Od wielu dekad zestawy kubaturowe (zwane również zestawami przestrzennymi) stanowią najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w flotach transportowych firm i przedsiębiorstw na całym świecie. Ich wszechstronność pozwala skutecznie stosować je przy różnych rodzajach ładunków. W jakich sytuacjach sprawdzą się one najbardziej?
Zestaw kubaturowy – fundament łańcucha dostaw
Każde prężnie działające przedsiębiorstwo uzależnione jest od procesów logistycznych, które dla dobra firmy muszą działać perfekcyjnie. Od dostaw materiałów do produkcji po finalna wysyłkę produktów do nabywców – zestawy kubaturowe stanowią podporę takiego organizmu. Aby łańcuchy dostaw nieprzerwanie utrzymywały przedsiębiorstwo w ruchu niezbędna jest stała flota samochodów ciężarowych.
Niezależnie od profilu działalności firmy, która je nabywa, zestawy przestrzenne odnajdują się w tej sytuacji wzorowo. Rozbudowany tabór pojazdów pozwala na elastyczne reagowanie na sytuację i dopasowanie się do potrzeb. Istotną zaletą zestawów kubaturowych w tej sytuacji jest możliwość dostosowania pojazdu poprzez szereg technicznych usprawnień, np. zamontowanie żurawia lub dostosowanie zestawu do obsługi wózków widłowych.
Zestawy przestrzenne w firmach spedycyjnych
Innym miejsce powszechnego zastosowania zestawów kubaturowych są firmy specjalizujące się wyłącznie w spedycji. Takie przedsiębiorstwa potrzebują niezawodnego i godnego zaufania rozwiązania, które pozwoli im na sprawną realizacje zróżnicowanych zadań. Dzięki zestawom przestrzennym mogą one dopasować się do danej sytuacji i wzorowo pełnić powierzone zadania.
Lekkie zestawy kubaturowe – nowość w ofercie producentów przyczep i naczep
Choć zestawy przestrzenne mogą wydawać się rozwiązaniem powszechnie znanym na rynku, to nie oznacza to, że nie może być ono usprawnione. Nowe innowacje technologiczne pozwalają uczynić z nich środek transportu jeszcze lepiej dopasowany do zmieniających się czasów. Przykładem nowoczesnych zestawów kubaturowych są zestawy GTV Prestige wykonywane przez Gniotpol Trailers.
Ten opolski producent przyczep i naczep wykorzystuje w swoich pojazdach autorskie rozwiązania w stosowaniu aluminium w konstrukcji zestawów kubaturowych. Metal ten jest wykorzystywany m.in. w ramie, podłodze i stelażu pojazdu. Pozwala to na znaczne obniżenie masy własnej całego zestawu. Płynące z tego korzyści to możliwość przewożenia większych ładunków oraz ograniczenie zużycia paliwa w podróży. Lżejsze pojazdy spełniają także unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju branży transportowej. Są to więc rozwiązania zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.