Pedagogika niejedno ma imię, o czym mogą się przekonać chociażby studenci tych kierunków. Nie każdy wie, czym cechuje się surdopedagogika i tyflopedagogika. Te pojęcia warto znać, zwłaszcza gdy poszukujemy odpowiedniego kierunku na studia. Sprawdźmy zatem, czego dotyczą te pojęcia i co trzeba o nich wiedzieć. Czym jest tyflopedagogika? Z czym wiąże się surdopedagogika? Gdzie znajdziemy ciekawe studia z tego zakresu?
Tyflopedagogika – co to jest?
Tyflopedagogika jest pewnym działem pedagogiki, który wiąże się z nauczaniem i wychodzeniem osób z wagą wzroku. Ma na celu określać kierunki ich rozwoju i kompensować problemy ze wzrokiem, za pomocą innych wykształconych zmysłów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest codzienne życie osób niewidzących. Jeśli dochodzi do uszkodzenia lub ograniczenia zmysłu wzroku, dane osoby stawiają na inne zmysły. Mogą mieć bardziej wyczulony dotyk i słuch. Na wyostrzonych zmysłach koncentruje się właśnie tyflopedagogika.
Tyflopedagogika studia podyplomowe
Okazuje się, że tyflopedagogika studia podyplomowe to kierunek coraz chętniej wybierany przez wiele osób. Studia podjąć warto w Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych, gdzie znajdziemy wiele kierunków. Nauka tego typu jest niezwykle atrakcyjna, a zajęcia są prowadzone całkowicie w formie online. Dzięki temu nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby nauczyć się nowych rzeczy i nabyć niezbędne umiejętności w dalszej karierze zawodowej. Wykładowcy dzielą się swoją wiedzą na bazie własnych doświadczeń, co jest kolejnym atutem uczelni. Studia podyplomowe to świetna opcja dla każdego, kto ukończył już zwykłe studia i chce dalej się rozwijać. Dzięki temu można uzyskać szansę na awans w firmie lub całkowicie się przebranżowić.
Podmiotem zainteresowanie tyflopedagogiki są osoby niewidome od urodzenia oraz osoby ociemniałe. Podział ten jest ważny w planowaniu zajęć. Inaczej pracuje się z kimś, kto widział przez większość życia, a inaczej z kimś, kto od zawsze jest niewidomy. Każda osoba z niepełnosprawnością tego typu ma inne wzorce życia i inaczej patrzy na świat.
Czym jest surdopedagogika?
Nieco inaczej wygląda surdopedagogika, która opiera się na wspieraniu osób głuchych, niedosłyszących i z uszkodzonym słuchem. Jeśli chodzi o głębokość uszkodzenia tego zmysłu, wyróżniamy osoby z niedosłuchem umiarkowanym, lekkim lub głębokim. Nie zapominajmy także o klasyfikacji ze względu na lokalizację problemu. Zadania surdopedagogiki bazują na procesie rehabilitacji, nauczania i wychowania takich osób. Z jednej strony specjaliści zajmują się przywracaniem sprawności słuchu na tyle, na ile jest to możliwe (czytanie z ruchu warg, nauka migowego języka). Z drugiej strony znaczenie ma także stymulowanie rozwoju procesów poznawczych, mimo istniejących zaburzeń słuchu. Zarówno surdopedagogika, jak i tyflopedagogika to wymagające kierunki studiów. Postawić można na nauczanie zdalne, dzięki czemu zachowamy komfort i wygodę. Uzyskamy dyplom bez konieczności dojeżdżania na stacjonarne zajęcia.
Jak widać, tyflopedagogika studia podyplomowe dają wiele możliwości osobom, które ukończyły studia na kierunku pedagogiki. Można także postawić na surdopedagogikę, która różni się od pierwszego pojęcia. W jednym przypadku mamy do czynienia z osobami z zaburzeniami wzroku, a w drugim z zaburzeniami słuchu. Po ukończeniu studiów można pracować w specjalistycznych szkołach, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, zakładach opieki, placówkach wychowawczych dla niepełnosprawnych i w wielu innych miejscach.