Sonda hydrostatyczna to urządzenie pomiarowe. Służy głównie do analizy temperatury, poziomu, ale również ciśnienia. Wysoką czułość zapewnia wysokiej klasy układ elektroniczny. Kiedy warto przemyśleć zastosowanie sondy hydrostatycznej i w jakich branżach sprawdzi się najlepiej?
Powszechne wykorzystanie oraz znaczenie precyzji pomiaru
Urządzenie wykorzystuje się powszechnie w przemyśle, stacjach uzdatniania wody, a także w kontroli przeciwpowodziowej zbiorników wodnych. Sonda dokonuje precyzyjnych pomiarów uniezależnionych od panującego ciśnienia atmosferycznego. Producenci sond najczęściej wprowadzają do nich odpowiednie zabezpieczenia, chociażby przed przepięciem, co gwarantuje dużą żywotność w trudniejszych warunkach. Sonda hydrostatyczna wypada również dobrze w oczyszczalniach ścieków i w monitorowaniu wielu procesów technologicznych, w których wymaga się dokładności. Czujnik nadaje się do zbiorników ciśnieniowych lub bezciśnieniowych. Dzięki sondom hydrostatycznym można wykryć ciecz o konkretnej gęstości. Pomiar nie zaburza żadnych procesów zachodzących w zbiorniku, więc to technologia działająca mało inwazyjnie.
Ważna zaleta to brak wpływu czynników mechanicznych na wynik. Sonda pomija zaburzenia wynikające, chociażby ze spienienia wody. Większość sond wymaga właściwego umiejscowienia i to możliwie blisko dna. Od całkowitego zanurzenia zależy precyzja, dlatego warto stawiać na urządzenia z długoterminową, minimum dwuletnią gwarancją producenta i solidną obudową. Sondy hydrostatyczne to również rozwiązanie rekomendowane na basenach, czy innych zbiornikach przeznaczonych do rekreacji. Dzięki efektywnym odczytom czujnik zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa dla użytkowników kąpielisk, studni głębinowych, stacji uzdatniania wody.
Od czego zależy jakość technologii?
Jakość urządzenia zależy od zastosowanych podzespołów, układu elektronicznego, solidności obudowy i dodatkowych zabezpieczeń wewnętrznych. Sonda działa bardzo szybko i nie wymaga przygotowania kosztownego sposobu opuszczania. Wystarczy najczęściej specjalistyczna, mocna linka lub system wbudowany bezpośrednio przez producenta. Czujnik przyda się najbardziej w miejscach przechowywania cieczy, praktycznie każdego typu. Od zwykłej wody po paliwa, związki chemiczne, produkty spożywcze. Przed inwestycją w sprzęt warto określić rodzaj cieczy oraz typ zbiornika. Niektóre sondy lepiej współpracują z oczyszczalniami ścieków, a inne ze zbiornikami wodnymi, dlatego profesjonalne porównanie przyda się do wyselekcjonowania możliwie najlepszego rozwiązania. Operatorzy w celu uzyskania możliwie najlepszych parametrów powinni puszczać sondy swobodnie, najlepiej w pionie.
Sonda hydrostatyczna ułatwia monitorowanie różnych rodzajów cieczy, wody pitnej, morskiej, ścieków, paliw. Czujnik sprawdzi się w niewielkich otworach, czy podczas intensywnego przepływu. Ze względu na mocną obudowę i doskonałe podzespoły sprawdzi się nawet w trudniejszych warunkach środowiskowych. Większość sond zapewnia wysoką wartość pomiarów niezbędną do prowadzenia zaawansowanych inspekcji. Wiele nowoczesnych modeli znajdziesz tutaj: https://www.newtech.com.pl/produkty/czujniki-cisnienia/czujniki-cisnienia-ifm/