Wielotematyczne

Łazienka z drewnianymi elementami

Trendy dotyczące aranżacji wnętrz wciąż się zmieniają. Wiele z tych, które były modne jeszcze kilka bądź kilkanaście lat temu dziś przeszła do lamusa. Są też takie mody, które okazały się być czymś ponadczasowym i pomimo upływu lat wciąż zachwycają i są inspiracją we współczesnych wnętrzach.

Nowoczesna łazienka jest często odbierana jako surowa i zimna. Wszystko jest w niej uporządkowane i nie ma miejsca na zbędne dodatki czy akcesoria. Dominującymi kolorami w takich wnętrzach jest biel oraz szarości występujące w wielu odcieniach. Elementem kontrastowym i takim, który przyjął się idealnie jest drewno.

Drewno jest naturalnym materiałem, które przede wszystkim ociepla wnętrze. Ważne jest to, że idealnie pasuje w połączeniu z wszechobecnymi chromowanymi powierzchniami, szarością betonu architektonicznego, a także czarnymi minimalistycznymi dodatkami. Drewno w łazience spełnia też bardzo ważną rolę. Uspokaja i pomaga w tym by łazienka była miejscem przyjaznym i takim, w którym z całą pewnością możemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu.

Wiele osób wciąż uważa, że drewno w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Najbardziej obawiają się tego jakie mogą być skutki w kontakcie z wodą, której przecież w łazience nie brakuje. Każdy przecież widział jak wygląda spuchnięte i rozwarstwiające się drewno. Z drugiej jednak strony materiał ten jest nader często wykorzystywany do budowy wielu rzeczy, które narażone są na kontakt z wodą i nie dzieje się z nimi nic złego przez długie lata. Jak się bowiem okazuje ważne jest to jakie drewno zostanie wybrane. Noe każde będzie się idealnie nadawało do łazienki, nawet wtedy gdy zostanie odpowiednio zaimpregnowane.

 

Drewniane podłogi czy płytki drewnopodobne?

Drewno tak naprawdę samo w sobie jest tak dekoracyjne, że we wnętrzu w jakim się znajdzie nie są potrzebne już żadne ozdoby. Materiał ten nie tylko ociepla, ale także nadaje szlachetności i sprawia, że wnętrze wygląda luksusowo. Drewniane deski na podłogę powinny być z wykonane z litego drewna. Nie może być to drewno warstwowe, gdyż na skutek wilgoci może taka deska ulec rozszczelnieniu. Jest kilka gatunków drewna, które są szczególnie odporne na wilgoć jaka może pojawić się w łazience, czy też na różnice temperatur. Najczęściej polecane jest drewno egzotyczne, które cechuje się wysoką odpornością na wilgoć. A z rodzimych gatunków dobrym wyborem będzie dąb lub modrzew. Drewno powinno być w odpowiedni sposób zaimpregnowane i zabezpieczone nie tylko przed działaniem wilgoci, ale także i przed grzybami i pleśniami. Drewno na podłodze prezentuje się bardzo dobrze, ale posiadają jedną wadę -jest ono dosyć kosztowne. Alternatywą dla tego materiału są płytki drewnopodobne.

Płytki drewnopodobne dostępne są w wielu rodzajach, odcieniach. Trzeba przyznać, że idealnie imitują prawdziwe drewno. Płytki niektórych firm, są wręcz do złudzenia podobne do takich prawdziwych i trzeba się im przyjrzeć z bliska, by zauważyć różnicę. Płytki posiadają wiele zalet i w odróżnieniu do drewna są łatwiejsze podczas pielęgnacji. Najważniejszą ich zaletą jest jednak koszt. Są bowiem nawet kilkanaście razy tańsze od drewna egzotycznego. Nie trzeba ich w żaden sposób impregnować a wygląd ich do złudzenia przypomina naturalne drewno. Płytki można łatwo dostać. Wybierając je warto jednak zwrócić uwagę na producenta. Opłacalne jest wybranie, produktów pochodzących od sprawdzonych i dobrych marek. Mamy wtedy pewność, że zostały wykonane z najlepszych materiałów i z dbałością o każdy detal wykończenia.

 

Drewniane meble łazienkowe

Meble dziś znajdują się w praktycznie każdej łazience. Bez znaczenia czy jest to duża czy mała przestrzeń, szafka pod umywalkę czy też słupki, mogą znaleźć się praktycznie wszędzie. W nowoczesnej i minimalistycznej także nie może ich zabraknąć. Coraz bardziej popularne od kilku sezonów są meble, które posiadają drewniane dekory bądź też zostały wykonane z litego drewna. Meble drewniane najczęściej wykonywane są na zamówienie i na wymiar. W ten sposób można idealnie dopasować meble, do każdego nawet najbardziej nietypowego wnętrza. Wszystkie elementy mebli mogą zostać zaprojektowane indywidulanie. Dzięki czemu będzie można, wykorzystać je w jak najbardziej optymalny sposób. Wadą drewnianych mebli na wymiar jest niestety ich cena. Za materiał najwyższej jakości oraz indywidualne podejście trzeba będzie niestety dużo więcej zapłacić.

Alternatywą dla mebli z litego drewna są te, które posiadają tylko drewniane dekory. Najczęściej wykonane są z płyt MDF, które są foliowane i odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Takie meble dostępne są w różnych rozmiarach, odcieniach. Dekor doskonale imituje drewno. Jedną z większych zalet tegorozwiązania jest niska cena mebli. Jakość ich jest wysoka. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na ich zakup od sprawdzonych producentów. Kupując meble do łazienki zawsze należy sprawdzić, czy zostały wykonane z materiałów, które to odporne są na wilgoć i zmiany temperatury. Warto także zadbać o to żeby powierzchnia frontów i korpusów była gładka. Dzięki temu pielęgnacja ich będzie bezproblemowa.

Wanna obudowana drewnem

W momencie, gdy wanna zostanie obudowana drewnianymi panelami, będzie wyglądała niczym ze SPA. Tak naprawdę obudować wannę można wtedy, gdy taka jest już podłoga. Można zrobić to także wtedy, gdy mamy białą łazienkę i chcemy, aby był w niej element wyróżniający i ocieplający całość aranżacji.

Aranżacja łazienka najczęściej wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi a także z tym, że musimy włożyć ogrom pracy w to, aby miejsce to było nie tylko estetyczne, ale co najważniejsze funkcjonalne. Jest wiele topowych trendów, które są najczęściej inspiracją podczas aranżacji. Bez wątpienia dodatki drewniane są jednymi z nich. Nie tylko sprawią, że wnętrze nabierze innego charakteru. Ale także w łazience, w której znajduje się drewno łatwo będzie można się zrelaksować i odprężyć. A tego od łazienki oczekujemy wszyscy. Drewno pomoże zmienić najsurowsze wnętrze, w takie które jest przyjazne domownikom.

 

Możliwość komentowania Łazienka z drewnianymi elementami została wyłączona