Kabiny prysznicowe pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Praktycznie od samego początku spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Były czymś zupełnie innym, niż znane do tej pory Polakom wanny. Kabina prysznicowa pozwalała na szybką kąpiel a jednocześnie zajmowała dużo mniej miejsca. Oczywiście na przestrzeni lat, kabiny zmieniały się. Nie tylko zmieniał się ich wygląd, ale także materiał z jakiego zostały wykonane. Te pierwsze zazwyczaj nie były wysokiej jakości. Dopiero z czasem zaczęły być wykonywane z lepszych pod względem jakości materiałów. I chociaż minęło już sporo czasu od ich debiutu na rynku, to wciąż postrzegane są jako urządzenia, które nadają się przede wszystkim do małych wnętrz. Tak naprawdę jednak nie jest tak. Kabiny prysznicowe równie dobrze sprawdzą się w przestronnych łazienkach. I to właśnie dzięki nim uda się oddzielić strefę suchą od mokrej. Bez różnicy jednak jak dużą posiadamy łazienkę warto jest poznać rodzaje kabin prysznicowych, po to by dokonać jak najbardziej optymalnego wyboru.
Kabiny do małych przestrzeni łazienkowych
Przedstawianie ich najlepiej rozpocząć od tych najbardziej podstawowych. Do nich zaliczyć można bez wątpienia kabiny narożne. To właśnie one wybierane są na ogół do łazienek, które nie są zbyt duże i tam gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest ważny. Kabiny narożne dostępne są w różnych rozmiarach. Jednak najczęściej sprzedawane są te w rozmiarach 80×80 cm oraz 90×90 cm. Te są najbardziej popularne i będą pasowały do wnętrz małych jak i dużych. Kabiny narożne montowane są w rogach i potrzebują dwóch ścian. Na ogół właśnie one też nie kosztują dużo. Co prawda do ich produkcji zużywa się mniej materiału, dostępne są też w tańszych wersjach, które wykonane są gorszych materiałów. Jednak właśnie te kabiny najczęściej kupowane są nie tylko do małych łazienek, ale także wykorzystywane chociażby w domkach letniskowych czy działkach.
Drugim rodzajem kabin, które będą idealnym rozwiązaniem do łazienek niedużych rozmiarów, są także kabiny przyścienne. Okazuje się bowiem, że kabina nie musi stać koniecznie w narożniku. Można zamontować tam równie dobrze inne urządzenia sanitarne, takie jak miski wiszące czy umywalki. Kabina w takim wypadku może zostać zamontowana na środku ściany. Kabiny przyścienne to takie, które potrzebują tylko jednej ściany. Jest to rozwiązanie z jednej strony często praktykowane, z drugiej dosyć ekstrawaganckie. Kabina na środku ściany jest jednak dosyć nietypowym rozwiązaniem. Prawda jest taka, że tego typu kabiny są niezwykle komfortowe. Z całą pewnością będą nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale także i niezwykle estetycznym.
Nowoczesna kabina Walk In
Od kilku lat coraz bardziej popularne są kabiny otwarte. Wyglądają one nie tylko niezwykle nowocześnie, ale także pozwalają na korzystanie z nich osobom, które mają problemy z poruszaniem się. Wejście do takiej kabiny nie stanowi żadnego wyzwania. Kabiny te na ogół montowane są bez brodzika. Mogą korzystać z nich nie tylko osoby starsze, ale również niepełnosprawne. Do takiej kabiny można wjechać wózkiem. Jest to duże ułatwienie dla osób, które do tej pory miały z tym spory problem i potrzebowały pomocy drugiej osoby. Kabiny tego typu są też niezwykle nowoczesne. Posiadają ciekawy i oryginalny design, który może pasować di wielu aranżacji. Tego typu kabina może składać się z jednej ściany lub dwóch. Reszta jest otwarta. Montaż jej jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Należy zaplanować go jeszcze przed remontem. Zamontowanie odpływu liniowego jak się okazuje tez nie zawsze jest możliwe. Kabina tego typu wygląda jednak niezwykle estetycznie i sprawia, ze wnętrze dzięki niej wygląda na bardziej przestronne. Na ogół do wypełnienia stosowane są szyby transparentne. Dzięki temu widoczna jest ściana za nimi. To sprawia, że wnętrze jest bardziej przestronne. Kabiny Walki In będą dobrym rozwiązaniem nie tylko do dużych łazienek, ale także i do tych niewielkich. Z całą pewnością nie będą przytłaczały pomieszczenia.
Kabiny z hydromasażem
Jednymi z coraz częściej wybieranych, są kabiny z hydromasażem. Nic w tym dziwnego, bo jednak każdy chce mieć w łazience strefę relaksu i komfortu. Taka kabina, która jest wyposażona w specjalne dysze masujące jest urządzeniem, które może nie tylko przyczynić się uczuciu relaksacji, ale może mieć także pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Masaż może być bardzo przydatny przy wielu schorzeniach. Pozytywy z korzystania z niego dostrzegają osoby, które mają problemy ze stawami, skórne, ale także i naczyniowe. Tak naprawdę więc pozytywne działanie lecznicze jest bardzo szerokie. Kabiny z hydromasażem, jeszcze jakiś czas temu nie należały do najtańszych. Dziś ze względu na to, że stały się bardziej popularne, oraz ze względu na to, że w swojej ofercie posiadają je różni producenci.
Wybór kabiny prysznicowej nie jest łatwy. Jak się okazuje jest ich wiele rodzajów i należy przemyśleć dokładnie to na cym najbardziej nam zależy. Ogólnie wybór nasz często jest podyktowany przestrzenią jaką dysponujemy. Jednak tak naprawdę, nawet w niewielkich łazienkach może zmieścić się wanna z hydromasażem. Wszystko zależy więc od indywidualnych preferencji, gustu oraz zasobności portfela. Każdy rodzaj kabiny może znajdować się w innych widełkach cenowych. Przed wyborem tej odpowiedniej, należy zwrócić uwagę także na to z jakiego materiału jest wykonana. Ważne jest bowiem to, żeby drzwi były z hartowanego i dosyć grubego szkła. Będzie ono nie tylko bezpieczne podczas użytkowania, ale także i będzie lepiej się prezentowało. Ważne jest także to czy zdecydujemy się na zakup kabiny ze specjalną powłoką. Wiele osób wychodzi z założenia, że powłoka nie jest zbytnio potrzebna. Wydawać by się mogło, że szkło jest gładkie. Jednak tak naprawdę powłoka jego jest porowata. Może wręcz dochodzić do jego korozji. Warto więc wybrać powłokę, która zabezpieczy kabinę nie tylko przed negatywnymi wpływami wody oraz środków chemicznych, ale również jest zabezpieczona w taki sposób, że powierzchnię jej można łatwo wyczyścić, tworzy bowiem ona powierzchnię hydrofobową.