Łazienka jest dosyć specyficznym pomieszczeniem w każdym domu. Pełni chyba najwięcej funkcji i tak naprawdę to właśnie tam spędzamy coraz więcej czasu. W łazience nie tylko się myjemy. Ale to właśnie w niej odpoczywamy i relaksujemy się po stresującym dniu w pracy. Jest to także miejsce, w którym podczas kąpieli bawią dzieci a także przygotowujemy się do wyjścia. Łazienka jest także miejscem od którego oczekujemy, że będzie ono higieniczne i czyste. Jest to szczególnie ważne, gdy korzystają z niego małe dzieci lub osoby, które są szczególnie narażone na różnego typu infekcję. Jak więc pielęgnować łazienkę, aby była nie tylko idealnie czysta ale także bezpieczna dla wszystkich domowników?
Wybór środków czystości
Tak naprawdę łazienka jest miejscem, w którym jest trudno utrzymać czystość, szczególnie gdy nie ma dużej powierzchni i codziennie korzysta z niej kilkoro domowników. Jednym z ważniejszych aspektów jest odpowiedni wybór środków czystości. Jak się okazuje nie musimy korzystać z agresywnej chemii, która może doprowadzić do zniszczenia wielu urządzeń. Czasem wystarczy wypróbować domowe metody, które dziś są coraz to bardziej popularne. Agresywne środki czystości, które są chętnie stosowane do czyszczenia sanitariatów nie nadają się do pielęgnacji baterii łazienkowych. Żrące kwasy jakie znajdują się w ich składzie mogą zniszczyć cienką, chromowaną powierzchnię i sprawić, że na powierzchni ich pojawią się szaro – brązowe plamy, których nie da się wyczyścić żadnymi sposobami. Do każdego urządzenia przewidziane są więc inne środki. Baterię łazienkowe najlepiej jest myć delikatnymi płynami lub mleczkami, które w swoim składzie nie zawierają chloru ani wybielaczy. Można z powodzeniem czyścić je mydłem w płynie czy też płynem do mycia naczyń. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie preparatów do czyszczenia chromowanych powierzchni, które często są dostępne u producentów armatury. Domowe środki czystości, jakie mogą być wykorzystane do czyszczenia baterii, to między innymi roztwór z octu i cytryny lub kwasku cytrynowego. Takie środki zrobione samodzielnie są tanie i bezpieczne. A składniki z jakich są wykonane są dostępne praktycznie w każdym domu. Kwasek cytrynowy, jaki może zostać wykorzystywany podczas pielęgnacji posiada właściwości bakteriobójcze.
Czyszczenie płytek ceramicznych
Praktycznie w każdej łazience znajdują się płytki ceramiczne. Są one wybierane często ze względu na to, że ładnie wyglądają a także idealnie nadają się do pomieszczeń, w których panują wahania temperatury czy wysoka wilgotność. Płytki posiadają jednak jedną zasadniczą wadę. Widać na nich wszelkiego rodzaju zacieki czy ślady wody. Czyszczenie płytek zazwyczaj trwa długo i czynność tą trzeba dosyć często powtarzać. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby brud tak łatwo nie osiadał się na ich powierzchni. Można nabyć profesjonalną emulsję do ich czyszczenia. Jednak tak naprawdę tak samo dobrze sprawdzi się wosk stosowany do karoserii samochodowych lub oliwka dla dzieci. Oliwkę wystarczy nanieść na wacik i przetrzeć powierzchnię, na której znajdują się płytki. Czynności tej nie trzeba powtarzać często. Wystarczy zrobić to raz na kilka miesięcy.
Czyszczenie kompaktu WC
Nie ma chyba nic gorszego jak nieestetyczny sedes. Miejsce to ze względu na swoje przeznaczenie powinno być niezwykle higieniczne. Często jednak wiele zabrudzeń spowodowanych jest twardą wodą oraz latami zaniedbań podczas czyszczenia. Wielu producentów z branży łazienkowej ma specjalne preparaty, które służą do czyszczenia właśnie tych najbardziej zaniedbanych powierzchni. Najczęściej cena ich nie jest zbyt wysoka i są bezproblemowe podczas użytkowania. Można też spróbować skorzystać ze środków do czyszczenia wykonanych samemu. Jedną z bardziej polecanych jest specjalna papka wykonana z sody oczyszczonej. Trzeba powierzchnię mocno szorować.
Czysta kabina prysznicowa
Kabina prysznicowa jest jednym z tych urządzeń, które dosyć często trzeba czyścić. Co zrobić, aby czynność ta nie była uciążliwa i zbyt długo nie trwała? Okazuje się, że i na to są sposoby. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej kabiny. Te nowoczesne, które są w ofercie wielu producentów, posiadają najczęściej specjalne powłoki, dzięki którym zanieczyszczenia nie osadzają się, a spływają razem z wodą. Są to na ogół warstwy hydrofobowe, które są praktycznie niewidoczne. Czasem jest to wręcz modyfikacja całego szkła a nie tylko jego powierzchni. Takie rozwiązania są coraz szerzej stosowane a kabiny je posiadające, nie kosztują dużo więcej od tych zwykłych. Jeśli jednak posiadamy kabinę starego typu, do czyszczenia można użyć roztworu z octem lub z kwaskiem cytrynowym. Do szybkiego umycia szyb w kabinie najlepiej używać jest specjalnego urządzenia, które można wykorzystać także do mycia okien.
Wybierając brodzik do kabiny, warto jest postawić na taki wykonany z akrylu, materiał ten bowiem jest niezwykle prosty podczas czyszczenia. Posiada gładką a nie porowatą powierzchnię, i to dzięki niej zanieczyszczenia nie osiadają się tak łatwo jak na innych materiałach. Ze względu na to często brodzik wystarczy tylko przetrzeć. Akryl posiada także wiele innych zalet. W razie jakiegoś uszkodzenia powierzchnię jego można szybko naprawić. W tym celu stosuje się specjalne zestawy naprawcze. Na ogół zniszczoną warstwę trzeba spiłować a potem wypolerować. Przy głębszych uszkodzeniach wymagane jest zastosowanie pasty akrylowej i wypolerowanie jej.
Przez wiele osób łazienka uznawana jest za najważniejsze pomieszczenie w domu. To w niej bowiem relaksujemy się i odpoczywamy od stresów a także i nabieramy pozytywnej energii do działań. Łazienka ze względu na wykonywane w niej czynności musi być po prostu czysta. Taki stan rzeczy wymaga od nas często wiele wysiłku. Jak się okazuje jednak, warto jest postawić na urządzenia, które są zabezpieczone przed osadami i zabrudzeniami. Dzięki temu użytkowanie ich i pielęgnacja jest po prostu dużo łatwiejsza i szybsza. A my tym samym mamy więcej czasu na inne przyjemności.