Wielotematyczne

Skąd wynikają różnice w cenach mieszkań

Cena zależy od miasta!

Ceny mieszkań w poszczególnych miastach są bardzo zróżnicowane. Różnice za metr kwadratowy wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. W efekcie za mieszkanie o tej samej powierzchni, o tym samym standardzie w różnych zakątkach kraju należy zapłacić bardzo różną cenę. Z czego jednak wynikają takie rozbieżności? Czy wpływ na nie mają dochody osiągane przez ludzi w poszczególnych częściach kraju, ceny materiałów budowlanych oraz działek budowlanych, czy być może wpływ na te różnice mają jeszcze inne czynniki? Z całą pewnością jednym z ważniejszych czynników są właśnie względy finansowe.

Deweloperzy oraz pośrednicy nieruchomości wiedzą bardzo dobrze, że nie mogą ustalać zbyt wysokiej ceny za mieszkania czy domy, w tych regionach, w których jest bardzo duże bezrobocie. W takim przypadku nie tylko nie mogliby sprzedać oferowanych przez siebie nieruchomości, ale również ponosiliby bardzo duże straty. Z tego też względu starają się dostosować swoje oczekiwania od możliwości finansowych swoich klientów. Kolejną bardzo ważną kwestią wpływającą na ceny nieruchomości są ceny materiałów budowlanych. Odnosi się do nowych mieszkań oraz domów stawianych przez deweloperów.

W tym przypadku na cenę nowej nieruchomości wpływa również koszt zakupu nowej działki budowlanej, konieczność przyłączenia do niej mediów, oraz koszty związane z wykonaniem projektu i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Położenie działki oraz załatwienie wszelkich spraw formalnych, zawsze wpływa na cenę nieruchomości bez względu na to, w jakim stanie się znajduje. Nie brakuje przypadków, kiedy to położenie jest na tyle atrakcyjne, że ziemia, na której znajduje się nieruchomość ma zdecydowanie większą wartość niż sam budynek. Bez wątpienia jednak na ceny mieszkań oraz wszelkich innych nieruchomości wpływ ma bardzo wiele czynników, z których ustalenie tego najważniejszego wydaje się być niemożliwe.

Możliwość komentowania Skąd wynikają różnice w cenach mieszkań została wyłączona