Niektórym osobom wydaje się, że budowa zegarka jest bardzo skomplikowana. Tymczasem działanie tego typu przedmiotów można wyjaśnić w dość prosty sposób, przedstawiając najważniejsze elementy zegarka.
Zegarek nie może działać bez napędu, czyli źródła ruchu. W przypadku zegarków mechanicznych może nim być energia mechaniczna pochodząca z obciążnika albo ze sprężyny. Z napędem powiązany jest zawsze regulator, którego zadaniem jest kontrolowanie tego, czy ruch odbywa się w równych odcinkach czasu. Mechanizm zegarka umieszczony jest w tak zwanej kopercie.
Poza elementami służącymi do odmierzania czasu zegarek musi także posiadać części, które wskazują aktualną godzinę. Znajdują się w nim zatem następujące wskazówki: sekundowa, minutowa oraz godzinowa. Dla mechanizmu zegarka ważne jest to, aby każda z tych wskazówek poruszała się z właściwą dla siebie prędkością. Jak nie trudno obliczyć, wskazówka minutowa porusza się sześćdziesiąt razy wolnej od sekundowej i dwanaście razy szybciej od godzinowej. Zachowanie odpowiedniego czasu obrotu możliwe jest dzięki systemowi przekładni zębatych. Wskazówki poruszają się po tarczy zegara, na której znajdują się oznaczenia godzin i minut. Tarcza widoczna jest przez szkło, które może być wykonane między innymi z hesalitu, szkła szafirowego albo mineralnego.
Zegarek musi posiadać również takie elementy, które pozwolą na noszenie go na ręce. Potrzebne są zatem pasek albo bransoleta. Pasek może być wykonany na przykład ze skóry, kauczuku albo gumy. Do produkcji bransolety wykorzystuje się natomiast metale szlachetne, stal, tytan, stopy metali lekkich oraz tworzywa sztuczne. Pasek musi posiadać odpowiednie zapięcie, którym najczęściej jest klamerka.
Niektórzy sugerują również, aby w trakcie zakupu zegarka wziąć pod uwagę możliwość jego ewentualnej odsprzedaży. Warto zatem wspomnieć, że na rynku wtórnym poszukiwane są przede wszystkim zegarki mechaniczne, podczas gdy znacznie mniej osób jest zainteresowanych zakupieniem używanego zegarka elektronicznego.