Wielotematyczne

Jak jeździć samochodem bezpiecznie?

Niestety stan bezpieczeństwa na polskich drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia, na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomymi kierowcami a nasza kultura jazdy staje się coraz wyższa. Należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy sami i odpowiadamy również za innych uczestników ruchu drogowego. Oto kilka reguł, wskazujących jak jeździć bezpiecznie.

We wzmożonym okresie ruchu czy to w święta czy w wakacje, na drogach pojawia się wielu kierowców, z czego duża ich liczba nie jest jeszcze doświadczona. Warto wówczas pamiętać o kilku zasadach, które są w stanie zagwarantować bezpieczną jazdę. Pamiętaj między innymi o tym, aby ułożyć odpowiednio ręce na kierownicy, aby zawsze jeździć na biegu, mieć czyste szyby, lusterka oraz światła, utrzymywać odpowiednią odległość od pojazdu za którym jedziemy, używać kierunkowskazów, jeździć płynnie i nie przede wszystkim nie przeceniać swoich możliwości!

Przestrzegaj przepisów

Niby oczywiste, a jednak każdy kierowca nie raz widział spektakularne przykłady łamania przepisów ruchu drogowego. Cóż, wszyscy czasem tracimy cierpliwość jednak należy pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie warto ryzykować życia dla zaoszczędzenia paru minut. Kodeks drogowy oraz sygnalizacja świetlna zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa i płynności ruchu z uwzględnieniem jakości nawierzchni i natężenia użytkowania. Oczywiście będą one spełniać swoje funkcję tylko wtedy, jeśli wszyscy będziemy się do nich stosować.

Pamiętaj o pasach

Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ poduszki powietrzne będą nas chronić tylko wówczas, jeśli będziemy mieli zapięte pasy. W momencie zderzenia, pasy przyciągają kierującego do fotela a poduszka amortyzuje uderzenie głową. Bez pasów uderzenie jest prawie niemożliwe do zamortyzowania. Warto więc wyrobić w sobie ten nawyk i zapinać pasy za każdym razem, kiedy siadami za kółkiem.

Zakup alkomat

Jak mówi stare przysłowie „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Odpowiedzialny kierowca posiada w swoim wyposażeniu alkomat, który pozwala mu kontrolować swój stan i alarmuje wówczas, kiedy nie powinniśmy siadać za kółkiem. Pamiętaj, że ocena naszej sytuacji może być często mylna, więc jeśli dzień po zakrapianej imprezie nie jesteś pewny swojego stanu jest to idealny moment na użycie alkomatu. Wybieraj sprzęt od dobrego producenta, który da ci gwarancję precyzyjnego pomiaru i długiego użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, przy wyborze kieruj się jednak częstotliwością z jaką masz zamiar używać sprzętu.

Możliwość komentowania Jak jeździć samochodem bezpiecznie? została wyłączona