Wielotematyczne

Łazienka bezpieczna dla dzieci

Zanim stajemy się rodzicami, nie mamy zbyt wielkiego wyobrażenia o tym co w aranżacji chociażby łazienki jest ważne. W końcu osoby dorosłej raczej nie zainteresują łatwo otwierana szafki, czy środki chemiczne, które znajdują się na widoku i są ciekawe z tego względu, bo są po prostu kolorowe. Dopiero wtedy, gdy stajemy się rodzicami uświadamiamy sobie ile błędów aranżacyjnych zrobiliśmy. Dziecko w łazience powinno czuć się przede wszystkim bezpiecznie i my nie powinniśmy obawiać się tego, że może mu się tam coś stać. Nie wszystkie elementy wyposażenia trzeba zmieniać od razu. Czasem wystarczy jedynie je odrobinę ulepszyć, by stały się wygodne i godne zaufania.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Aranżując łazienkę, z której mają korzystać dzieci warto wziąć pod uwagę to, czy zdecydujemy się na wannę czy kabinę prysznicową. Wiele argumentów przemawia za wanną, z tego względu, że korzystanie z niej dla najmłodszych jest prawdziwą frajdą. W końcu to właśnie w wannie mogą się nie tylko umyć, ale przede wszystkim bawić. A jak wiadomo, najbardziej zależy im właśnie na tym. Korzystanie z wanny niesie z sobą oczywiście także szereg zagrożeń. Można się w niej poślizgnąć. Aby tego uniknąć warto wyposażyć wannę w specjalna matę antypoślizgowa, lub kupić taką, która będzie posiadała dno o takich właśnie właściwościach. Wanna wymaga jednak sporej przestrzeni, a nie zawsze taką mamy u siebie w łazience.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie kabiny prysznicowej. Wtedy jednak lepiej jest wybrać brodzik głęboki, w którym dziecko będzie mogło się wykąpać a także i pobawić. Jednymi z lepszych są kabiny, które mają brodziki akrylowe. Materiał ten jest ciepły w kontakcie ze skórą a także często posiada właściwości antyseptyczne. Przeciwdziała gromadzeniu się, namnażaniu pleśni, grzybów a także groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

 

Bezpieczeństwo w łazience

Pod hasłem bezpieczeństwo w łazience można zmieścić wiele spraw. Przede wszystkim w pierwszej kolejności dbamy o to, żeby dziecku nic się nie stało. Dlatego warto jest zabezpieczyć szafki, w których znajduje się groźna chemia specjalnymi blokadami. Blokady te dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Dostać je można bez większego problemu. Koszt ich nie jest wysoki. Dzięki blokadom dziecko nie będzie samo w stanie otworzyć danej szafki czy szuflady. Blokady nie tylko zabezpieczają szafki przed dostępem do zakazanych substancji, ale także przeciwdziałają przytrzaśnięciu sobie palców. Ważne jest także to, że w momencie gdy środki chemiczne czy kosmetyki znajdowały się na półkach, które w jakiś sposób były dostępne dla dzieci –trzeba zrobić z nimi porządek. Najlepiej przestawić je wysoko tam, gdzie nie będzie ich widać z perspektywy dziecka.

Największym zagrożeniem nie jest jednak to co jest widoczne dla oka, a bardziej właśnie to co nie jest. Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, w którym panują odpowiednie warunki do tego, żeby szybko mogły rozwijać się drobnoustroje, grzyby czy bakterie. W łazience najczęściej jest ciepło, a także wilgotno. Warto zadbać o to, aby urządzenia sanitarne były odpowiednio zabezpieczone. Wiele firm posiada w swoim asortymencie miski WC, deski sedesowe wanny czy umywalki, które posiadają w składzie jony srebra, które to powstrzymują rozwój bakterii. Składnik ten może znaleźć się także nawet na meblach. Najczęściej produkty takie posiadają bardzo długą i sięgającą nawet do dwudziestu pięciu lat gwarancję na działanie tego składnika.

 

Deska z duroplastu czy wolnoopadająca?

Wbrew pozorom deska sedesowa jest bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki, z której samodzielnie ma korzystać dziecko. Deska powinna być twarda i najlepiej, jeśli wykonana jest z duroplastu o właściwościach antybakteryjnych. Dobrze także, jeśli deska jest modelem wolnoopadającym. Dzięki mechanizmowy, który sprawia, że opada wolno, dziecko może uniknąć chociażby przytrzaśnięcia sobie paluszków.

 

Bateria z termostatem – co to takiego?

Baterie z termostatem najczęściej stosowane są i wykorzystywane pod prysznicem a także do wanny czy umywalki. Bateria wyposażona w termostat ma, z góry ustalona pożądaną temperaturę wody, która nie jest na tyle ciepła, aby mogła poparzyć. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób starszych. Bateria ze względu na to, że ma z góry ustawioną pożądaną temperaturę wody jest także bardziej oszczędna i pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia wody, podczas codziennego i normalnego korzystania. Na rynku jest też spory wybór baterii, które posiadają różnego typu wbudowane ograniczniki. Niektóre tez posiadają dodatkową funkcje, która sprawia, że nawet wtedy gdy wypływa z nich gorąca woda, to powierzchnia baterii pozostaje chłodna i nie ma niebezpieczeństwa związanego z oparzeniem się.

 

Dziecięce akcesoria

Dziecko korzystające z łazienki powinno czuć się jak pełnowartościowy domownik, który ma swoje przybory. Dzieci lubią kolorowe akcesoria. I w każdej takiej łazience powinno być miejsce na kolorowe wieszaki, ręczniki czy bajkowe kubeczki na szczoteczki, czy koszyki na zabawki. Często umywalka znajduje się zbyt wysoko by dziecko mogło z niej korzystać w sposób swobodny. Na rynku jest spory wybór podkładek i stopni, na które dziecko może ustać by korzystać z umywalki tak jak chce. Praktyczne okazać się mogą nakładki na deskę WC.

Łazienka jest jednym z mniejszych pomieszczeń w naszym domu. Na tej malej przestrzeni musi znaleźć się wiele niezbędnych urządzeń i przedmiotów, dzięki którym zaaranżowanie tego miejsca może okazać się jeszcze trudniejsze. W momencie, gdy ma z łazienki korzystać małe dziecko odpowiednie zaplanowanie tego miejsca w sposób aby było jeszcze do tego bezpieczne może być jeszcze trudniejsze. Jak się okazuje wystarczy przestrzegać kilku reguł, aby miejsce to było ergonomiczne, estetyczne, a także i godne zaufania. Dzięki dobrze zaplanowanej aranżacji, nasze dziecko będzie się dobrze rozwijało i będzie bez wątpienia bardziej samodzielne, gdy nie będzie ograniczane wieloma zakazami podczas korzystania z toalety.

Możliwość komentowania Łazienka bezpieczna dla dzieci została wyłączona