Wielotematyczne

Solina – w samym sercu Bieszczad

Solina jest przepiękną gminą, położoną w samym centrum Bieszczad, w województwie podkarpackim. Od dawna tereny te uważane są za niespotykane i najpiękniejsze zakątki w całym kraju. W gminie Solina znajdują się dwa zalewy: Soliński i Myczkowiecki. Obydwa otoczone pasami pięknych gór, lasów i zielonych wzgórz dają możliwość wypoczynku przez cały rok. Najważniejsza jest tutaj przyroda, czysta, nie zniszczona przez człowieka, wspaniałe krajobrazy i czyste rzeki – San i Solinka.

Największą bazą kwater na Podkarpaciu są noclegi jakie ma Solina. Na turystów czeka tu prawie 10 tysięcy miejsc Najpopularniejsze to schroniska górskie, domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pokoje gościnne, mnóstwo pól namiotowych i kempingów. Osada może się pochwalić największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce. Ma on pojemność 500 mln na metr sześcienny. Kursuje po nim 5 statków wycieczkowych. Ponad 20 przystani wodnych wypożycza sprzęt pływający, a po wodach jeziora nieustannie pływają kolorowe żaglówki. Nie bez powodu nazywana jest „Bieszczadzkim Morzem” albo „Morzem Południa”.

Poza wodnymi szaleństwami na turystów czeka tu wiele przeróżnych atrakcji. Działają korty tenisowe, stadniny koni, mnóstwo barów, kafejek i małych punktów gastronomicznych. Solińskie molo cały czas tętni życiem. Pod zaporą można zwiedzić wnętrze elektrowni wodnej. Robi to wrażenie, zwłaszcza kiedy wyobrazimy sobie jaki ogrom wody nas otacza a my wewnątrz w obecności wody, świadczą o tym tylko drobne przecieki na ścianach zapory. Do późnej jesieni Solina organizuje wiele imprez kulturalno–rozrywkowych, festyny i koncerty.

Druga zapora powstała na Sanie w Myczkowcach. Nie ma aż tak imponujących rozmiarów ale jest równie malownicza. Nad brzegami obydwu zalewów funkcjonuje wiele ośrodków wczasowych, które dysponują własnymi przystaniami i wypożyczalniami sprzętu wodnego – kajaków, łodzi żaglowych, wiosłowych oraz rowerów wodnych. Dogodne warunki do żeglowania występują tu praktycznie przez większość miesięcy w roku. Zmienne i porywiste wiatry pozwalają żeglarzom na wykazanie się swoimi umiejętnościami. Solina to miejsce wśród gór, wody i słońca. Niepowtarzalny urok każdego roku przyciąga prawdziwe rzesze turystów i wczasowiczów i zachwyca każdego z nich. Soliny, jak i całych Bieszczad nie można nie pokochać. Już dawno temu ktoś powiedział, że w Bieszczady przyjeżdża się tylko raz, a później już tylko się wraca.

Możliwość komentowania Solina – w samym sercu Bieszczad została wyłączona