Na pewno już każdemu z nas zdarzyło się zastanowić nad tym, ile tak naprawdę sklepy zarabiają na naszych zakupach. Często bierzemy produkty ze sklepowych półek i zastanawiamy się ile byśmy zapłacili, gdybyśmy się zdecydowali na hurtowe zakupy. A co dopiero, gdybyśmy zaopatrzyli się w naprawdę dużą ich ilość prosto od producenta. Takie pytania możemy sobie zadawać w nieskończoność, albo do momentu, kiedy sami zdecydujemy się przekonać jak to jest naprawdę i jak plasują się narzucane marże przez detalistów, hurtowników, no i ile może kosztować produkcja. Współcześnie najwięcej produktów na rynku, które są oferowane w sklepach, są wytwarzane w krajach azjatyckich.

Jakość chińskich wyrobów – fakty i mity
Z pewnością nie raz czuliśmy się zirytowani, kiedy po raz kolejny zobaczyliśmy, że na metce rzeczy, którą sobie zafundowaliśmy pisze drukowanymi literami jak byk: „MADE IN CHINA”. Niestety produkcja chińska nie cieszy się zbyt dobrą opinią co do jakości. Jednakże nawet pod tym względem nie powinniśmy generalizować sprawy, ponieważ duża część produktów chińskich (bo tak je już nazwijmy) cechują się bardzo dobrą jakością. Tak naprawdę wszystko zależy od kosztów produkcji, które narzucił zleceniodawca w chińskiej fabryce. Tak więc nie wszystko co przyniósł do naszego kraju import z Chin będzie marnej jakości.
Najlepsi też korzystają z chińskich fabryk!
Warto na przykład zwrócić uwagę, że wiele znanych firm, które zapatrują nas w odzież, obuwie, czy też artykuły gospodarstwa domowego również mają swoje fabryki w Chinach bądź innym azjatyckim kraju, a proponowany przez nich asortyment jest naprawdę bardzo dobrej jakości. Dlatego też nie można generalizować i mówić, że jeśli coś jest chińskie to znaczy, że rozpadnie się po kilku dniach używania. Nawet mówiło się przez jakiś czas o tym, że zabawki wyprodukowane w Chinach są niebezpieczne dla dzieci, co również mogło wyrządzić dużą krzywdę dla renomowanych firm, które tam właśnie zlecają swoją produkcję.
Pośrednik dostarczy wiele przydatnych informacji
Obecnie w Polsce funkcjonuje również wiele firm, które mogą zaoferować każdemu z nas import z Chin. Na ich stronach internetowych możemy przekonać się często w jakich cenach są produkty, które kupujemy w sklepach. Na tej podstawie możemy sobie przybliżyć wartość kwoty jaką pozostawiamy w sklepach stanowiąc ich zysk. Pamiętajmy jednak, że import z Chin to nie jedyny koszt ich działalności. Tych jest znacznie więcej. Weźmy pod uwagę chociażby obowiązkowe opłaty za prowadzenie działalności handlowej, zatrudnienie pracowników, wynajem lokalu, eksploatacja mediów oraz reklamę, która zwykle jest bardzo kosztowna.