Refluks żołądkowy nazywany jest także refluksem jelitowo-żołądkowym. Choroba ta związana jest z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Może pojawić się u prawie każdej osoby, również u dzieci.
Refluks żołądkowy: przyczyny
Objawy choroby pojawiają się, kiedy treść dwunastnicy cofa się z powrotem do żołądka, zamiast naturalnie poruszać się w kierunku jelita cienkiego. Niestety, ponowne wymieszanie się treści żołądkowej z sokami i kwasami żołądkowymi powoduje podrażnienia śluzówki żołądka – a to powoduje znane nam objawy.
Kiedy pojawia się refluks żołądkowy?
- Choroba ta najczęściej dotyka osoby, które w przeszłości przeszły operacje usunięcia pęcherzyka żółciowego
- Kiedy nerwy dochodzące do żołądka i dwunastnicy nie pracują w sposób prawidłowy
- Podczas nadmiernej relaksacji odźwiernika
- Przy zmniejszeniu perystaltyki w tych częściach układu trawiennego
Często pojawiający się refluks żołądkowy może być w późniejszym czasie przyczyną hiperplazji dołeczków żołądkowych, a także zastoju krwi i w niektórych przypadkach rozszerzenia wybranych naczyń krwionośnych.
Główne objawy refluksu żołądkowo-jelitowego
Refluks żołądkowo-jelitowy jest chorobą, którą łatwo zdiagnozować samemu w domu. Charakteryzuje się powtarzalnymi objawami, które są dla niego bardzo częste i u każdej osoby wyglądają w sposób podobny. Jak rozpoznać objawy refluksu żołądkowo-jelitowego? Przeczytaj poniżej!
Refluks objawy
- Bóle nadbrzusza, które mogą pojawiać się nagle i są dość nieprzyjemne dla osoby chorej
- Wymioty, a także częste poczucie chęci zwymiotowania. Często treścią wymiocin jest sama żółć
- Częsta zgaga, odbijanie się po posiłku, ale również pomiędzy posiłkami
- Uczucie cofania się treści żołądkowej nawet dalej
W refluksie przełyku do dodatkowych objawów zalicza się nadkwasotę, kwaśne odbijanie się treści żołądkowej czy charakterystyczny ból za mostkiem.
Diagnoza refluksu i jego objawów
Lekarze diagnozują go nie tylko z pomocą opisu jego objawów, ale przede wszystkim na podstawie badań radioizotopowych, czyli np. testu Hida. Każdy lekarz, do którego się udamy, ma również możliwość wykonania testu bilitec, czyli po prostu zmierzenia ilości żółci, która gromadzi się w żołądku w ciągu całej doby.