Łazienka nie zawsze jest tylko miejscem, w którym mamy się umyć czy odprężyć po ciężkim dniu. Czasem, to właśnie w niej przeprowadzane są nie tylko zabiegi higieniczne, ale także jest miejscem specjalnego przeznaczenia. Jest szczególnie wtedy tak, gdy z pomieszczenia tego mają korzystać osoby, które są niesprawne ruchowo lub niepełnosprawne. Łazienka taka musi być przede wszystkim bezpieczna, a korzystanie z niej nie powinno być problematyczne. Inaczej jednak może być rozplanowana łazienka dla osób starszych, aniżeli taka dla osób niepełnosprawnych, które to poruszają się na wózku.
Dla osoby, która ma problemy z poruszaniem się wybór każdego elementu wyposażenia łazienki jest istotny. Ważny może okazać się każdy szczegół, na który najczęściej nie mając problemów z poruszaniem się nie zwracamy uwagi.
Kabina prysznicowa czy wanna
Jeśli mamy tylko takie możliwości na pewno lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie do łazienki kabiny prysznicowej. Osoby starsze często mają problem z tym, żeby wejść po schodach i nie trudno jest sobie wyobrazić, że wejście do wanny może być dla nich także problematyczne. Najlepsze okazują się być kabiny prysznicowe, które nie posiadają brodzika lub mają płytki. Kabiny prysznicowe typu walk – in, są jednymi z chętniej wybieranych Taka kabina posiada najczęściej jedną lub dwie ścianki. Reszta przestrzeni pozostaje otwarta. Jednak dzięki odpowiedniemu ustawieniu woda nie wydostaje się poza nią. W takich kabinach najczęściej stosowane są odpływy liniowe. Kabina nie dość, że wygląda nowocześnie i estetycznie, jest także niezwykle praktyczna. Ze względu na szerokie wejście do niej i brak jakichkolwiek barier nie ma żadnego problemu, żeby się w niej znaleźć nawet w momencie, gdy istnieje potrzeba wjechania do kabiny wózkiem. Wybierając ten typ kabiny należy kierować się tym, by była ona wykonana z najlepszych materiałów oraz z dbałością o każdy detal wykończenia. Powierzchnia kabiny powinna być pokryta specjalną powłoką hydrofobową, dzięki której czyszczenie jej jest banalnie proste. Zanieczyszczenia i brud nie osadzają się na jej powierzchni a spływają razem z wodą. Powierzchnię szkła wystarczy przetrzeć szmatką by była idealnie czysta. W kabinie można zamontować też siedziska oraz poręczę, dzięki którym w razie takiej konieczności osoba niepełnosprawna może się przytrzymać.
W momencie, gdy nie możemy zamienić wanny na kabinę można urzędzie trochę ulepszyć, by stało się bardziej przyjazne. Są bowiem specjalne siedziska dedykowane wannom. Dobrze jest dokupić specjalną matę antypoślizgową, dzięki której korzystanie z niej będzie jeszcze bardziej bezpieczne. W pobliżu wanny warto umieścić też poręczę, krótsze i dłuższe, dzięki którym będzie można przytrzymać się podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Koszt tych urządzeń nie jest wysoki, a mogą mieć spory wpływ na to jak osobom starszym bądź ograniczonym ruchowo będzie się korzystało z łazienki. Wielu producentów z branży łazienkowej posiada w swoim asortymencie produkty, które są dedykowane specjalnie osobom starszym bądź niepełnosprawnym.
Miska WC i umywalka do zadań specjalnych
Każdy element wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych lub starszych ma wpływ na jego funkcjonowanie. Tak samo ważna może okazać się umywalka czy sedes jaki się w niej znajdzie. Umywalka powinna być przede wszystkim podwieszona na odpowiedniej wysokości. To dzięki temu korzystanie z niej może być komfortowe oraz wygodne dla osoby, która ma ograniczone zdolności ruchowe. Inaczej będzie jeszcze wyglądała sprawa w momencie, gdy umywalka ma znaleźć się w łazience, z której ma korzystać osoba poruszająca się na wózku. Wtedy to powinna być ona zamontowana dużo niżej. Ważne jest też to, żeby jej wielkość była odpowiednia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie umywalki, która nie jest najmniejsza. Umywalka powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby można było podjechać do niej bez problemu przez osobę siedzącą na wózku. Syfon powinien znajdować się powyżej kolan osoby niepełnosprawnej.Umywalka powinna być na tyle spora, by można było w sposób komfortowy użytkować nią. Dla większej łazienki możemy się pokusić o zastosowanie umywalki podwójnej.
Bateria umywalkowa łatwa w użyciu
Ważną rolę odgrywają też baterie łazienkowe. Oczywiście najważniejsza jest bateria umywalkowa. Dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie baterii, która działa na fotokomórkę i jest bezdotykowa. Aby bateria zadziałała wystarczy podłożyć pod nią dłonie. Bateria za pomocą fotokomórki wyczuwa to, że ręce znajdują się w jej pobliżu i na tej podstawie zostaje uruchomiona. Taka bateria jest nie tylko niezwykle wygodna w użytkowaniu, ale także dzięki niej możliwe jest zmniejszenie zużycia wody, co przełoży się na znacznie niższe rachunki za wodę. Bateria znajduje się w ofercie wielu czołowych producentów. Bateria taka jest droższa od klasycznej. Jednak trzeba przyznać, że koszt jej szybko się zwraca w postaci niższych kosztów za zużycie wody.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się też bateria lekarska, która wyposażona jest w długą dźwignię. Dzięki długiej dźwigni można wygodnie ustawić strumień wody za pomocą łokcia. Takie baterie stosowane są najczęściej w gabinetach lekarskich, jednak tak samo dobrze sprawdzą się w łazience dla osób niepełnosprawnych czy starszych.
W starzejącym się społeczeństwie coraz częściej będziemy mogli spotkać się z problemami, które związane są chociażby ze skorzystaniem z łazienki. Prognozuje się, że już za dziesięć dwadzieścia lat liczba osób po pięćdziesiątym roku życia może się nawet podwoić. Pewnie dlatego też już teraz wiele firm z branży łazienkowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wciąż rosnącej grupie klientów, i wprowadza na rynek produkty, które dedykowane są osobom starszym czy niepełnosprawnym. Wbrew opiniom, że takie przedmioty na pewno nie są zbyt estetyczne, często patrząc na nie można się zdziwić. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej jak się okazuje bowiem może być nie tylko funkcjonalna, ale także i estetyczna. Można ją także urządzić w takim stylu na jaki ma się tylko ochotę.