Uncategorized

Wanna czy kabina prysznicowa?

Aranżując łazienkę musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Bez wątpienia jedną z nich jest to czy do naszej łazienki kupić wannę czy też może kabinę prysznicową. Oczywiście powodów, dla których wybieramy akurat to a nie inne urządzenie jest wiele. Współcześnie bez wątpienia to właśnie kabiny prysznicowe są bardziej popularniejsze i częściej kupowane. Jednak także w dalszym ciągu wiele osób nie wyobraża sobie tego, że mogłoby nie mieć wanny. Warto jest więc za tym przyjrzeć się bliżej jakie zalety i wady ma wanny i kabina natryskowa.

Wanna – synonim luksusu

Łazienka już kilkanaście lat temu zmieniła się w miejsce, w którym chcemy się zrelaksować po ciężkim i męczącym dniu. Bez wątpienia najłatwiej jest zrobić sobie gorącą i eteryczną kąpiel w wannie z mnóstwem piany, by to osiągnąć. Producenci z branży łazienkowej mają w swojej ofercie nie tylko tradycyjne i klasyczne modele, ale także wanny z hydromasażem, lub wręcz funkcją jacuzzi. Prawda jest jednak taka, że bez różnicy na jaką się zdecydujemy to jednak kąpiel w niej jest czymś, co w dzisiejszych czasach uznawanych jest jako luksus.

Ważne jest to z czego wanna jest wykonana. Chociaż na rynku mamy teraz spory wybór, jednymi z bardziej popularnych są wanny wykonane z akrylu. Materiał ten ma wiele zalet. Przede wszystkim nie kosztuje dużo i jest lekki. Co nie jest bez znaczenia podczas chociażby transportu lub aranżacji łazienki. Akrylowe wanny nie żółkną i przez wiele lat wyglądają jak nowe. Nie mają nierównej i porowatej powierzchni, dzięki czemu czyszczenie ich jest niezwykle proste. W razie jakiegoś uszkodzenia wannę można samemu naprawić! Wystarczy w tym celu zakupić zestaw naprawczy. Jest to proste i każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Wanny z akrylu są ciepłe. To właśnie dzięki temu woda w wannie nie wychładza się i pozostaje długo ciepła. Można więc cieszyć się długą i relaksującą kąpielom bez konieczności dolewania gorącej wody. Często to właśnie te wanny posiadają antypoślizgowe dno, jest to istotne szczególnie, wtedy gdy mają korzystać z niej małe dzieci czy osoby starsze. Taka wanna jest dla nich po prostu bezpieczna.

 

Wanny wolnostojące, wciąż modne

W wielu nowoczesnych aranżacjach pojawiają się wanny wolnostojące, które to od jakiegoś czasu znów stały się modne. Korzystanie z nich jest niezwykle komfortowe. Taka wanna może być dostępna w wielu kształtach i tym samym można ją z łatwością dopasować do wielu stylizacji. Często postawiona jest na estetycznych nóżkach. Bez wątpienia wanna wolnostojąca w każdej łazience w jakiej się znajdzie będzie nie tylko ergonomiczna, ale także będzie elementem dekoracyjnym i to właśnie ona będzie przykuwała wzrok od razu po wejściu do łazienki.

Wadą wanny wolnostojącej jest to, że trzeba mieć łazienkę która jest sporych rozmiarów, żeby całość wyglądała dobrze. Do takiej wanny, która będzie stała np. na środku pomieszczenia trzeba zainstalować też baterię wolnostojąca. Oczywiście wszystko jest do wykonania. Ale wiąże się to z dużą ilością pracy. A elementy wolnostojące są także znacznie droższe od klasycznych modeli.

 

Kabina prysznicowa, jaką wybrać?

Kabiny prysznicowe w Polsce zaczęły być modne na początku lat 90. Wtedy to pierwsi producenci polscy zaczęli wprowadzać swoje wyroby na rynek. Wiele osób zaczęło doceniać to, że mogą w sposób szybko skorzystać z natrysku nawet przed wyjściem z domu, jednocześnie zużywając dużo mniej wody niż podczas klasycznej kąpieli w wannie. Najważniejsza okazała się ilość miejsca jaka potrzebna jest do tego, by wstawić kabinę prysznicową. Współczesne łazienki w blokach z całą pewnością nie należą do największych. Montując kabinę prysznicową można zagospodarować sporo miejsca i przeznaczyć je na wstawienie np. innych urządzeń.

Na rynku dziś jest wręcz ogromny wybór kabin prysznicowych. To na jaką się zdecydujemy powinno być podyktowane nie tylko ilością wolnej przestrzeni, ale także kształtem łazienki, preferencjami domowników. Oczywiście urządzenia te dostępne są w dużej rozpiętości cenowej. Wszystko zależy od tego na czym nam najbardziej zależy. Kabinę prysznicową, wybieramy najczęściej raz na wiele lat. Warto jest wiec wybrać taką, która nie tylko będzie dobrze wyglądała i pasowała do naszej aranżacji, ale ważne jest też to, czy będzie bezproblemowa podczas czyszczenia a także czy na pewno będzie szczelna. Nie ma bowiem nic gorszego niż wycieranie zachlapanej podłogi po każdym skorzystaniu z łazienki. Polecane kabiny posiadają specjalne hydrofobowe powłoki, które sprawiają, że zanieczyszczenia nie osadzają się na powierzchnia a spływają razem z wodą. Takie rozwiązanie najczęściej nie jest związanie z dużo wyższymi kosztami a jednak na co dzień znacznie ułatwia użytkowanie jej. Warto jest wybrać też kabinę od sprawdzonego i popularnego producenta. Są elementy, które po jakimś czasie użytkowania wymagają wymiany. Są to np. rolki jezdne. W momencie, gdy zakupimy kabinę od nieznanego producenta możemy mieć po prostu problem z tym, żeby łatwo części dostać.

Kabiny natryskowe mają swoja wady. Jedną z nich jest fakt, że mając małe dzieci kąpiel ich nie jest już tak komfortowa. Mają mniej miejsca na zabawę i wygląda to zupełnie inaczej niż w przypadku, gdy korzystają na co dzień z wanny. W brodziku jest też ciężej zrobić pranie ręczne. Jesteśmy bowiem ograniczeni przestrzenią i powierzchnią brodzika. Kabina jest jednak idealnym rozwiązaniem, jeśli korzystać z niej mają osoby starsze lub ograniczone ruchowo. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być wręcz zamontowanie niskiego brodzika lub odpływu liniowego, dzięki któremu nie będzie żadnych barier podczas wchodzenia do kabiny.

Wybór kabiny czy wanny nie należy do najłatwiejszych. Trzeba przemyśleć wiele kwestii z tym związanych. Aczkolwiek jak się okazuje wybór ten najczęściej jest determinowany przez miejsce w łazience, jakim dysponujemy. Chociaż kabiny są chętniej wybierany, to wanny wciąż maja wielu zwolenników. Najbardziej idealnym rozwiązaniem zdaje się być połączenie wanny i kabiny prysznicowej. Kompromisem między tymi urządzeniami są parawany nawannowe.

Możliwość komentowania Wanna czy kabina prysznicowa? została wyłączona