Wielotematyczne

Kuchnia i łazienka – największe wyzwania aranżacyjne

Aranżując mieszkanie musimy podjąć wiele decyzji. Do najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych zaliczyć można urządzenie kuchni i łazienki. Te pomieszczenia najczęściej remontowane są w pierwszej kolejności. Ze względu na urządzenia i sprzęty jakie muszą się w nich znaleźć koszt, takiej aranżacji jest także zazwyczaj sporo wyższy niż np. projekt i wykończenie salonu czy sypialni. Wiele osób gubi się w gąszczu ofert i za bardzo nie wie co jest istotne a co jest mniej.

Urządzenie łazienki – najczęstsze problemy

Przed remontem powinniśmy podjąć decyzję w jakim stylu ma być urządzona łazienka. Współczesna łazienka najczęściej jest minimalistyczna i uporządkowana. I meble w stylu minimalistycznym, oraz inne urządzenia i przedmioty są teraz najbardziej dostępne. Przed zakupem mebli łazienkowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na walory wizualne i estetykę ich, ale także na parametry techniczne. Tylko dobrej jakości meble, będą ozdobą naszego wnętrza przez wiele lat. Przede wszystkim powinny być one zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci. Mogą być wykonane z płyty laminowanej, lakierowanej lub foliowanej.  Meble odpowiedzialne są za uporządkowanie wnętrza i powinny znaleźć się nawet w najmniejszych wnętrzach. Meble, które są nowoczesne nie posiadają zazwyczaj uchwytów. Mogą mieć funkcję samodomyku, lub tzw. system push. Nowoczesne meble łazienkowe mogą znajdować się w różnych wersjach kolorystycznych. Najpopularniejsze są jednak wciąż te białe. W małych łazienkach to one nie przytłaczają optycznie a wręcz oszukują wzrok i sprawiają, że światło się od nich odbija. Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio meble w kolorze czarnym czy czerwonym. Kolorem, który uznawany jest za drugą biel jest szary. Oprócz mebli łazienkowych musimy wybrać elementy ceramiki sanitarnej oraz baterie. Jednym z większych dylematów jest decyzja o tym, czy ma być w łazience wanna czy kabina prysznicowa. Wiele zależy od tego ile mamy miejsca. Jednak nie do końca jest tak, że w tych mniejszych łazienkach może znaleźć się tylko kabina prysznicowa. Są bowiem modele narożne, które nie zajmują zbyt dużo miejsca, a jednak pozwalają na komfortową kąpiel. Kabiny prysznicowe są zdecydowanie częściej wybierane. Mają bowiem wiele zalet. Są niezwykle praktyczne, zajmują mało miejsca oraz pozwalają na zmniejszenie ilości wody. Z kabiny można też szybko i łatwo skorzystać. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z poruszaniem się. Jeśli jednak mamy małe dzieci,  lepsza opcją będzie wanna, w której nie tylko mogą się umyć ale przy okazji pobawić.

 

Baterie łazienkowe – jakie wybrać

Żadna funkcjonalna łazienka nie może obyć się bez baterii do łazienki. Jest ich tam kilka, w zależności od ilości urządzeń sanitarnych i sprzętów. Są to urządzenia, z których korzystamy bardzo często. Dlatego też ważna jest ich jakość oraz parametry techniczne. Oczywiście estetyka, także nie powinna być bez znaczenia, bo jednak baterie powinny się nam po prostu podobać i pasować do stylistyki łazienki. Dobrej jakości baterie powinny wyposażone być w ceramiczne elementy – głowice. Które w dużej mierze wpływ mają na długotrwałe bezawaryjne działanie a także i sprawne obsługiwanie baterii. Ważny jest także materiał z jakiego została wykonana. Te, które są na ogół polecane to mosiężne i pokryte dodatkowo chromem. Baterie powinny mieć także specjalne urządzenia, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie zużycia wody. Sam perlator potrafi przyczynić się do zmniejszenia i to nawet o 30%! Są także inne sposoby. Baterie mogą mieć bowiem termostat lub ograniczniki. Cena ich zazwyczaj jest wyższa, jednak jest to zakup, który w perspektywie czasu jest bardzo opłacalny. Baterie najlepiej jest kupić od sprawdzonych producentów. Będziemy mieli wtedy pewność, że ich żywotność będzie długa, oraz że w razie jakiegoś uszkodzenia nie będzie problemu z otrzymaniem części zamiennych.

 

Aranżacja kuchni – na co uważać?

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej spędzamy sporo czasu nie tylko przygotowując posiłki, ale także po prostu spędzając czas z rodziną. Kuchnia jest miejscem, które chcemy pokazywać. W nowych mieszkaniach często jest wręcz połączona razem z salonem, co jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. W kuchni ważne są wszystkie elementy wyposażenia. Oczywiście wielką rolę będziemy przykładać do koloru płytek lub mebli. Jednak nie należy zapominać o zlewie czy baterii kuchennej. Właśnie te dwa elementy są najczęściej używane. Baterii kuchennych na rynku jest ogromny wybór. Te, które są najbardziej praktyczne i wygodne podczas użytkowania, to te z obrotową i wyciąganą wylewką. To dzięki niemu możliwe jest nie tylko umycie zlewu, ale także łatwiejsza jest praca w kuchni. Wybierając zlew na ogół musimy podjąć decyzję co do tego, czy ma być on wykonany z granitu czy stali. Te dwa rodzaje są bowiem najbardziej popularne. Posiadają też wiele zalet. Zlew wykonany z granitu jest odporny na wahania temperatury oraz zarysowania. Jest to materiał trwały, który przez wiele lat prezentuje się bardzo dobrze. Do jego wad należy zaliczyć jednak stosunkowo wysoką cenę, a także i wagę. Zlewozmywaki granitowe ważą dużo i mogą być problematyczne nie tylko podczas transportu, ale i podczas montażu. Zlewy stalowe są opcją dużo tańszą. Nie są jednak odporne na zarysowania. Przy niewłaściwym użytkowaniu, szybko mogą wyglądać mało estetycznie.

Aranżacja czy to kuchni, czy łazienki zawsze jest sporym wyzwaniem. Ważne jest aby jedno i drugie pomieszczenie dokładnie zaplanować przed dokonaniem zakupów. Ważne jest dokładne zwymiarowanie i poznanie produktów jakie chcemy nabyć. Szczególnie w łazience odpowiednie ustawienie urządzeń sanitarnych może przyczynić się do tego, że miejsce to będzie postrzegane jako funkcjonalne i estetyczne, lub wręcz odwrotnie. Przy małych wnętrzach warto jest wybrać specjalne serie, które są oszczędne rozmiarowo, a także postawić na dobre oświetlenie i jasne barwy, po to by dodatkowo optycznie powiększyć przestrzeń.

 

Możliwość komentowania Kuchnia i łazienka – największe wyzwania aranżacyjne została wyłączona