Łazienka składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest sedes. Nikt chyba nie wyobraża sobie we współczesnych czasach, by nie było w go w naszych domach. Niegdyś słowo ubikacja oznaczało po prostu osobne i odrębne pomieszczenie w domu. Dziś kojarzy nam się tylko z miejscem, w którym znajduje się sedes. Ciężko jest nam dzisiaj wyobrazić sobie, że ubikację niegdyś składające się nawet z pięćdziesięciu stanowisk znajdowały się w tym samym pomieszczeniu. Pełniły one niegdyś wręcz funkcję miejsca spotkań. Można było tam porozmawiać i spotkać kogoś znajomego.
Chociaż w odległych czasach dbano o higienę. To już wieku XVII czy XVIII był z tym wielki problem. Praktycznie można powiedzieć, że ubikacje zniknęły. Nieczystości w tamtych czasach były wylewane na ulice, a załatwienie się gdziekolwiek nie było uznawane za nic dziwnego. Wtedy to wychodzono z założenia, że mycie się może być przyczyna chorób. Dopiero pod koniec XIX wieku toalety stały się bardziej popularne. Do utrzymania ich w należytej czystości zaczęto stosować też znane w tamtych czasach środki chemiczne. Chociaż toalety coraz częściej znajdowały się w domach, to jednak funkcja ich nie zawsze była wykorzystywana chociażby przez problemy z kanalizacją. Ciężko sobie wyobrazić, ale w latach siedemdziesiątych ubiegłej epoki wiele gospodarstw domowych w Polsce nie posiadało ubikacji.
Jaki sedes wybrać?
Współcześnie na rynku jest kilka rodzajów sedesów. To jaki wybierzemy będzie miał wpływ nie tylko na jego funkcjonalność, ale i estetykę. Determinantem, do zakupu może być nie tylko miejsce jakim dysponujemy, ale i zasobność portfela. Poszczególne rodzaje sedesów różnią się miedzy sobą bowiem ceną. Na rynku dostępne są sedesy stojące kompaktowe, podwieszane a także coraz rzadziej używane sedesy z dolnopłukiem.
Kompakt WC
Kompakty WC, niegdyś były bardzo często spotykane w domach Polaków. Tak naprawdę nie było jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu tak dużego wyboru sanitariatów jak teraz. Kompakty mimo upływu lat posiadają wciąż wiele zalet, które doceniają klienci. Zresztą wraz a biegiem lat były one wciąż ulepszane i tym samym funkcjonalnością często dorównują miskom wiszącym WC. Kompakty dostępne są zazwyczaj w niskich cenach. Także można mieć kompletne urządzenie, nie płacąc za nie dużo. Zaletą kompaktów jest też prosty sposób montażu. nie trzeba w tym celu kuć w ścianie i nie trwa to zazwyczaj długo. Nowoczesne kompakty WC, posiadają spłuczki z możliwością wyboru ilości spłukiwania wody. Mogą mieć także miski, które nie posiadają rantów. Dzięki temu nie ma zakamarków, w których mogą gromadzić się i mnożyć zarazki. Pomimo wciąż rosnącej popularności misek WC, kompakty są równie często wybierane.
Miski WC podwieszane
Miski WC podwieszane z całą pewnością zrewolucjonizowały rynek branży łazienkowej. Od momentu, gdy znalazły się w sprzedaży, ciągle zyskują na popularności. Na początku były dostępne w bardzo wysokich cenach. Teraz często cena ich jest prawie porównywalna do lepszej jakości kompaktów. Miski WC, w swojej ofercie posiadają wszyscy czołowi producenci z branży łazienkowej. Mogą mieć różny kształt, wielkość a nawet i kolor. Z całą pewnością to właśnie one będą idealnym rozwiązaniem, wtedy gdy mieszkamy w bloku a nasza łazienka nie jest zbyt duża. Miski WC podwieszane zajmują bowiem nie tylko mniej miejsca, ale i wyglądają bardziej dyskretniej. Ze względu na to, że nie posiadają miejsca zetknięcia się miski z podłożem, przestrzeń łazienkowa wydaje się być większa. A podłoga jest także dużo łatwiejsza do posprzątania. Miski WC, te które są jednymi z lepszych na rynku zostały pozbawione rantu – kołnierza. Wyglądają przez to dużo lepiej. Są także bardziej higieniczne, gdyż nie ma zakamarków gdzie gromadzą się namnażają się zarazki, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Brak kołnierza odpowiedzialny jest także za system spłukiwania. Miska może być dzięki temu spłukiwana bardziej wydajniej i do tego celu nie trzeba zużywać zbyt dużej ilości wody. W celu wyczyszczenia miski, najczęściej nie trzeba stosować agresywnych środków chemicznych. Na ogół wystarczy powierzchnię przetrzeć szmatką.
Miski WC montowane są na stelażach. Wydaje się, że taka konstrukcja nie jest zbytnio wytrzymała. Jednak nic bardziej mylnego. Stelaże potrafią wytrzymać obciążenia sięgające nawet 400 kg. Czyli można korzystać z nich bez większych obaw. Wadą misek bez wątpienia jest sam sposób montażu. Stelaż, który najczęściej umieszczany jest w ścianie musi zostać obudowany. W razie jakiejkolwiek awarii, już tak łatwo nie można się do niego dostać.
Sedes z dolnopłukiem
Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale też i wady. Taki sedes to nic innego jak muszla oraz osobny zbiornik, który montowany jest na górze lub praktycznie nad samą muszlą. Niewątpliwą zaleta jest niska cena. Taki sedes nie jest drogi. Ze względu na to, że zbiornik montowany jest oddzielnie, można miskę zamontować pod samą ścianą. Dzięki temu może być to odpowiednie rozwiązanie, także do małych łazienek. Chociaż model ten posiada wiele zalet, to jego główną wadą jest wygląd. W porównaniu do dyskretnych misek WC, czy nowoczesnych kompaktów nie wypada on zbyt dobrze. Spłukiwanie wody w tym urządzeniu nie należy do najcichszych.
Wybór sedesu wydawać się może niezbyt istotny. Tak naprawdę jednak to od niego w dużej mierze zależy, to czy nasza łazienka będzie nie tylko funkcjonalna ale także i estetyczna. Na rynku jest tak duży wybór sanitariatów, że można pogubić się w gąszczu ofert. Zawsze warto kierować się tym, czy dane model jest od sprawdzonego i znanego producenta. Jest to bowiem nie tylko gwarancją dobrego i starannego wykonania, ale także w razie jakiejkolwiek potrzeby można bez problemu zakupić części zamienne, które to jednak po jakimś czasie, w skutek użytkowania mogą ulec zniszczeniu. Pamiętajmy, że sedesu WC, nie wymienia się zbyt często i najczęściej jest to zakup na wiele lat. Warto zatem wybrać model, który będzie posiadał technologię, które wpłyną nie tylko na jego wygląd, ale także na ilość zużywanej wody czy to ile czasy trzeba będzie poświęcić na czyszczenie i pielęgnację urządzenia.