Kaszel to dolegliwość, która bardzo często występuje u dzieci. Najczęściej jest on objawem infekcji górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach towarzyszy mu także katar.
Każdorazowo takie objawy wskazują na zakłócenia w funkcjonowaniu układu oddechowego.
Geneza kaszlu
Podstawą kaszlu jest przeważnie stan zapalny, alergia lub podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych. Stosunkowo rzadko przyczyną jest zapalenie dolnych dróg oddechowych, do których zalicza się oskrzela, oskrzeliki oraz pęcherzyki płucne.
Łagodzenie kaszlu
Sam kaszel bardzo często łagodzić można, zarówno stosując domowe metody, jak i powszechnie dostępne preparaty. W tym przypadku świetnie sprawdzi się Tymianek i Podbiał, który skutecznie nawilża błonę śluzową jamy ustnej oraz gardła. Dzięki temu kaszel nie będzie tak dokuczliwy.
Rodzaje kaszlu
Istnieją dwa rodzaje kaszlu, mokry oraz suchy. Ma to duże znaczenie, ponieważ każdy z tych rodzajów wymaga zastosowania innych medykamentów.
Leczenie kaszlu
Podstawą przy kaszlu jest nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Dotyczy to zarówno kaszlu suchego, jak i mokrego. Gdy mamy do czynienia z kaszlem szczekającym to ten rodzaj postępowania stanowi swoistą pierwszą pomoc.
Tymianek i podbiał – środek łagodzący objawy kaszlu
W łagodzeniu kaszlu stosuje się trzy rodzaje leków. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wcześniej wspomniany Tymianek i Podbiał, który skutecznie nawilży śluzówkę. By jednak wyleczyć tę dolegliwość konieczne będzie zastosowanie preparatów przeciwkaszlowych, rozrzedzających lub wykrztuśnych.
Leki przeciwkaszlowe mają za zadanie zatrzymać odruch kaszlu. Wskazaniem do ich stosowania jest infekcja wirusowa przebiegająca bez wydzieliny. Tego rodzaju leków nie można stosować przez okres dłuższy niż 3 do 5 dni.
Przeciwwskazania do leków przeciwkaszlowych
Przeciwskazaniem do stosowania leków przeciwkaszlowych jest zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, przy których mogłoby dojść do zatrzymania wydzieliny w drogach oddechowych.
Leki, które rozrzedzają wydzielinę, stosuje się przy infekcjach z katarem. Rozrzedzają one gęstniejącą wydzielinę, przynosząc tym samym znaczną ulgę choremu.
Leki wykrztuśne wzmacniają odruch kaszlu i tym samym ułatwiają odkrztuszenie wydzieliny, która powstaję przy stanie zapalnym. Tego rodzaju leki można podawać wraz z lekami rozrzedzającymi wydzielinę.
Podsumowanie
Leki, które można stosować bez recepty, takie jak Tymianek i Podbiał, mają działanie objawowe. Należy je stosować jedynie w przypadku gdy objawy choroby są nam znane i niezbyt intensywne. Bardzo ważne jest, by przed ich zastosowaniem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.