O tym, że salon powinien być komfortowy, wie niemal każdy z nas. Sytuacja zaczyna więc komplikować się przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę urządzając go, jeśli zależy nam na osiągnięciu tego celu. To, co wydaje się nam skomplikowane, nie jest takie dla projektantów wnętrz. Czas więc zapoznać się z ich zaleceniami i zastanowić się nad tym, które z nich warto wcielić w życie w pierwszej kolejności.
Komfortowy, czyli jaki – próba definicji
Urządzenie komfortowego salonu z pewnością okaże się łatwiejsze, jeśli uda się nam zdefiniować znaczenie tego przymiotnika. Zrozumiałe wydaje się to, że każdy postrzega w nieco inny sposób znaczenie tego określenia. Co do zasady jednak salon powinien kojarzyć się zarówno z ciepłem, jak i z wygodą. Nie jest po prostu kolejnym pomieszczeniem w domu. Bliższa prawdy wydaje się ta jego definicja, która przedstawia go jako miejsce idealne na relaks i odpoczynek. To przecież właśnie w salonie odbywa się największa liczba aktywności charakterystycznych dla domowników. W pomieszczeniu tym spędza się też najwięcej czasu – nie tylko w samotności, ale również z rodziną i znajomymi. Planując aranżację salonu warto mieć więc na uwadze coś więcej niż tylko zgodę z typowym dla nas poczuciem estetyki.
Nie tylko meble – najważniejsze elementy komfortowego salonu
Mówiąc o elementach wystroju wnętrza przesądzających o tym, czy mamy do czynienia z komfortowym salonem, czy też nie, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na meble https://meble-bik.pl/pol_n_meble-677.html. Te przeważnie są opisywane nie tylko jako miękkie i wygodne, ale również jako duże. Minimalizm nie wychodzi z mody, przestajemy jednak definiować go dosłownie. Owszem, doceniamy wolną przestrzeń, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ciasne i niewygodne fotele nie są mile widziane w żadnym pomieszczeniu.
Planując komfortowy salon nie możemy jednak ograniczać się do mebli wypoczynkowych. Bardzo często na jego charakter wpływają dodatki. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza oświetlenie – zarówno centralne, jak i punktowe. Dziś nikt już chyba nie jest zaskoczony tym, że salony z jednym tylko źródłem światła sprawiają wrażenie odpychających. Ograniczenie oświetlenia do minimum nie znajduje uzasadnienia bez względu na to, z jakim stylem mamy do czynienia. Światło w salonie ma do spełnienia przynajmniej kilka funkcji. Te ogólne oświetla całe pomieszczenie, dzięki czemu poprawia samą funkcjonalność salonu. Lampy podłogowe, stołowe oraz wiszące, a także coraz modniejsze kinkiety ścienne przyczyniają się do tego, że salon sprawia wrażenie przyjemniejszego i bardziej przytulnego. Poza liczbą źródeł światła ważna jest także jego barwa. Tu najmilej widziana jest ciepła barwa światła, bo sprzyja odpoczynkowi.
Planując stworzenie komfortowego salonu należy zwrócić też uwagę na materiały, jakie się w nim znajdują. Dekoracyjne poduchy i meble tapicerowane mogą być skojarzenia z klasycznymi wnętrzami. Nawet w minimalistycznych wnętrzach prezentują się jednak na tyle dobrze, że rezygnowanie z nich jest działaniem pozbawionym jakiegokolwiek sensu.
Kolorystyka w komfortowym salonie
Czy kolor ścian i mebli ma wpływ na to, jak postrzegane jest pomieszczenie, w którym się znajdują? Jeszcze nie tak dawno wychodzono z założenia, że nie jest to kwestia szczególnie istotna, a dobór kolorystyki powinien uwzględniać przede wszystkim nasze upodobania. Dziś jesteśmy coraz dalsi od takiego podejścia i nie ma w tym wiele z przypadku. Psychologia koloru mówi o tym, że odcienie wpływają na nasze samopoczucie i ochotę do podejmowania aktywności. Nic więc dziwnego, że nie można mówić o komfortowym salonie, jeśli nie zadba się o jego odpowiednią kolorystykę. Ciepłe barwy, takie jak pomarańcze, beże, brązy, zielenie i żółcie, wprowadzają atmosferę wyciszenia. Rolę dominującego koloru może pełnić także biel zwłaszcza, że idealnie pasują do niej dodatki w każdym kolorze. Także miedziane i złote akcenty podnoszą atrakcyjność wizualną salonu. Nie muszą być przy tym elementami wiodącymi w wystroju tego pomieszczenia.