Wielotematyczne

Pozycjonowanie Stron – czy to się opłaca?

Co musisz wiedzieć o pozycjonowaniu stron www?

Zapewne nie raz słyszałeś o pozycjonowaniu stron internetowych. Jednak czy zdajesz sobie sprawę na czym konkretnie ono polega? Jest to bardzo istotne zagadnienie, niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonujesz. Od pozycjonowania stron zależy to, jak łatwo wszyscy użytkownicy Internetu będą mogli trafić na Twoją ofertę.

Prowadzisz cukiernie albo może produkujesz miotły? Ludzie, którzy są zainteresowani świadczonymi przez Ciebie usługami muszą jakoś Cię znaleźć. Konieczne będzie zatem umożliwienie im tego. Nie jest łatwe zadanie. Konkurencja przecież nie śpi.

Żyjemy w świecie, który z roku na rok się zmienia. Te zmiany nie następują jednak w kierunku, o którym myśleli dawni autorzy fantastyki naukowej. Okazało się, że najwięcej zmian zachodzi nie w eksploracji kosmosu, lecz komunikacji z innymi ludźmi. Z biegiem lat coraz większe znaczenie odgrywa w naszym życiu Internet. Dostęp do niego jest coraz bardziej powszechny. Duża zmianą jest choćby upowszechnienie smartfonów. Dziś niemal każdy z nas ma stały dostęp do czegoś, co jeszcze dwadzieścia lat temu było zarezerwowane dla wąskiej grupy entuzjastów. Tę zmianę koniecznie trzeba wykorzystać, jeżeli chcemy odnieść jakikolwiek sukces biznesowy.

Najprościej rzecz ujmując jest to manipulowanie wynikami wyszukiwania w Google. Nie przypadkowo wymieniona jest tu akurat ta wyszukiwarka. W Polsce korzysta z niej około 97% wszystkich użytkowników Internetu. Szukamy w Google przepisów kulinarnych, informacji o znanych ludziach, czy tekstów zasłyszanych piosenek. To źródło informacji jest wykorzystywane przy najróżniejszych problemach. Dziś niemal nikt nie będzie szukał hydraulika za pomocą książki telefonicznej lub reklamy w gazecie. Swoje poszukiwania specjalisty zaczynamy i kończymy na wyszukiwarce internetowej. Jeżeli świadczysz jakieś zasługi, a strona z Twoją ofertą znajduje się na trzeciej stronie wyników, ciężko będzie Ci znaleźć klientów. Nie ma nic w tym dziwnego. Kto miałbym cierpliwość przewijać w nieskończoność dziesiątki podobnych ofert? Mówi się, że jeżeli ktoś chciałby coś ukryć, powinien umieścić to pomiędzy szóstą a siódmą stroną wyników wyszukiwania. Nikt tam po prostu nie zagląda… Pozycjonowanie jest domeną specjalistów SEO. Ich zadanie polega na odpowiednim wpłynięciu na stronę. Celem jest to, aby algorytmy, którymi posługują się wyszukiwarki uznały daną stronę za godną wyróżnienia. To jak działają algorytmy jest ścisłą tajemnicą twórców danej wyszukiwarki. Nie mogą oni ujawnić tego, jakich używają wyznaczników. W przeciwnym razie osoba, która by je poznała, osiągnęłaby pierwsze pozycje we wszystkich wyszukiwanych. Ideą wyszukiwarek jest natomiast znalezienie odpowiedzi na wpisane pytania, a nie rzeczy, które nic nie mają z nim wspólnego.

Mimo tego, że algorytmy są ścisłą tajemnicą wiemy mniej więcej, co jest istotne. Na wynik wyszukiwania ma wpływ między innymi to, czy dana strona jest responsywna, czyli czy można ją wygodnie otworzyć na smartfonie. Poza tym nie bez znaczenia jest to ile czasu potrzeba, żeby ją otworzyć. Strony na których znajduje się za dużo zdjęć o wysokiej rozdzielczości mogą mieć z tym problem. Dlatego nieodzowna będzie optymalizacja strony pod kątem działania wyszukiwarek.

Algorytmy największych wyszukiwarek stale się zmieniają. Nawet zdobycie najlepszych pozycji nie gwarantuje tego, że zostaniemy na nich na długo. Dlatego specjaliści SEO stale próbują nowych rozwiązań. W tej branży jest tylko jedna niezmienna zasada. Brzmi ona następująco: „wszystko się zmienia”. Jak zatem widać, pozycjonowanie strony wymaga dużo umiejętności i cierpliwości. Warto jednak postarać się o to, aby uzyskać wysokie pozycje.

Możliwość komentowania Pozycjonowanie Stron – czy to się opłaca? została wyłączona