Usuwanie odpadów budowlanych musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami, które nakazują przekazanie śmieci do wyznaczonych miejsc. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów umożliwiają darmową utylizację wielu rodzajów gruzu, tworzyw sztucznych i substancji chemicznych. Niestety, osoby dostarczające gruz do PSZO muszą liczyć się z istnieniem określonych limitów ilościowych, powyżej których będą wprowadzane opłaty. Jakie ograniczenia spotkają inwestorów indywidualnych, prowadzących czynności budowlane lub remontowe? Ile gruzu można przywieźć do PSZO za darmo?
Ile gruzu przyjmie PSZO bez opłaty?
Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Poszczególne gminy zyskały uprawnienia do ustalania limitów przyjmowania gruzu zgodnie z możliwościami organizacyjnymi i finansowymi. Niektóre z nich oferują także darmowy transport odpadów do miejsca składowania (zazwyczaj w ściśle określonych terminach, w cyklach kilka razy do roku).
Właściciele odpadów budowlanych nie zawsze mają potrzebę wynajmu przestronnego kontenera w połączeniu z usługami transportu gruzu przez firmę zewnętrzną. Jeśli odpadów nie ma zbyt wiele, transport na własną rękę nie powinien stanowić problemu. Wystarczy umieścić gruz poremontowany w wytrzymałym worku typu big bag, a następnie zawieźć go do gminnego punktu składowania. Dobrą praktyką okazuje się uprzednie wykonanie telefonu do takiego miejsca celem pozyskania informacji o ewentualnych opłatach.
Ustalenia w zakresie darmowego przyjmowania gruzu przez PSZO mogą dotyczyć limitów w przeliczeniu na osobę lub przypadających na całą nieruchomość. Wszystkie wartości podawane są w jednostkach kilogramowych i w ujęciu rocznym. Średnia statystyczna w Polsce pozwala oczekiwać, że większość punktów odbioru przyjmie bezpłatnie 1500 kg odpadów budowlanych na rok, w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe. Po przekroczeniu limitu kilogramów rozpoczyna się naliczanie dodatkowej opłaty. Cena przyjęcia nadmiarowego gruzu wynika z uchwały gminnej. W większości przypadków trzeba liczyć się z kwotami rzędu 300-500 zł za każdą dodatkową tonę gruzu.
Kontener na gruz Pruszków
Samodzielny transport odpadów budowlanych nie zawsze ma sens. Przetransportowanie nawet 1000 kg odpadów wymaga kilkukrotnych kursów prywatnym samochodem, co nie pozostaje bez wpływu na koszty. Przy zaawansowanych pracach konstrukcyjnych i remontowych powstają znaczne ilości gruzu, wymagające składowania w specjalistycznych kontenerach. Wynajem kontenera i wywóz gruzu to jedna z podstawowych usług firmy BYŚ, specjalizującej się w transporcie i utylizacji odpadów budowlanych dla firm i osób prywatnych.
Przedsiębiorstwo BYŚ działa na obszarze Warszawy i okolicznych miejscowości, które mają szansę wynająć wytrzymały i bezpieczny kontener na gruz Pruszków, Piastów, Ożarów Mazowiecki i cała ściana zachodnia okalająca Warszawę mieści się w granicach oferty firmy BYŚ. Szczegółowe informacje o ofercie znajdziesz na stronie https://www.bys.pl/kontener-na-gruz-leszno-ozarow-mazowiecki-piastow-pruszkow-zabki. Dla osób i firm wynajmujących kontener na odpady cena w przedsiębiorstwie BYŚ prezentuje się nad wyraz konkurencyjnie. Możesz złożyć zamówienie przez Internet, korzystając z intuicyjnego formularza dostępnego pod adresem https://www.bys.pl/zamow-kontener.