Wielotematyczne

Rodzaje kabin prysznicowych

Pierwsze kabiny prysznicowe pojawiły się w Polsce na początku lat 90. Na początku niewiele osób było przekonanych do korzystania z nich. Przyzwyczajenie do wanny było spore. Jednak z czasem wiele osób zaczęło dostrzegać pozytywy posiadania kabiny. Z urządzenia tego można w końcu skorzystać dużo szybciej.

Niewątpliwym atutem kabiny jest to, że zajmuje ona dużo mniej miejsca, można z niej także dużo szybciej skorzystać niż w przypadku standardowej wanny. Podczas korzystania z natrysku z całą pewnością zużywamy także znacznie mniej wody, co przekłada się na niższe rachunki za nią.  Kabin prysznicowych na rynku jest wiele rodzajów. Do praktycznie każdej łazienki można wybrać inną.

Jakie cechy ma dobra kabina prysznicowa?

Dobra kabina prysznicowa to taka, z której przede wszystkim można skorzystać w sposób komfortowy. Ważne jest także to, żeby po każdym skorzystaniu nie było przed nią zachlapanej podłogi. Drzwi w kabinie powinny być szczelne. Kabina powinna być też bezproblemowa podczas czyszczenia. Co powinna więc mieć, żeby spełniać te wszystkie punkty?Najlepiej jeśli pokryte jest specjalna hydrofobową powłoką. Woda na takiej powierzchni jest odpychana i nie pozostaje na powierzchni a spływa razem z osadami i zabrudzeniami. Taką powierzchnie można też w niezwykle łatwy sposób wyczyścić. Na ogół wystarczy bowiem wytarcie powierzchni do sucha. Do pielęgnacji takiej kabiny z warstwą hydrofobową nie trzeba też stosować agresywnej chemii. Nieestetyczne zacieki wapienne, to niestety codzienność wielu osób, które posiadają w swoich łazienkach kabiny prysznicowe. Taka powłoka hydrofobowa zapobiegnie temu. Kabina powinna być wyposażona w łożyskowane rolki górne i dolne, aby drzwi poruszały się sprawnie i łagodnie. Powinna posiadać także uszczelki, najlepiej magnetyczne, które sprawią, że drzwi pozostają szczelne a podłoga sucha. Oczywiście korzystniejsze jest zakupienie kabiny od sprawdzonego producenta. Wtedy nie tylko będziemy mieli pewność, że produkt został rzetelnie wykonany, ale także że w razie takiej potrzeby nie będzie problemu z otrzymaniem do niego części zamiennych. Kabinę prysznicowa dobieramy najczęściej do powierzchni oraz stylu łazienki. Jest ich kilka rodzajów, poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Kabina narożna – najczęściej kupowana

Kabiny narożne ze względu na to, że potrafią wykorzystać niemal każdą wolną przestrzeń w łazience są jednymi z częściej wybieranych przez klientów sklepów łazienkowych. Montowane są w narożnikach i wykorzystywane w tym celu są dwie ściany. Kabiny takie mogą mieć różny kształt. Za jedne z wygodniejszych uznawane są kabiny kwadratowe lub półokrągłe. Wiele zależy też od ich rozmiarów. Powszechnie uznawane jest, że kabina o wymiarach 90×90 cm, jest komfortowa podczas użytkowania. Kabiny narożne najczęściej, wybierane są do łazienek o małej powierzchni. Tam bowiem sprawdzą się najbardziej. Okazuje się, że nawet do nietypowych i małych łazienek można takie urządzenie zamontować. Te najmniejsze mają powierzchnię 70×70 cm. Może nie korzysta się z nich tak wygodnie jak z tych większych, jednak jest to alternatywa dla pomieszczeń, w których do tej pory było ciężko umieścić nawet najmniejszą wannę. Drugim typem kabin, który cieszy się równie dużym zainteresowaniem są kabiny przyścienne. Takie urządzenie potrzebuje tylko jedną ścianę. Mogą mieć także różny kształt.

Kabiny tylu Walk –In

Od kilku lat można zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się kabiny typu Walk – In. Są to kabiny, które charakteryzują się otwartą przestrzenią. Składają się z dużych elementów szklanych. Przez to wyglądają niezwykle estetycznie i nowocześnie. Do ich wykonania na ogół wykorzystywane jest szkło transparentne. Dzięki temu, że jest ono przejrzyste nie pomniejsza optycznie wnętrza. Kabina taka może być zamontowana z brodzikiem lub bez niego. W nowoczesnych aranżacjach łazienki raczej odchodzi się już od głębokich brodzików. Najczęściej kabiny otwarte, posiadają tylko odpływ liniowy i podłoga wygląda tak samo jak w dalszej części łazienki. Jednak, jeśli chcemy aby tego typu odpływ został zamontowany najlepiej jest zaplanować to już przed remontem. Nie w każdej łazience bowiem będzie możliwość zainstalowania odpływu liniowego. Wybierając brodzik do tej kabiny najkorzystniej jest wybrać płytki. Kabiny Walk – In, są nie tylko estetyczne ale także nie posiadają żadnych barier i wejście do nich jest bezproblemowe. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy wśród domowników są osoby starsze bądź niepełnosprawne.

Parawan nawannowy – kabina z wanną

Wiele osób na co dzień ze względu na praktyczne użytkowanie chce korzystać z kabiny, jednak są takie sytuacje, gdy ma się ochotę na długą i relaksującą kąpiel w wannie. W momencie, gdy nie mamy tyle miejsca by wstawić i kabinę i wannę, najlepiej jest kupić wannę z parawanem nawannowym. Takie rozwiązanie z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Koszt parawanu nie jest też najczęściej zbyt wygórowany. Wybierając najbardziej odpowiedni, należy zwrócić uwagę na to z jakiego szkła został wykonany oraz czy posiada dodatkowe powłoki, dzięki którym użytkowanie go będzie jeszcze bardziej komfortowe.Parawany nawannowe mogą składać się z jednego, dwóch a nawet trzech i czterech skrzydeł, które najczęściej składane są na ścianę.

Wybór kabiny prysznicowej nie należy do najłatwiejszych. Na rynku jest tak ogromny wybór, że można nie wiedzieć co wybrać. Warto jest jednak wybierać kabiny, które pochodzą od liderów w branży łazienkowej. Mamy wtedy pewność, że będą one wyglądały solidnie i będą stanowiły funkcjonalny i estetyczny element naszej łazienki. Kupując kabinę od sprawdzonego producenta nie będziemy mieć problemy z ewentualnym otrzymaniem części zamiennych do niej, a to także nie jest bez znaczenia. Niektóre części kabin, takie jak rolki, czy wózki na skutek normalnej eksploatacji ulegają zużyciu i trzeba wymienić je na nowe. Warto przemyśleć też kwestię koloru szkła. Wiele bowiem od niego zależy. Chociaż najczęściej wybierane jest tradycyjne szkło transparentne.

Możliwość komentowania Rodzaje kabin prysznicowych została wyłączona