Wielotematyczne

Jak urządzić dużą łazienkę?

W Internecie znaleźć można wiele porad i informacji o tym w jaki sposób zagospodarować małą łazienkę. Tak naprawdę jednak, to właśnie duża łazienka może stanowić prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Jest w niej więcej miejsca, ale jednak nieprawidłowe rozstawienie może sprawić, że nie będzie ona funkcjonalna i estetyczna. Dużym plusem większych powierzchni łazienkowych jest to, że można rozdzielić je na strefę mokrą i suchą i będą one wyraźnie oddzielone.

Ważny jest projekt

Nie może być tak, że do dużej łazienki wstawimy po prostu wszystko to co się nam spodoba. Wszystko musi być zaplanowane w najmniejszym szczególe. Oczywiście duża łazienka to pojęcie bardzo względne. Jednak jeśli jest to pomieszczenie, które ma około 10m², to o takim możemy już mówić. Istotny jest styl w jakim chcemy urządzić nasze wnętrze. Tak naprawdę dużą łazienkę można urządzić tak jak chcemy. To bardziej właściciele małych wnętrz muszą się nad tym dłużej zastanowić. Jednym z bardziej popularnych jest styl nowoczesny. W takiej stylistyce ważne jest uporządkowanie przestrzeni. Pożądany jest minimalizm.

Meble do dużej łazienki

W każdej łazience powinny znaleźć się meble. To one są bowiem odpowiedzialne za uporządkowanie całej przestrzeni. W dużej łazience możemy pozwolić sobie na takie jakie z całą pewnością nie miałyby szans znaleźć się w małej przestrzeni. Podstawowym elementem jest szafka podumywalkowa. Najczęściej znajduje się w centralnym punkcie razem z umywalką i lustrem, i to właśnie w jej pobliżu spędzamy najwięcej czasu. Warto jest więc kupić szafkę, która będzie dosyć duża. Wtedy to wszelkie kosmetyki, środki chemiczne a nawet i ręczniki uda się mieć w najbliższym otoczeniu. Oprócz szafki pod umywalkę może znaleźć się też pojemny i praktyczny słupek, komoda oraz krzesło. Wybierając meble do łazienki, warto jest kupić takie od sprawdzonych producentów. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i specjalnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Najczęściej meble pokrywane są lakierem lub specjalną folią. Jedno i drugie rozwiązanie sprawia, że do wnętrza nie dostaje się wilgoć i dzięki temu meble nawet po długim użytkowaniu wyglądają tak samo dobrze. W dużej łazience może znaleźć się także sofa. Jest to rozwiązanie dosyć nietypowe, ale właśnie dzięki niej zwykła łazienka może przemienić się w nietuzinkowy pokój kąpielowy, w którym każdy będzie przebywał z przyjemnością. Wybierając meble, warto jest zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także na zastosowania technologiczne. Na pewno wygodniejsze będą meble, które mają specjalne prowadnice i zawiasy spowalniające zamykanie się szafek i szuflad. Funkcja samodomyku sprawia, że użytkowanie ich jest bardziej komfortowe, a same meble są po prostu trwalsze. Warto jest wybierać meble, które mają gładką powierzchnię. Pielęgnacja ich jest bowiem znacznie prostsza.

Strefa sucha i mokra

Strefa sucha i mokra jest bardzo ważna w łazience. To dzięki niej można zagospodarować tak wnętrze, aby było przede wszystkim funkcjonalne. Strefa sucha powszechnie uznawana jest za taką, w której można zrelaksować się po ciężkim dniu. Mając dużą łazienkę najlepiej jest umieścić ją w głębi pomieszczenia, tak aby była oddalona od wnętrza. W tym miejscu może znaleźć się wygodna i spora wanna wolnostojąca, fotel czy sofa. Można ustawić tam kwiaty a także sprzęt grający, który będzie pomagał przy relaksacji. Strefa mokra to ta, z której korzystamy najczęściej. Dobrze, jeśli będzie znajdowała się zaraz po wejściu do środka. Będzie to praktyczne z kilku względów. Przede wszystkim będzie można z WC czy umywalki szybko skorzystać. A także to, ze strefa znajduje się blisko drzwi sprawia, że jest tam lepsza wentylacja. W strefie mokrej powinna znaleźć się kabina prysznicowa, umywalka, WC czy bidet. Jedną i drugą strefę można od siebie oddzielić stosując specjalne ścianki czy estetyczne parawany. Tak naprawdę można tez inaczej strefy te zaaranżować. W strefie suchej na podłodze mogą znaleźć się popularne i nowoczesne panele drewniane dedykowane łazienkom lub wręcz egzotyczne drewno, które sprawi, że łazienka będzie wyglądała estetycznie i klimat taki będzie sprzyjał relaksacji. W strefie mokrej najlepiej jest umieścić na podłodze i ścianach płytki, które są po prostu bardzo praktyczne. Nie ma problemu, żeby utrzymać je w należytej czystości. Mogą stanowić jednocześnie element dekoracyjny każdego wnętrza.

W dużej łazience może znaleźć się wiele urządzeń, które mogą sprawić, że pomieszczenie to będzie niezwykle funkcjonalne i komfortowe a także stanie się naszą prywatną strefą komfortu. Jednym z urządzeń jakie może się tam znaleźć jest sauna, oraz wanna z kabiną prysznicową. W końcu mając większe pomieszczenie można zaaranżować je tak jak chcemy i wstawić do niego takie urządzenie, które są nam niezbędne. Aby móc cieszyć się sauna w łazience, nie musimy przeznaczyć na nią dużo miejsca. Tak naprawdę kiedyś urządzenia takie kosztowały dużo. Dzisiaj jest wiele firm, które w swojej łazience posiada małe łazienkowe sauny suche. Firmy takie zajmują się jej montażem, który nie jest długotrwały.

Jeśli z łazienki ma korzystać kilkoro domowników, to w dużym pomieszczeniu można wstawić ścianki, które umożliwiają korzystanie jednocześnie z łazienki np. dwóm osobom. Dobrym rozwiązaniem są też wtedy np. podwójne umywalki, które nie tylko są bardzo praktyczne, ale także dzięki nim można „rozładować” poranne kolejki do toalety. Osoby posiadające duże łazienki są w pewnym sensie uprzywilejowane. Ich wnętrze może być nie tylko funkcjonalne, ale odpowiednio zaaranżowane może zmienić się w prywatną strefę SPA a już na pewno być miejscem, z którego nie tylko będzie można wygodnie skorzystać, ale także będzie można się zrelaksować i odpocząć. Warto zatem przed rozpoczęciem aranżacji przemyśleć dokładnie rozmieszczenie wszystkich urządzeń a także i ich wybór. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest kupienie elementów wyposażenia od dobrych producentów, gdyż łazienkę remontujemy raz na wiele lat i jakość w tym wypadku odgrywa niezwykle istotną rolę.

Możliwość komentowania Jak urządzić dużą łazienkę? została wyłączona