Wielotematyczne

Mała łazienka – jak ją urządzić?

Od wielu lat, szczególnie w dużych miastach zauważyć można, że Polacy coraz częściej i chętniej wybierają małe mieszkania. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim cena mieszkań jest wysoka, a wiele osób woli mieszkać bliżej centrum miasta kosztem tego, że ich mieszkanie będzie droższe i tym samym mniejsze. Łazienki w takich mieszkaniach nie należą do największych i często to one stanowią jeden z głównych wyzwań podczas aranżacji. W końcu musi w niej zmieścić się kabina prysznicowa, wanna, miska WC umywalka, czy miska WC, a to wszystko często ma znajdować się na zaledwie 3m². Dużą łazienkę można urządzić tak jak się chce. Remontując tą niewielką musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, tak aby pomieszczenie to było nie tylko ergonomiczne ale także i estetyczne.

W łazience kolor ma znaczenie

Od dawna wiadomo, że jasne kolory powiększają optycznie. Polacy uwielbiają urządzać swoje łazienki w bieli. Tak jest jednak od wielu lat i często aranżacje takie wyglądają nudnie i po prostu bardzo podobnie do siebie. Biel chociaż nadal jest bardzo modna, to jednak zauważyć można, że jest wypierana przez inne barwy. Kolorów nie można się bać. To właśnie przez nie można wyrazić samego siebie. Może czasem warto jest postawić na kolor. Nie musi być to od razu łazienka, która będzie od A do Z urządzona w jakimś odważnym kolorze. Mogą być to akcenty i detale, które z całą pewnością zbudują atmosferę i stworzą niepowtarzalny klimat danego miejsca. Kolor szary uważany jest współcześnie za następcę bieli. Zresztą to właśnie szarość dostępna jest w takie wielu odcieniach, że z pewnością każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Barwa ta jest neutralna, czyli ani nie pobudza ani nie wycisza. Jest też idealnym tłem dla wielu innych kolorów. Płytki czy meble łazienkowe w kolorze szarym wykończone na wysoki połysk potrafią także tak samo jak te białe odbijać światło.

Ważną zasadą w małych pomieszczeniach jest to, że jeśli mają pojawić się tam kolory to powinny być jasne, lub też powinny znajdować się przedmioty, meble na wysoki połysk.

 

Lustra i płytki do łazizenki

Są pewne triki, które z całą pewnością można zastosować aranżując łazienkę niewielkich rozmiarów. Jednym z nich jest powieszenie dużych luster. Tak naprawdę czym większe lustro tym lepiej. Dobrze jeśli jest to zwykłe lustro, które nie posiada ramy, wtedy łatwiej jest optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest powieszenie naprzeciwko lustra lampki, kinkietu, czy innego rodzaju oświetlenia. Odbijające się światło oszuka nasz wzrok i sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na znacznie większą. Mała łazienka powinna być dobrze oświetlona i jak najwięcej przedmiotów powinno to światło odbijać. Wtedy nawet po wejściu do takiego wnętrza będziemy mieli wrażenie, że wnętrze jest znacznie większe i nawet jeśli będzie się tam znajdowało wiele przedmiotów i urządzeń nadal będzie sporo wolnego miejsca.

 

Podwieszana miska WC czy kompakt?

Jedną z głównych zasad jaką powinniśmy się kierować urządzając mała łazienkę jest to, że czym więcej jest widocznej podłogi, tym wnętrze wydaje się większe. Najłatwiejszym sposobem by to osiągnąć jest zamontowanie urządzeń, które są podwieszane. Współcześnie mamy wybór co do tego jak daną rzecz mamy zamontować.

Coraz większym powodzeniem cieszą się miski WC podwieszane. Montuje się je na specjalnych stelażach, które są trwałe i potrafią wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. Miski WC nie tylko wyglądają bardziej dyskretnie, ale to właśnie one zajmują znacznie mniej miejsca od standardowego kompaktu. Ze względu na to, że miska nie styka się z podłogą, nie ma zakamarków, w których gromadzi się brud, można w sposób łatwy umyć podłogę pod nią a co najważniejsze całość wygląda na większą.

Dobrym rozwiązaniem będzie też zamontowanie kabiny prysznicowej bez brodzika. Takie rozwiązania są coraz bardziej popularne. Wtedy to zamiast brodzika stosuje się odpływ liniowy. W ten sposób cała podłoga jest widoczna. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także i niezwykle funkcjonalne. Kabiny bez brodzika są także dobrym pomysłem jeśli z łazienki mają korzystać osoby starsze lub niepełnosprawne. Nie ma wtedy bowiem żadnych barier podczas wchodzenia do kabiny natryskowej.

 

Meble w małej łazience?

Meble łazienkowe powinny znaleźć się w każdej łazience, bez względu na jej rozmiar. To właśnie one odpowiedzialne są za uporządkowanie tego miejsca. Warto pamiętać jednak o tym, by były to meble, które są podwieszane a nie stojące. W ten sposób nie będą zajmowały przestrzeni na podłodze. Wybierając meble, w pierwszej kolejności myślimy o szafce podumywalkowej. To ona bowiem znajduje się w centralnym miejscu. Warto jest wybrać meble, które posiadają wykończenie na wysoki połysk. Nie muszą być koniecznie białe. Tak samo dobrze będą wyglądały w dużo odważniejszych barwach. Ze względu na to, że meble są podwieszane, dużo łatwiej jest dopasować ich wysokość do chociażby wzrostu domowników.

Dzięki temu łazienka może stać się jeszcze bardziej komfortowa a przedmioty schowane w szafkach, będą tym samym bardziej dostępne dla wszystkich domowników. Wybierając meble należy zwrócić uwagę na to czy są wykonane z materiałów wilgocioodpornych. Tylko takie bowiem będą sprawdzały się w specyficznych warunkach jakie panują w łazience. Tak naprawdę nawet w małej przestrzeni zmieści się nie tylko szafka pod umywalkę, ale także i słupki czy szafki podwieszane. Jeśli nie ma zbyt wielu elementów widocznych w pomieszczeniu całość wygląda na większą. Także to meble w niewielkiej przestrzeni odgrywają bardzo ważną rolę.

Urządzenie funkcjonalnej i estetycznej małej łazienki wydaje się być niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Każda aranżacja czy to łazienki większej czy mniejszej powinna być przede wszystkim przemyślana. W niewielkiej łazience mogą zmieścić się różnego typu urządzenia i wydawać się może, że jest jeszcze sporo miejsca. Wszystko zależy od rozplanowania. Ważne jest, żeby ceramikę sanitarną czy kabiny wybierać mniejszych rozmiarów.

Możliwość komentowania Mała łazienka – jak ją urządzić? została wyłączona