Wielotematyczne

Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w Świnoujściu

Po zaplanowaniu urlopu, oddaniu sąsiadce kluczy do mieszkania i zawiezieniu psa do znajomych, możemy wsiąść w pociąg czy do samochodu i wyruszyć na upragniony urlop. Wybieramy na niego zwykle miejscowości turystyczne – nie bez powodu. To właśnie one są najlepiej przygotowane na przyjęcie przyjezdnych – ich baza noclegowa, umożliwia znalezienie każdemu miejsca na noclegi. Świnoujście jest jednym z takich miast. Choć pozostaje ono w cieniu swoich sąsiadów, to posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną oraz wiele atrakcji. Jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów jest Latarnia Morska.

 

Historia

Latarnia Morska w Świnoujściu jest jedną z największych na świecie. Mierzy 65 m wysokości, a jej światło dociera aż 68 m nad poziom morza. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 stopni. Trud włożony w ich przejście, wynagrodzą nam widoki ze szczytu. Jej budowę rozpoczęto w 1854 roku. Po raz pierwszy oświetliła drogę żeglarzom w grudniu 1857 roku. Wtedy to, lampa latarni składała się z czterech ogromnych knotów, a zasilana była olejem rzepakowym. Użycie materiałów niezbyt dobrej jakości sprawiło, że w dość szybkim czasie latarnia zaczęła wymagać gruntownego remontu. Odbył się on w latach 1902-1903. Po nim przetrwała obie wojny i budowę pobliskiego portu. Kolejny remont przeprowadzono niemal sto lat później. Celem jest oświetlanie drogi marynarzom, aby bezpiecznie mogli dopłynąć do brzegu, co czyni po dzień dzisiejszy. We wnętrzu znajdowały się także mieszkania dla latarników i ich rodzin.

Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego

Obecnie, turyści prócz podziwiania widoków ze szczytu latarni, mają również możliwość odwiedzenia Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, które usytuowane jest w przylegającej wieży. Możemy tutaj zobaczyć, między innymi żarówkę o mocy 4200 W, która kiedyś była zamontowana, czy strój nurka ważący 70 kg. Muzeum wciąż się rozwija i z roku na rok prezentuje zwiedzającym coraz więcej eksponatów, dotyczących techniki nawigacyjnej i ratownictwa.

Latarnie morskie są jednymi z najciekawszych elementów zabudowy każdego miasta, w którym się znajdują. Jedni wybierają miejsca ze względu na tego typu atrakcje, inni z uwagi na liczbę atrakcji rozrywkowych jakie są w typowo imprezowym Władysławowie. Nadają im niepowtarzalnego uroku. Warto jest poświęcić chwilę by zapoznać się eksponatami prezentowanymi w muzeum oraz by podziwiać wspaniałe widoki, jakie roztaczają się z jej szczytu.

Możliwość komentowania Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w Świnoujściu została wyłączona