Wielotematyczne

Łazienka w stylu prowansalskim

Współczesna łazienka powinna urządzona być w jakimś stylu. Nie jest to już na pewno miejsce, w którym ustawione są tylko przypadkowo urządzenia sanitarne. Najczęściej miejsce to jest minimalistyczne i nowoczesne. Jednak nowoczesna łazienka dla wielu wydawać się może zimna w odbiorze. Są też alternatywne style, które cieszą się równie dużym powodzeniem aranżacyjnym. Bez wątpienia do jednego z nich należy zaliczyć ten pochodzący wprost z romantycznej Prowansji.

Styl Prowansalski popularny jest od wielu lat, jednak można zauważyć, że szczególnie od kilku sezonów stał się prawdziwym aranżacyjnym hitem. Nie tylko jest on inspiracją podczas aranżacji łazienek, ale także i całego domu. Na pewno tak urządzone mieszkanie będzie jasne, ciekawe a także i klimat jego będzie wprowadzał w dobry nastrój.

Styl prowansalski, czym się charakteryzuje?

Można określić ten styl, w ten sposób, że jest po prostu klimatyczny i romantyczny jednocześnie. Przede wszystkim rzadko zdarza się, żeby całe wnętrze pokryte było płytkami. Na ogół pojawiają się one tylko w strategicznych punktach, czyli tam gdzie może dojść do zachlapania ściany. W pobliżu umywalki, prysznica lub wanny. Podłoga może zostać wykonana z pobielanych desek, jednak mogą być to płytki imitujące stare, jasne drewno, które w ostatnim czasie są bardzo modne. Na ścianach zamiast zwykłej białej farby znaleźć się może tapeta. Na rynku są takie, które są specjalne dedykowane łazienkom i zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci. Tapeta w stylu prowansalskim może mieć delikatne, roślinne wzory, które będą idealnym dopełnieniem aranżacji. Mogą być to tapety jasne, z delikatnymi kwiatami, liśćmi. Takie które nie posiadają zbyt mocnych akcentów kolorystycznych i nie zwracają zbyt mocno uwagi na siebie.

 

Ceramika, jaką wybrać?

Na rynku jest szeroki wybór wanien, umywalek. Oglądając poszczególne modele, możemy w końcu stracić rachubę, co będzie najlepsze do łazienki w stylu prowansalskim. Styl prowansalski na pewno nie jest czymś nowoczesnym. Jest raczej inspiracją wnętrzami sprzed epok. Dlatego też do takiej łazienki lepiej jest wybrać wannę, aniżeli kabinę prysznicową. Dobrym wyborem będzie wanna wolnostojąca, która będzie posiadała zaokrąglone krawędzie, lub będzie po prostu owalna.  Umywalka najlepiej żeby była nablatowa. Umywalki w kształcie misy są dziś popularne i nie ma problemu z ich otrzymaniem. Takie elementy ceramiczne nie muszą też kosztować dużo. Tak naprawdę cena ich wraz z ciągle rosnącą popularnością jest niższa.

 

Baterie do łazienki w stylu prowansalskim

W takim wnętrzu idealnie odnajdą się bateria w stylu retro. Jeszcze kilka lat temu otrzymanie ich graniczyło wręcz z cudem. Dzisiaj praktycznie wszyscy producenci z branży łazienkowej posiadają takie właśnie modele w swojej ofercie. Baterie w stylu retro, przypominają często bardziej stary telefon z charakterystycznie wygiętą i zdobioną słuchawką a nie współczesną baterię łazienkową. Takie baterie posiadają fantazyjne kurki. Dostępne są zazwyczaj też w innej kolorystyce. Do łazienki w stylu prowansalskim dobrać można baterię w kolorze złota, stali szczotkowanej lub srebra. Tak naprawdę wiele zależy od tego jakie będziemy chcieli mieć dodatki, oraz jaka kolorystyka jest nam bliższa.

Równie dużą rolę odgrywają meble do łazienki. Współczesne wnętrze nie może się bez nich obejść. Łazienka obojętnie w jakim stylu utrzymana, powinna być bowiem uporządkowana. Za to odpowiedzialne są właśnie meble. Nawet w najmniejszej łazience, znajdzie się miejsce na to, aby je wstawić. Często jest to tylko szafka pod umywalkę. Nie powinny być to meble, które wykończone są na wysoki połysk, lub mają gładką powierzchnię bez uchwytów. Najlepsze będą takie, które wyglądają tak jakby wykonane zostały z bielonych desek, posiadają liczne frezowania i zdobienia. Takie meble nie będą tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale i będą jego ozdobą. Producenci mebli do łazienek najczęściej mają w swoich ofertach meble, które są nowoczesne. Można jednak zauważyć, że coraz więcej pojawia się takich, którzy w swojej ofercie posiadają meble w stylu prowansalskim, lub stylizowane na epoki ubiegłe. Uchwyty w meblach, mogą być zwykłymi białymi, porcelanowymi gałkami, lub być bardzo ozdobne i posiadać np. motywy roślinne.

 

Dodatki w stylu prowansalskim

W każdej aranżacji to dodatki pełnią niezwykle ważną rolę, to one są przysłowiową kropką na „i” i one potrafią nadać charakter i klimat. W łazience w stylu prowansalskim powinny się także znaleźć, wręcz są w takim wnętrzu niezbędne. Dobrze jeśli pojawią się słoje z estetycznym wykończeniem w kolorze takim jaka jest armatura. Dozowniki na mydło, kubeczki czy mydelniczki, mogą być wykonane z białej ceramiki, która posiada rzeźbienia lub ozdobiona jest kwiatowymi dekorami. Można także wykonać ją samemu lub chociaż ją ozdobić przy pomocy popularnego dziś decoupageu. W ten sposób można ozdobić stare dodatki do łazienki i jednocześnie sprawić, ze będą oryginalne i niepowtarzalne. Istotne jest lustro.

W każdej łazience dużą rolę odgrywa lustro. W łazience w stylu prowansalskim jest ono nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także jest jak najbardziej dekoracją. Idealne będą lustra okrągłe lub owalne, które posiadają zdobioną ramę. Takie lustro będzie przyciągało uwagę od razu po wejściu do wnętrza, a także sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie powiększone. Istotne jest oświetlenie. Kinkiet umieszczony nad lustrem będzie interesującym dodatkiem.

W takim wnętrzu mogą pojawić się też nietypowe elementy dla innych aranżacji. Może być to np. krzesło. Będzie ono praktycznym dodatkiem podczas odkładania garderoby. A także bez wątpienia będzie tym elementem, który będzie wyróżnikiem. Ważne jest to jakie krzesło wybierzmy. Może być to krzesło, które wykonane jest z drewna i posiada tylko gięte nóżki. Nawet jeśli otrzymamy takie krzesło w kolorze ciemnego drewna, to możemy je przemalować na białe lub bielone. Może być to też wersja bardziej ozdobna i krzesło może posiadać tapicerowane elementy, lub być po prostu tapicerowanym wygodnym fotelem.

Możliwość komentowania Łazienka w stylu prowansalskim została wyłączona