Wielotematyczne

Jak obniżyć koszty wynajmu samochodu?

Zastanawiasz się nad wynajmem samochodu, ale masz obawy o koszty, które mogą wzrosnąć? Pomożemy Ci uniknąć dopłat przy zwrocie samochodu. Pokażemy również kilka trików, które pomogą obniżyć koszty wynajmu auta.

Promocje

Istnieje kilka sposobów na to, aby koszty wynajmu auta były tańsze. Pierwszym z nich jest zorientowanie się w promocjach, rabatach i zniżkach dla klientów. W ostatnim czasie powstało wiele nowych wypożyczalni, które różnymi sposobami próbują przyciągnąć do siebie klientów.

Wiele wypożyczalni oferuje specjalne pakiety weekendowe, albo dłuższe, gdzie płacisz za pięć dni a dostajesz siedem, wynajmuesz auto na weekend, a przedłużasz wypożyczenie nawet o trzy, cztery dni itp. Oferty mogą być różne, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby zaoszczędzić.

 

Wcześniejsza rezerwacja

Warto również na ten aspekt zwrócić uwagę. Nie wszystkie firmy wypożyczające auta, ale większość, ma możliwość wcześniejszej rezerwacji wynajmu pojazdu. Często w takich przypadkach koszt wynajmu jest sporo niższy niż przy zamówieniu dzień wcześniej, lub od razu. Jeśli planujesz wynająć auto, warto o tym pomyśleć co najmniej tydzień wcześniej. Im wcześniej dokonasz rezerwacji tym, większy rabat powinieneś otrzymać.

Dlaczego tak jest? Firmy wynajmujące auta zabiegają o to, aby ich auta były ciągle w użytku. Jednym ze sposobów na to są właśnie wcześniejsze rezerwacje i zachęcanie do nich poprzez rabaty. Firmy mają wtedy ciągłość finansową, generują zyski, a auta nie stoją bezczynnie na parkingu. Twoja rezerwacja to przyszły zysk dla firmy, ktróy pozwoli utrzymać dochody.

Weekend

Weekend to czas, kiedy bardzo wiele firm wypożyczających ma nieco tańsze usługi wynajmu aut, niż w pozostałe dni pracujące. W tym przypadku warto sprawdzić czy jest możliwość wynajmu auta na dłużej, po okazyjnej cenie.

Umowa

Dokładnie czytaj umowę i jeśli czegoś nie rozumiesz koniecznie dopytaj, aby później uniknąć nieprzyjemności i ewentualnych dopłat. Jeśli w dokumentach jest napisane, że auto trzeba zwrócić czyste, tak trzeba zrobić. Oddając auto z petami od papierosów w środku, albo brudne, obłocone z zewnątrz musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Wszelkie niedopatrzenia w tej kwestii mogą cię kosztować nawet kilkaset zł więcej.

Termin zwrotu auta

Jeśli umowa zobowiązuje Cię do oddania auta w określonym dniu, nie przeciągaj. Warto nawet zorientować się do jakiej godziny należy zwrócić samochód, bo spóźnienie się może spowodować naliczanie kolejnej doby.

Lepiej także nie zwracaj auta zbyt wcześnie, bo firma wypożyczająca może cię obciążyć opłatą za wcześniejszy zwrot.

Miejsce zwrotu auta

Może się wydawać w niektórych przypadkach, że zwrot auta w innym mieście będzie korzystniejsze nie zwrot do punktu startowego. Zwłaszcza jeśli jesteś daleko od miejsca gdzie wynajmowałeś samochód. Wiele wypożyczalni posiada swoje oddziały w różnych miastach, a nawet państwach. Istnieje zatem możliwość zwrotu pojazdu w innym miejscu niż był wynajmowany. Warto jednak w takim wypadku dokładnie dowiedzieć się ile kosztuje zwrot w innym miejscu. Często dodatkowo są to niemałe kwoty do zapłacenia. Dlatego lepiej przeliczyć co będzie bardziej się opłacało, ponieważ często można podwoić lub potroić swoje koszty.

Rezerwacja auta na lotnisku

Nie popełniaj tego błędu i nie rezerwuj auta na lotnisku, bo z pewnością dużo drożej zapłacisz niż gdybyś rezerwował auto w wypożyczalni w centrum.

Skąd wyższe ceny? Zwykle firmy wypożyczające, które znajdują się na lotniskach płacą za przechowywanie pojazdów na lotnisku i ich parkowanie. W związku z tym, ze ich koszty utrzymania są wyższe automatycznie pobierają od klientów wyższe opłaty, zwykle w ukrytych kosztach. Zwykle możesz zapłacić od 5 do 10% więcej niż w normalnej wypożyczalni.

Własne akcesoria

Wypożyczalnie oferują dodatkowe urządzenia, które mogą ci usprawnić podróż. Zanim na cokolwiek się zdecydujesz dobrze się zastanów, czy aby na pewno tego potrzebujesz. A może daną rzecz masz? Np. GPS, to urządzenie, które można wypożyczyć razem z autem. Jednak często GPS znajduje się w smartfonach, albo kierowcy po prostu mają takie urządzenia na własność. Jeśli tak jest, a wybierasz się na wakacje i tam wynajmujesz auto zabierz GPS ze sobą. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet 10-30% kosztów.

Auto hybrydowe

Może to dla Ciebie dziwny pomysł, ale wcale nie głupi. Auta hybrydowe są jeszcze mało popularne, ale nie na tyle, aby nie móc ich obsłużyć i jeździć. Jeśli masz taką możliwość to wypożycz auto hybrydowe, ponieważ pozwoli Ci ono zaoszczędzić na paliwie. Na wysokie ceny paliw skarżą się nie tylko Polacy, ale również inne narody. Także bez względu na to gdzie będziesz warto pomyśleć o takim aucie. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie, zwłaszcza w dłuższej perspektywie setek złotych.

Ograniczenie kilometrażu

Przeglądając umowę zwróć uwagę na to zagadnienie. Ograniczenie kilometrażu to dla Ciebie nic dobrego, bo jeśli przekroczysz dany limit, będziesz musiał dopłacić. Dlatego naciskaj na wypożyczającego, aby zniósł ten zapis, albo skorzystaj z innej wypożyczalni. Za przekroczenie danego limitu wypożyczalnie każą sobie słono płacić, dlatego nie daj się naciągnąć.

Polityka zużycia paliwa

Dobrze czytaj umowę! Jeśli jest powiedziane, że otrzymujesz auto z pełnym bakiem (full) i takie masz zwrócić, to jest to jasne i możesz to łatwo kontrolować. Jeśli masz inny zapis pół na pół, lub jakikolwiek inny zapis, praktycznie możesz być pewien, że dopłacisz przy zwrocie. Nie daj się na to naciągnąć i walcz o full/full.

Gdy już wynegocjujesz dla siebie odpowiednią politykę paliwową nie oddawaj auta z pustym bakiem, bo naprawdę może cię to dużo kosztować. Pierwsza opłata może być za niewywiązanie się z umowy. Druga to pokrycie kosztów paliwa po cenie wypożyczalni, która jest zazwyczaj dużo wyższa niż ogólnie przyjęta na rynku.

Podsumowując, pamiętaj aby wypożyczyć auto z dużym wyprzedzeniem, w firmie, która oferuje promocje i zniżki (ale uważaj, bo takie firmy mogą mieć koszty ukryte). Aby znaleźć najlepszą wypożyczalnie dla siebie skorzystaj z np. carspot.pl lub podobnego serwisu. Czytaj dokładnie umowę, zwłaszcza to, co jest napisane małym drukiem. Nie pozwól, aby naciągnięto cię na limit kilometrów, nieatrakcyjną politykę paliwową, czy tankowanie paliwa w wypożyczalni. Jeśli to możliwe, to korzystaj z własnych akcesoriów dodatkowych i nie wypożyczaj auta na lotnisku. Najlepiej wypożycz auto z napędem hybrydowym, które pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie. Pojazd oddaj w terminie, w miejscu, z którego je wypożyczałeś. Stosuj się dokładnie do tego na co się zgodziłeś podpisując umowę.

Możliwość komentowania Jak obniżyć koszty wynajmu samochodu? została wyłączona