dzięki swej konsystencji lepszy poślizg, co nie powoduje ściągania i wysuszania skóry, w w efekcie zmarszczek. Emulsji tych nie potrzeba zmywać wodą, jednak jest wśród nich grupa kosmetyków (żele, galaretki), która zawiera myjące składniki powierzchniowo czynne i chcąc mieć pewność, że żadna substancja nie zostanie choćby minimalnie na skórze, można dodatkowo przemyć ją gotowaną lub mineralną wodą.
Należy pamiętać, że skóra na powiece różni się budową od tej na policzku. Do każdej z nich używamy innych kosmetyków, więc demakijaż oka powinien być wykonywany innym typem emulsji do demakijażu.
Demakijaż oka
Służą do niego specjalne, łagodne preparaty o łagodny dostosowanym do PH płynu łzowego, który wynosi 7-7,4 (dla porównania odczyn skóry to PH 5,5).Emulsje do demakijażu oka, są z reguły beztłuszczowe, poza tymi przeznaczonymi do zmywania z oczu kosmetyków wodoodpornych, wtedy wybieramy te, zawierające substancje oleiste.
Demakijaż twarzy
W tym wypadku to, czym zmywamy makijaż zależy nie tylko od rodzaju cery, ale również rodzaju makijażu. Jeśli do naszego makijażu użyłyśmy lekkiego podkładu, czy błyszczyku, wystarczy delikatny płyn do demakijażu. Mleczko, czy śmietankę stosujemy wówczas, gdy na naszej twarzy i dekolcie, znajduje się więcej kosmetyków, lub grubsza ich warstwa.
Usuwanie makijażu
Zaczyna się zawsze od zmywania oczu. Bawełnianym wacikiem lub płatkiem kosmetycznym, z nałożonym nań preparatem do demakijażu usuwamy zbędny cień z powieki tusz z rzęs. Robimy tak do momentu, aż kolejne waciki będą już czyste. Pamiętajmy by by za bardzo nie trzeć oka wacikiem, by go nie podrażnić. Należy to robić bardzo delikatnie.
Mycie i twarzy
Jeśli wcześniej zastosowałyśmy mleczko lub śmietankę, a nasza skóra jest sucha i wrażliwa, nie musimy już nadmiernie ściągać jej wodą. Przy cerze tłustej używamy do mycia kostki myjącej i wody.
Po dokładnym umyciu rąk nakładamy na dłonie preparat, rozcierając go aż do powstania piany i nakładamy go na twarz. Po umyciu spłukujemy letnią wodą.
Osuszanie
Nie należy trzeć twarzy ręcznikiem. Raczej osuszyć nadmiar wody ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną przykładając ją do twarzy.
Tonik i krem
Czego nie usunie nawet najdokładniejszy demakijaż, usunie przywracający PH skóry, tonik. Gdy wchłonie się w skórę, ostatnim punktem pielęgnacji będzie wklepanie odpowiedniego do naszego typu skóry kremu.a