Wielotematyczne

Łazienka inspirowana stylem skandynawskim

Łazienka jest zupełnie innym pomieszczeniem, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Na pewno od tego miejsca oczekujemy więcej niż kiedyś. Chcemy się w niej nie tylko umyć, ale także i odprężyć po ciężkim dniu. Wiele tak naprawdę zależy od stylu, w jakim łazienka zostanie zaaranżowana. Jest kilka topowych, które od kilku sezonów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednym  z nich jest styl skandynawski, który wśród Polaków cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Szczególnie mając małą łazienkę nie zawsze wiadomo jak ja urządzić. Okazuje się bowiem, że styl skandynawski będzie tak samo odpowiedni do małych wnętrz jak i do dużych pokoi kąpielowych. W tak zaaranżowanym wnętrzu, z całą pewnością będzie można się zrelaksować i wyciszyć.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Mówiąc o stylu skandynawskim, należy wziąć pod uwagę to, że tam pomieszczenia aranżowane są w taki sposób, by było jak najwięcej światła. Ze względu na szczególne warunki klimatyczne po prostu muszą one tak wyglądać. Jasne i przestronne wnętrza, które nie są zbyt dekoracyjne pozwalają odprężyć się po ciężkim dniu. Są też idealną opcją wtedy, gdy praktycznie ciągle jesteśmy bombardowani z każdej strony akcentami kolorystycznymi. Dopiero wnętrze stonowane, które jest pozbawione zbyt wielu dodatków pozwala odczuć komfort psychiczny. Łazienka zaaranżowana w taki sposób będzie idealna dla osób, które mają stresującą pracę lub takich, które cenią sobie świeże i estetyczne pomieszczenia. Jest kilka charakterystycznych elementów wystroju, które muszą się tam znaleźć. Wnętrze takie posiada drewniane naturalne dekory, jest w nim dużo bieli, mogą pojawić się też elementy beżu lub błękitu. Wnętrze takie jest idealne dla całej rodziny, singli lub dla dwojga. W każdej odsłonie prezentuje się dobrze.

Drewniana podłoga w łazience

W stylu skandynawskim podłoga w łazience jest drewniana. W tym celu można użyć egzotycznego drewna, które będzie idealnie nadawało się do wnętrza, w którym panuje wilgoć. Jest kilka gatunków drewna, które będą idealne. Jednak tak naprawdę nie musi być to tylko i wyłącznie drewno egzotyczne. Tak samo dobrze sprawdzi się drewno polskie, które zostanie w sposób odpowiedni zaimpregnowane. Jest też alternatywa dla drewna, które jak wiadomo nie należy do najtańszych materiałów. Na podłodze mogą znaleźć się płytki drewnopodobne, które doskonale imitują drewno, a do tego są bardziej praktyczne. Płytki można w sposób łatwy posprzątać, a także dobrze zamontowane będą spełniały swoją funkcję przez wiele lat. Jednak największą zaletą płytek drewnopodobnych jest ich niska cena. Takie płytki mogą być kilkakrotnie tańsze od standardowych paneli drewnianych.

Meble w stylu skandynawskim

W każdej łazience, bez względu na styl w jakim została zaaranżowana powinny znaleźć się meble łazienkowe. To one odpowiedzialne są za uporządkowanie tego miejsca i dzięki nim łazienka może być bardziej estetyczna, ale i funkcjonalna. W łazience, która jest utrzymana w stylistyce skandynawskiej mogą znaleźć się meble, które będą białe lub posiadające drewniane dekory. Takie będą tam najbardziej odpowiednie. Wybierając meble posiadające drewniane dekory lepiej jest by były one jasne i kolorystyką nawiązywały do koloru drewna jaki jest na podłodze. Wybierając meble należy kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Korpusy mebli powinny być gładkie. Dobrze jeśli nie będą posiadały ozdobnych uchwytów. Wybierając meble należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także na funkcjonalność. Te lepszej jakości wyposażone są w funkcje, dzięki którym użytkowanie ich jest niezwykle komfortowe i dyskretne. Dobrze, jeśli meble posiadają funkcję samodomyku. Nie tylko użytkowanie ich jest bardziej komfortowe, ale także i sam produkt jest dłużej trwały. Należy zwrócić uwagę także na to z jakiego materiału zostały one wykonane. Meble powinny być bowiem zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Najlepiej, jeśli pokryte są dobrej jakości lakierem lub są foliowane.

Istotne jest oświetlenie

Wnętrze w stylu skandynawskim musi być jasne.  Ze względu na to, że nie każda łazienka może być doświetlona naturalnie, należy wyposażyć ją w dobrej jakości oświetlenie. Mogą być to zarówno punkty świetlne, które są dyskretne, a także i stylizowane kinkiety. Warto jest oświetlić wnętrze z kilku stron. Wtedy nawet mała łazienka będzie wyglądała bardziej przestronnie.

Dyskretne dodatki łazienkowe

Tak naprawdę wnętrze zaaranżowane w stylu skandynawskim, w którym nie ma dodatków może być trochę puste, a także nie widać w nim przytulności i indywidualnego charakteru. Dodatki łazienkowe tak naprawdę odpowiedzialne są także za uporządkowanie wnętrza. To w nich umieszczamy niezbędne rzeczy, odpowiednio dobrane mogą stanowić także ozdobę wnętrza, w jakim się znajdą. Należy jednak uważać na kolorystykę. Wnętrze w stylu skandynawskim inspirowane jest w dużej mierze naturą. Dlatego też idealnymi dodatkami są też kolorze zielonym, błękitnym, brązowym czy beżowym. Akcesoria i dodatki łazienkowe należy kupować w sprawdzonych miejscach. Tak jak we wszystkich produktach należy zwrócić uwagę na ich jakość, która powinna być wysoka.

Łazienka od kilkunastu lat przechodzi wielką metamorfozę. Wystarczy przypomnieć sobie tylko jak wyglądały łazienki dawniej i jak prezentują się dziś. Ich funkcjonalność jest zupełnie inna. Współczesne łazienki często przypominają wręcz pokój niż miejsce, w którym można tylko się wykąpać niż zrobić pranie. Od miejsca jakim jest łazienka wymagamy coraz więcej i ma ono spełniać więcej funkcji. Przede wszystkim łazienka ma być miejscem, w którym także będziemy mogli się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Ma być polaczeniem estetyki i funkcjonalności. Jednym z coraz częściej wybieranych stylów jest skandynawski. Styl skandynawski jest doceniany nie tylko w Polsce i Skandynawii, ale tak naprawdę na całym świecie. W świecie, w którym na co dzień jesteśmy atakowania z każdej strony tak wieloma bodźcami, chcemy aby przynajmniej w domowym zaciszu móc ukoić nerwy i odpocząć. A styl ten bez wątpienia, może to ułatwić. Jak się okazuje aranżacja takiej łazienki nie musi być też kosztowna.

Możliwość komentowania Łazienka inspirowana stylem skandynawskim została wyłączona