Wielotematyczne

Łazienka urządzona zgodnie z Feng Shui

Współczesny świat jest nasycony wieloma kolorami. Na co dzień jesteśmy wręcz atakowani z każdej strony reklamami, ostrymi światłami. Obojętnie czy jedziemy tramwajem, czy jesteśmy w pracy. Często nasz umysł nie ma kiedy od tego odpocząć. W rezultacie możemy czuć się rozbici i ciągle poddenerwowani. Wiele osób pragnie wyciszyć się i zrelaksować. Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń w domu, od którego oczekujemy odpoczynku. To właśnie tam udajemy się, gdy mamy ciężki dzień i chcemy się po prostu zrelaksować. Okazuje się jednak, że miejsce to można urządzić tak, by jeszcze łatwiej można było osiągnąć spokój i harmonię. Jedną z inspiracji mogą być zasady Feng Shui. Ta chińska filozofia, która dotyczy aranżacji wnętrz, jest niezwykle popularna nie tylko w rodzimym kraju, ale i na całym świecie.

Zasady Feng Shui, są postrzegane jako jedne z lepszych. Sprawiają bowiem, że wnętrze urządzone według nich jest uporządkowane i minimalistyczne a także sprzyjające relaksacji. Filozofia ta zakłada, że łazienka jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, ze względu na to, że woda jest symbolem szczęścia, zdrowia, płodnością a także i kariery. Aranżacja według tych zasad nie musi być droga czy też problematyczna. Ważne jest jednak kilka reguł, które trzeba przestrzegać.

Kolorystyka wg Feng Shui

Kolorystyka wg tej filozofii jest niezwykle istota. Jednym z zakazanych kolorów jest biel. Może nas to dziwić, bo łazienki w Polsce są właśnie najczęściej białe. Filozofia Feng Shui, wychodzi z założenia, że barwa ta jest zbyt bardzo agresywna i może mieć wpływ na naszą energię życiową. Wskazane i pożądane są natomiast wszystkie kolory związane z ziemią, przyrodą, nieagresywne, a prawdziwe. Dobrze będzie w takim wnętrzu prezentował się brąz, błękit, kolor zielonej oliwki, odcienie beżu czy kolory pomarańczowego. Wnętrze to może sprawiać wrażenie słonecznego i ciepłego. Istotne są także użyte materiały. Powinny być naturalne. Na podłodze w takiej łazience sprawdzi się drewno. W wykończeniu mebli łazienkowych, także może się ono znaleźć. Drugim materiał, który jest jednym z lepszych, jest kamień. Niedopuszczalne jest natomiast stosowanie wszelkiego rodzaju elementów sztucznych, plastikowych. Gumowe maty można zastąpić estetycznymi dywanikami, które są wykonane np. z wełny.

 

Oświetlenie w łazience zaaranżowanej wg zasad Feng Shui

Tak naprawdę najlepiej jest, żeby łazienka posiadała okno. Światło naturalne jest bowiem najlepsze. Idealnie doświetla i sprawia, że przepływ energii jest sprawniejszy. Nie każdy jednak ma w łazience okno. W innym przypadku należy zadbać o dobre doświetlenie. Ważne w takiej łazience są także lustra. Nie powinno być to tylko jedno lustro a nawet kilka ich. Lustra dodatkowo doświetlają pomieszczenia a także powiększają je optycznie. Nie powinny być to jednak lustra, które są dzielone. Obraz człowieka w nich jest przekłamany i pocięty a tego feng shui nie uznaje.

 

Ustawienie elementów wyposażenia

Jednym z ważniejszych elementów w filozofii Feng Shui, jest ustawienie urządzeń. Dużą uwagę należy zwrócić na sedes. Jego klapa nigdy nie może być otwarta. Sedes nie może być zamontowany naprzeciwko drzwi. Okna i drzwi również nie powinny znajdować się naprzeciwko siebie. W strefie mokrej między urządzeniami, powinien znajdować się odstęp. Im będzie od większy tym lepiej. Drzwi łazienkowe nie powinny posiadać żadnej szyby. Najlepiej, jeśli zostały wykonane z materiału, który nie przepuszcza światła. Drewniane drzwi sprawdzą się najlepiej.

Dodatki w łazience zaaranżowanej wg zasad Feng Shui, są niezwykle istotne. To one w dużej mierze odpowiedzialne są za atmosferę i klimat tego miejsca. W łazience znaleźć się mogą kwiaty doniczkowe. Istotne jest jednak to, aby nie było to kwiaty, których liście mają ostre krawędzie. Najlepiej żeby były one zaokrąglone. Łazienka powinna być miejscem, w którym unosi się przyjemny zapach. Warto zatem kupić kadzidełka czy olejki eteryczne, które nadają się idealnie do tego miejsca. W łazience znaleźć się powinny także naturalne dodatki, takie jak muszle, kamienie czy drewno. Jeśli posiadamy wannę, która ma ostre krawędzie, dobrze będzie jeśli w ich pobliżu postawimy zaokrąglone muszle. To one zmienią wygląd i odbiór wanny. Dzięki temu energia będzie mogła swobodnie przepływać.

Według Feng Shui, łazienka nigdy nie powinna znajdować się w pobliżu kuchni, a także nie powinna połączona być z sypialnią. Wejście do niej powinno być zawsze z korytarza. Toaleta uznawana za brudną, najlepiej jeśli znajduje się w odrębnym pomieszczeniu. Jeśli nie mamy takiej możliwości dobrze jest umieścić ją za ścianką bądź kotarką.

Warto jest pamiętać o tym, że bałagan w łazience może wpłynąć na niepowodzenie, kłopoty w pracy czy płodność. Miejsce to powinno być zawsze uporządkowane, dlatego by pozytywna energia mogła bez problemu przepływać. Tego typu aranżacja nie musi kosztować dużo, chociaż wymaga od nas dobrego zaplanowania przestrzeni i wcześniejszych przygotowań. Ważne jest bowiem przede wszystkim ustawienie urządzeń, a także i uporządkowanie wnętrza. Jednak już w tak zaaranżowanym miejscu na pewno bez problemu będzie można się wyciszyć i zrelaksować.

Wiele osób wychodzi z założenia, że dzięki zasadom feng skui można poprawić swoje życie w wielu aspektach. Możemy być dzięki temu bogatsi, szczęśliwsi a także mieć udane życie zawodowe i rodzinne. Jeśli nie jesteśmy do końca do tego przekonania, to być może wnętrza tak urządzone staną się dla nas inspiracją i przekonają nas do tego. Oprócz tego bowiem, że dzięki wielu zasadom energia może swobodnie przepływać i mieć pozytywny wpływ na nasze życie, to jeszcze przede wszystkim takie pomieszczenia są po prostu estetyczne. W łazience musimy pilnować tego, żeby wszystkie urządzenia były sprawne. Kran nie może przeciekać. Uznawane jest to bowiem za uciekające bogactwo. Istotne jest to, żeby wszystkie ostre przedmioty były schowane. Jednym słowem wszystko powinno ustawione być w taki sposób aby energia chi mogła się swobodnie rozprzestrzeniać po całym mieszkaniu.

Możliwość komentowania Łazienka urządzona zgodnie z Feng Shui została wyłączona