Wielotematyczne

Wszystkie typy kredytów i pożyczek w pigułce!

KREDYTY KONSOLIDACYJNE

Ujednolicenie stopy procentowej i innych warunków pożyczki związanych z równoczesnym wydłużeniem okresu spłaty – oto co oferuje nam kredyt konsolidacyjny, polegający na połączeniu dwóch lub więcej zaciągniętych pożyczek w jedną.

Ludzie zazwyczaj decydują się na konsolidację długu, aby zmniejszyć koszty jego obsługi. Warto nadmienić, że konsolidacja kredytu polega na spłacie wszystkich uprzednio zaciągniętych kredytów i pożyczek, przez bank który tego kredytu udziela. W ten sposób płacimy tylko jeden kredyt w tylko jednym banku.

Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy pilnować terminów spłat, martwić się o środki pieniężne na zapłacenie następnej raty i pamiętać o wcześniejszym zasileniu kont.

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje: kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny gotówkowy. W pierwszym przypadku jak nazwa sama wskazuje jest to kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym. Jego atutami są dłuższy okres kredytowania i niższe oprocentowanie. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy charakteryzuje się za to krótszym okresem kredytowania, ale nie trzeba zabezpieczać go hipoteką na nieruchomości.

KREDYT SAMOCHODOWY

Samochód to dobro, bez którego trudno się dzisiaj obejść. Mało kto dysponuje jednak pełną kwotą gotówki na jego zakup. Zazwyczaj więc musimy wspomóc się kredytem samochodowym, który jest dość specyficznym rodzajem pożyczki. Łączy ona bowiem w sobie elementy zakupu ratalnego (lecz na o wiele większe kwoty) z kredytem mieszkaniowym w zakresie zabezpieczeń.

Problem kredytu mają zazwyczaj z głowy osoby, które kupują nowe auto. Dealerzy proponują już bowiem na miejscu pełną obsługę w tym zakresie. Zakup nieużywanego samochodu wiąże się też często z różnymi promocjami takimi jak choćby pakiet AC/OC w cenie. Warto zwrócić uwagę na takie oferty, bo dzięki temu możemy całkiem sporo zaoszczędzić.

Co jednak jeśli w planach mamy zakup używanego auta? Najlepiej wtedy porównać skrupulatnie i wnikliwie między sobą oferty różnych banków i spośród nich wybrać tą, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Koszty kredytu samochodowego różnią się w zależności od wieku auta (przeważnie działa to tak, że im starszy samochód tym droższy kredyt) oraz okresu kredytowania. W niektórych przypadkach cena kredytu związana jest również z zabezpieczeniami jakie do niego przyjęto.

KARTY KREDYTOWE

Karta kredytowa w przeciwieństwie do zwykłej karty płatniczej, działa w oparciu o przyznany wcześniej limit kredytowy. W jej ramach klient nie wykorzystuje swoich pieniędzy, lecz pieniądze banku. Termin spłaty zadłużenia określany jest przez każdy bank osobno, lecz zazwyczaj jest to okres 20-30 dni od daty, w której otrzymamy wyciąg zawierający informacje o poszczególnych transakcjach przeprowadzonych w poprzednim okresie rozliczeniowym.

Warto wspomnieć, że chęć posiadania karty kredytowej, nie czyni nas zazwyczaj zobligowanymi do zakładania rachunku płatniczego w instytucji finansowej, która ową kartę nam wydaje. Z kartą kredytową nieodłącznie związany jest również okres bezodsetkowy (określany także mianem grace period). Na czym on polega? Jego założenie jest całkiem proste – jeżeli posiadacz karty spłaci sto procent zadłużenia unaocznionego przez bank na zestawieniu transakcji, to nie zapłaci on żadnych odsetek od kredytu kartowego. Pamiętajmy jednak o tym, że grace period dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Wypłaty gotówki w bankomatach skutkują automatycznie zobligowaniem posiadacza karty do uiszczenia należności za odsetki.

POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE

Pożyczki społecznościowe polegają na zawieraniu transakcji pożyczek bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi za pośrednictwem serwisów internetowych i jednocześnie bez udziału tradycyjnych instytucji finansowych.

W Polsce pożyczki tego typu pojawiły się dopiero w 2008 roku. W 2013 roku takich serwisów było aż sześć. Różnią się one między sobą głównie wielkością transakcji jakie mogą być zawierane między uczestnikami oraz sposobami ochrony zarówno pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców.

Takie serwisy charakteryzują się dużymi korzyściami dla obu stron. Przede wszystkim pożyczka może być udzielona jednej osobie przez kilku inwestorów, co rozwiązuje problem z nieterminowością spłaty oraz niemożliwością oddania długu. Tym samym ryzyko staje się o wiele mniejsze.

Warto jednak pamiętać, że pożyczki społecznościowe opierają się głównie na zaufaniu pomiędzy pożyczkobiorcami, a inwestorami. Dodatkowym zabezpieczeniem dla obydwóch stron są jednakże zaawansowane etapy weryfikacji, w których musimy przesłać informacje z dowodu osobistego i podać numer naszego indywidualnego konta bankowego, co zapewni nam większą ochronę.

POŻYCZKI POZABANKOWE

Jeżeli nie dostaliśmy pożyczki lub kredytu w banku, nie powinniśmy się załamywać. Obecnie na rynku istnieje szereg instytucji, które mają w swojej ofercie tak zwane pożyczki pozabankowe. Nazywane są one często również chwilówkami.

Pożyczki takie nie są jednak produktem stricte bankowym i mogą ich udzielać zarówno osoby fizyczne jak i różne instytucje. Pożyczki pozabankowe cechują się krótkim okresem spłaty zobowiązania, dogodną wysokością rat, które dobierane są indywidualnie do potrzeb kredytobiorcy oraz minimalną ilością formalności, jakie musi on spełnić.

Warto nadmienić, że są to raczej pożyczki dzięki którym nie uzyskamy dużych sum pieniężnych, ani nie zgromadzimy środków na kupno mieszkania.

W przeszłości mało kto wiedział, że pożyczkę można uzyskać w innym miejscu niż bank. I choć ta dziedzina gospodarki jest stosunkowo nowa, to wielu Polaków korzysta z możliwości szybkiego uzyskania gotówki bez stosu papierków do wypełnienia, a jedynie za okazaniem dowodu osobistego. W takim przypadku weryfikacja naszej wypłacalności odbywa się na podstawie naszej historii kredytowej, do której instytucje pozabankowe mają dostęp.

KREDYT GOTÓWKOWY

Kredyt gotówkowy w ostatnich latach cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W rzeczy samej, jest on jednym z najbardziej popularnych produktów bankowych. Przemawia za tym wiele udogodnień, jakie banki proponują swoim klientom.

Możliwość zaciągnięcia kredytu na dowolny cel, minimum formalności których musimy dopełnić oraz prawie natychmiastowa decyzja banku o przyznaniu nam pieniędzy – oto co kusi potencjalnych kredytobiorców. Ze względu na jego cechy kredyt gotówkowy możemy znaleźć w ofertach banków także pod nazwą pożyczki gotówkowej. Dla wielu ludzi niezwykle cenne jest to, że wniosek o kredyt gotówkowy możemy złożyć zarówno w siedzibie banku jak i drogą internetową oraz przez telefon, co pozwala na dużą oszczędność czasu.

Kredyt gotówkowy to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujemy pieniędzy praktycznie „na już”. Prezenty pod choinkę, wyjazd na wakacje lub remont mieszkania – oto jedne z częstych przyczyn zaciągania tego kredytu.

Analizując oferty kredytowe pochodzące z różnych banków koniecznie nie zapomnijmy o tym, aby wziąć pod uwagę między innymi okres kredytowania, czy też wysokość marży bankowej, gdyż krok ten powinien być dobrze przemyślany.

Możliwość komentowania Wszystkie typy kredytów i pożyczek w pigułce! została wyłączona