Wielotematyczne

Łazienka w stylu klasycznym

Współczesna łazienka najczęściej jest minimalistyczna. Ze względu na to wielu odbiera ją jako surową. Wszystko jest w niej idealnie poukładane i nie ma tam miejsca na zbyt dużą ilość dodatków czy akcesoriów. Możliwe, że właśnie z tego powodu coraz częściej łazienki aranżowane są w sposób klasyczny. Wielu osobom wydawać się może, że takie wnętrze jest przestarzałe i nie ma racji bytu szczególnie we wnętrzach, które nie są za duże. Styl klasyczny jest jednak ponadczasowy i zawsze będzie modny i na czasie. W stylu ten można połączyć z sobą wiele inspiracji. Może być to styl retro połączony z naturalnymi dekorami i klasycznymi formami. Całość sprawi, że w łazience urządzonej w ten sposób będzie można nie tylko skorzystać w sposób komfortowy, ale i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Klasyczna, czyli jaka?

Łazienka klasyczna jest przede wszystkim wysoce estetyczna. To, że wnętrze inspirowane być może dawnymi latami czy też epokami, nie oznacza wcale, że jest mało funkcjonalne. Producenci z branży łazienkowej mają w swoim asortymencie produkty, które mogą być nowinkami technologicznymi, stylizowanymi specjalnie tak, aby pasowały do klasycznych wnętrz. Łazienka klasyczna jest więc połączeniem estetyki, ciekawych aranżacji a także i funkcjonalności. Takie wnętrze nie może się nigdy znudzić i sprawi, że bez wątpienia łazienka stanie się jednym z pomieszczeń w domu, z którego będzie można korzystać z przyjemnością. W takim wnętrzu ważną rolę odgrywają dodatki, meble a także i cała armatura łazienkowa. Ważny jest więc każdy element wyposażenia. Wszystko powinno być dobierane niezmiernie starannie.

Meble do klasycznej łazienki

Tak naprawdę mamy w tym względzie dosyć dużą dowolność. Wszystko zależy od tego, ile zostanie użytych dodatków, jak będą wyglądały ściany oraz jaką ceramikę łazienkową wybierzemy. Jeśli wokół jest bardzo dużo dodatków, mogą w takim wnętrzu znaleźć się meble, które posiadają prostą formę. Mogą być to tak naprawdę bardzo nowoczesne formy. Aczkolwiek warto, aby nawet meble na wysoki połysk posiadały minimalne uchwyty. Dużo częściej jednak do łazienek klasycznych wybierane są meble, które posiadają frezowania i są bogato zdobione. Przy sporej ilości dekoracji i zdobień warto jest postawić na stonowane dodatki lub nie wyróżniać dodatkowo mebli kolorem. Całość może przypominać komnatę pałacową. W takiej łazience każdy bowiem może przenieść się do innych czasów i poczuć się jak królewicz czy królewna.

Klasyczne dodatki

Tak naprawdę to właśnie dodatki potrafią stworzyć charakter każdego wnętrza. We wnętrzu, które jest klasyczne to właśnie akcesoria i dodatki pełnią niezwykle ważną rolę, do tych najbardziej istotnych należy zaliczyć stylizowane lustra, a także kinkiety. Lustro znajduje się najczęściej w centralnym punkcie łazienki. Widzimy je od razu po wejściu do wnętrza. Jest to element wyposażenia, który jest jednocześnie elementem dekoracyjnym, a także i funkcjonalnym. Lustro odgrywa dużą rolę szczególnie we wnętrzach, które nie są zbyt duże. Ten szczegół wyposażenia potrafi bowiem wpłynąć na pomieszczenie, oszukać nasz wzrok i optycznie powiększyć wnętrze. Jeśli nie posiadamy zbyt dużej łazienki, dobrze jeśli naprzeciwko lustro umieszczony zostanie kinkiet. Światło, które jest odbijane, daje wrażenie dodatkowej głębi i jeszcze bardziej wpływa na optyczne powiększenie. Jest to jeden z tych trików, który jest nader często stosowany przez projektantów wnętrz. Kinkiet może być stylizowany na taki z dawnej epoki. Są na rynku kinkiety, które to mogą być pokryte bogatym materiałem w kolorze złota lub głębokiej czerwieni. Taki szczegół w postaci kinkiety znacznie wpłynie na klimat całego wnętrza. Ważnymi dodatkami łazienkowymi są wszelkiego rodzaju wieszaki, czy relingi. Istotne są także kubki na szczoteczki do zębów czy dozowniki na mydło. Te elementy mogą być ceramiczne i posiadać ciekawe kwiatowe wzornictwo.

Klasyczna ceramika łazienkowa

Wyposażenia łazienki to jednak nie tylko meble czy dodatki. Istotną rolę każdego wnętrza ma ceramika łazienkowa. Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonalnego wnętrza bez umywalki czy wanny. We wnętrzu, które jest klasyczne najlepiej jeśli znajdzie się wanna. Taka wolnostojąca byłaby idealnym dopełnieniem wnętrza. Zarówno umywalka jak i wanna i miska WC powinna mieć zaokrąglone rogi. Tak naprawdę wszystkie urządzenia w tradycyjnej i klasycznej łazience pozwalają na komfort. Także tak urządzone wnętrze z całą pewnością przerodzi się w prywatną strefę komfortu. Wybierając ceramikę łazienkową, warto jest kupić ją od tego samego producenta. Będziemy mieli wtedy pewność, że wszystkie te elementy będą do siebie pasowały nie tylko stylistycznie, ale także nie będą odbiegały od siebie chociażby kolorem ceramiki. Często elementy te mogą różnić się odcieniami bieli, a dobrane razem nie muszą wyglądać razem idealnie harmonijnie. Wybierając ceramikę nie powinniśmy zwracać uwagę tylko na jej wygląd. Dobre jakości wanny, umywalki czy miski WC będą posiadały specjalne powłoki. To dzięki nim czyszczenie ich będzie bezproblemowe a produkty te będą przez wiele lat wyglądały jak nowe.

Wielu producentów wprowadziło też umywalki czy miski, które zawierają jony srebra. Dzięki temu składnikowi są one higieniczne. Jony srebra mają bowiem działanie przeciwbakteryjne. Łazienka dzięki temu może stać się miejscem higienicznym i bezpiecznym. Ma to szczególne znaczenie, gdy z miejsca tego korzystają małe dzieci czy osoby starsze. Opcja taka jest dodatkowo płatna. Jednak korzyści z niej płynące przeważają poniesione koszty.

Chociaż łazienka klasyczna nie cieszy się tak wielkim powodzeniem jak nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, to wciąż stylistyka ta cieszy się sporym zainteresowaniem. W tak zaaranżowanym wnętrzu, czuć ciepło a także klimat, który wręcz sprzyja odprężeniu się i relaksacji. Istotne jest także to, że takie wnętrze nigdy nie wyjdzie z mody. Jest to bowiem ponadczasowa aranżacja, która wszędzie się sprawdzi. Takie wnętrze nie tylko będzie komfortowe dla domowników, ale i będzie ciekawe dla naszych gości.

Możliwość komentowania Łazienka w stylu klasycznym została wyłączona