Sprężone powietrze wykorzystywane jest w wielu aspektach życia, np. w formie dmuchanego powietrza lub może stanowić źródło energii do zasilania wielu urządzeń w codziennym zastosowaniu. Z definicji posiada ciśnienie wyższe niż atmosferyczne, ma taki sam skład chemiczny, ale zajmuje mniejszą przestrzeń z uwagi na bardzo dużą koncentrację cząsteczek znajdujących się w gazie.
Sprężone powietrze, poza wieloma możliwymi zastosowaniami, wykorzystywane jest powszechnie w placówkach ochrony zdrowia. Bez wydajnych i niezawodnych kompresorów nie może funkcjonować żaden szpital, klinika czy placówka medyczna. Aspekt ten jeszcze szczególnie doceniany w dobie pandemii koronawirusa, ponieważ dostarczanie świeżej porcji tlenu jest kluczowym aspektem ratowania życia człowieka.
Do czego wykorzystuje się sprężone powietrze w szpitalach?
Istnieje wiele zastosowań skompresowanego powietrza o przeznaczeniu medycznym. Wydaje się, że najistotniejszą funkcją jest przede wszystkim dostarczenie tlenu pacjentom z chorobami płuc, mającymi problemy z oddychaniem czy anemią. Tlen taki jest również niezbędnym czynnikiem ratującym życie w trakcie reanimacji czy operacji. Bez sprężonego powietrza nie ma również mowy o ratowaniu noworodków przebywających w inkubatorach.
Wybór sprężarki
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań kompresorowych, m.in. sprężarki olejowe oraz bezolejowe. Którą z nich najlepiej zastosować w zadaniach medycznych? Bez wątpliwości powinny to być rozwiązania pozbawione szkodliwych substancji, a więc bezolejowe. Sprężarka olejowa wyrzuca śladowe ilości zużytego oleju do obiegu powietrza, co automatycznie dyskwalifikuje takie rozwiązanie w zastosowaniach medycznych. Ponadto, sprężane powietrze w placówkach medycznych powinno być dostarczane bardzo szybko, w sposób ciągły i często w dość dużych ilościach. Wibracje wytwarzane przez urządzenie powinny być zminimalizowane do minimum.
Dostępne obecnie na rynku sprężarki to najczęściej urządzenia kompaktowe, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są bardzo dobrej jakości i przede wszystkim ciche, co jest priorytetowym atutem w zastosowaniach medycznych. Biorąc pod uwagę konstrukcję oraz technologię działania, można wyróżnić tutaj kompresory tłokowe oraz spiralne. Te pierwsze umożliwiają produkowanie sprężonego powietrza z wykorzystaniem tłoków oraz pierścieni tłokowych, które są pokryte specjalną warstwą umożliwiającą maksymalne wyciszenie pracy urządzenia. Dodatkowo, łożyska wału korbowego są specjalnie uszczelniane. Alternatywą są wyporowe sprężarki spiralne, gdzie zastosowano innowacyjną konstrukcję złożoną z dwóch spirali. Podczas, gdy pierwsza jest nieruchoma, druga porusza się ruchem mimośrodowym. Brak obrotu wokół własnej osi powoduje, że przestrzeń między spiralami od otworu ssawnego w kierunku otworu tłoczonego. Daje to w konsekwencji stały, równomierny przepływ powietrza bez zbędnych pulsacji, niepożądanych w zastosowaniach medycznych.
Podsumowując, sprężanie powietrza dla celów medycznych ma kolosalne znaczenie wpływające na komfort pracy personelu medycznego oraz zdrowie pacjenta. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężarek kompaktowych spiralnych o bardzo małych wibracjach, które generuję niski poziom hałasu.