Wielotematyczne

Wszystko co musisz wiedzieć o kontach bankowych!

KONTA OSOBISTE

Konto osobiste to rzecz bez której trudno się dzisiaj obejść. Z definicji są to imienne rachunki bankowe zakładane przez osoby fizyczne i przeznaczone na potrzeby klientów indywidualnych.

Bardzo często szczególnie przez banki konto osobiste określa się również mianem rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, w skrócie zwanego ROR. ROR możemy podzielić na rachunki indywidualne oraz te wspólne, które przeznaczone są dla współmałżonków lub razem rozliczających się przyjaciół.

Dlaczego posiadanie konta osobistego jest tak niezbędne w dzisiejszych czasach? Otóż na nie w przeważającej większości przypadków wpływa nasze wynagrodzenie od pracodawcy, a także renty oraz emerytury, a oprócz tego również dochody z innych źródeł oraz przelewy prywatne. ROR służy nam również do regulowania cyklicznych zobowiązań takich jak czynsz, media, gaz, opłaty za prąd, czy też raty kredytów.

Sporo osób ma dzisiaj dość duży problem z wyborem konta osobistego, gdyż na każdym kroku jesteśmy wprost zalewani ofertami z przeróżnych banków. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, dogłębnie ją zanalizujmy i zastanówmy czy odpowiada ona naszym potrzebom.

KONTA MŁODZIEŻOWE

Konto młodzieżowe to świetna oferta, jaka jest kierowana przez banki do najmłodszych odbiorców. Z jednej strony pozwala to na wygodne zarządzanie pieniędzmi przez nastolatka, a z drugiej uczy go także odpowiedzialności finansowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otworzyć takie konto? Otóż z kont młodzieżowych mogą korzystać osoby, które ukończyły trzynaście lat i posiadają zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na jego założenie. Rachunek taki prawie niczym nie różni się od zwykłego konta osobistego.

Warto jednak nadmienić, że zakładając konto młodzieżowe, nie ma możliwości zadłużenia się, a jego posiadacz nie może otrzymać karty kredytowej, w zamian oferując karty płatnicze takie jak Visa Electron, Maestro lub MasterCard.

Istotną zaletą konta młodzieżowego jest brak opłat za jego prowadzenie. Mało który bank pobiera również opłatę za wydanie karty oraz jej użytkowanie. Dodatkowo właściciel konta może też liczyć na oprocentowanie zgromadzonych na nim pieniędzy, dzięki czemu konto młodzieżowe może stać się pewną odmianą konta oszczędnościowego, co nauczy nastolatka przedsiębiorczości.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Konto oszczędnościowe zwane jest inaczej rachunkiem oszczędnościowym i charakteryzuje się dużo wyższym oprocentowaniem od zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Konto te łączy zalety lokaty i rachunku bieżącego. Konto oszczędnościowe otrzymujemy jako dodatek do naszego zwykłego rachunku. Nie możemy na nim wykonywać zbyt wielu operacji – możliwe jest tylko wpłacanie oraz wypłacanie pieniędzy. Na koncie oszczędnościowym możemy trzymać wolne środki, które chcemy odłożyć i jednocześnie mieć do nich dostęp w każdej chwili. Dzięki temu zanim będziemy musieli je wydać na nieprzewidziane wydatki, one już zapracują na całkiem solidne odsetki.

Na koncie oszczędnościowym możemy też zdeponować o wiele większe sumy, jeżeli mamy świadomość, że za niedługi czas będziemy jej potrzebować, a nie chcemy zainwestować jej w funduszu inwestycyjnym lub zamrozić na lokacie terminowej. Wpłaty i wypłaty na konto oszczędnościowe są zazwyczaj darmowe (aczkolwiek niektóre banki ograniczają liczbę bezpłatnych wypłat do jednej lub kilku w miesiącu). Warto obsługiwać je przy pomocy konta internetowego, co daje nam dużą swobodę w korzystaniu z oszczędności.

Możliwość komentowania Wszystko co musisz wiedzieć o kontach bankowych! została wyłączona