Wielotematyczne

Wypadek wynajętym samochodem

Wyjeżdżasz na wakacje i wynajmujesz auto? A może wynajmujesz samochód w celach służbowych? Sam proces wynajmu może być bardzo prosty. Jednak ewentualne nieprzyjemności związane z wypadkiem wynajętym samochodem długie i kosztowne.

Wypadek wynajętym samochodem – w tym artykule skupimy się na tym temacie, aby pomóc ci uniknąć nieprzyjemności z tym związanych, jeśli już do owego wypadku dojdzie.

 

Umowa

Przede wszystkim wszystko zależy od podpisanej umowy i opłaconych ubezpieczeń. To w tym dokumencie regulowane są wszelkie kwestie związane z ewentualnym wypadkiem. Warto zatem dokładnie zapoznać się z tym pismem, nawet jeszcze przed wizytą w wypożyczalni. Możesz poprosić o przesłanie wzoru dokumentu np. na maila podczas rozmowy telefonicznej z wypożyczającym. Potem pozostaje ci tylko przeanalizowanie dokumentu i ewentualne poradzenie się z tym temacie doświadczonych osób, lub poszukanie ewentualnych kwestii w internecie.

Jeśli okaże się, że pewne zapisy są dla ciebie szczególnie nieatrakcyjne, a wręcz masz wrażenie, że firma wynajmująca próbuje cie naciągnąć, skonsultuj się z wypożyczającym w sprawie zmiany konkretnych zapisów. Jeśli nie będzie chciała tego zrobić, poszukaj innej firmy.

Wypadek z nie twojej winy

Wypadek może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Bez względu na to czy kierujący jedzie wynajętym autem, czy swoim, może w niego przez przypadek wjechać inny kierowca. Wiadomo, kto wtedy ponosi odpowiedzialność za wypadek. W takiej sytuacji naprawa szkody jest opłacana z OC kierowcy, który spowodował wypadek.

Jeśli przydarzy ci sie taka historia, nigdy nie idź na tzw. ugody ze sprawcą wypadku, bo ty wyjdziesz na tym najgorzej. Wypożyczalnia będzie kazała sobie słono zapłacić za naprawy, z pewnością również przepadnie twoja kaucja. Zawsze pamiętaj o tym, aby na miejsce wypadku zadzwonić po policję. Oprócz tego konieczne jest zadzwonienie do wypożyczalni i powiadomienie o zdarzeniu. W takim przypadku możesz oczekiwać zastąpienia pojazdu uszkodzonego na inny o podobnym standardzie. Takie prawo przysługuje ci choćby z tego powodu, że koszty zastępczego auta pokrywane są z ubezpieczenia opłacanego przez sprawcę. Także docelowo, w takiej sytuacji wypożyczalnia nie ponosi dodatkowych kosztów. Bo te koszty są pokrywane z OC sprawcy.

 

Wypadek z przyczyn natury

Czasami natura potrafiła sprawić nieprzyjemności. Np. grad, albo zalanie powodziowe. Wtedy niestety koszty ponosi kierowca, który wypożyczył auto. Można się jednak przed tym uchronić poprzez wykupienie specjalnego ubezpieczenia na rzecz takich wypadków. Często warto przemyśleć tę sprawę, zwłaszcza jeśli wybieramy się w niebezpieczne tereny, gdzie nieprzyjemności pogodowe dość często występują. Lepiej zapłacić niedużą kwotę ubezpieczenia, niż później horendalną sumę za naprawę auta.

Wypadek z twojej winy

Sytuacja ma się podobnie, kiedy to ty powodujesz wypadek, albo kiedy nie można ustalić sprawcy. Obciążenie finansowe twojej osoby ustalane jest na podstawie ekspertyz i ustalenia kosztorysu przez dział techniczny wypożyczalni.

Aby uchronić się przed takimi wypadkami, warto ubezpieczyć się na czas wypożyczenia auta. Są to dodatkowe koszty, jednak kiedy nie czujemy się pewnie za kierownicą warto o to zadbać i mieć przysłowiowy spokój. Kwota za takie ubezpieczenie jest zwykle niewielka w porównaniu z kosztami, jakie mogą cie czekać po wypadku.

 

Kradzież wypożyczonego auta

Nieprzyjemnie może być również w sytuacji, kiedy twoje wypożyczone auto zostanie skradzione. W całości, albo w jakiejś części. Lub uszkodzone, np. stłuczone szyby, wgniecenia. Wtedy również odpowiadasz finansowo za braki. Powinieneś mieć to wszystko zapisane w umowie.

Jeśli czegoś nie rozumiesz w tym co podpisujesz, koniecznie zapytaj wypożyczającego co masz rozumieć przez dany zapis. Jeśli natomiast chciałbyś uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, również dowiedz się co powinieneś zrobić, aby czuć się komfortowo podczas użytkowania auta.

W tym przypadku, czyli w razie kradzieży auta, uszkodzeń, także można wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty.

 

Uszkodzenia techniczne

Ważne jest, gdy dojdzie do usterki auta, pamiętać o tym, aby powiadomić firmę wynajmującą auto o problemie. Należy wtedy wyjaśnić co się stało i w jakim miejscu znajduje się auto oraz zgodnie z przepisami ruchu drogowego odpowiednio je zabezpieczyć przed spowodowaniem ewentualnych kolizji. Nie wolno zaczynać żadnych napraw bez konsultacji z firmą. Dopiero po jej zgodzie i konkretnych instrukcjach możesz przejść do ewentualnych działań.

Kiedy zwracasz auto do wypożyczalni i okazuje się, że nie jest w takim stanie jak w dniu wypożyczenia, możesz być pewien, że będziesz musiał dopłacić lub pobrana kaucja nie zostanie ci zwrócona.

Może się także okazać, że firma ubezpieczeniowa nie pokryje wszystkich kosztów i wtedy to ty będziesz pokrywał pozostałe należności.

 

Mandaty

Za brak stosowania się do przepisów kodeksu drogowego odpowiadasz ty, a nie firma wynajmująca ci auto. Także wszelkie przekroczenia prędkości, nie zwracanie uwagi na czerwone światło, wyprzedzanie na ciągłej linii itp. – odpowiedzialność finansową poniesiesz ty, jeśli zostaniesz na tym zatrzymany. Dlatego w każdej sytuacji stosuj się do przepisów ruchu drogowego bez względu na to czy auto jest twoje, czy wypożyczone

 

Podsumowując najważniejsze to przemyśleć jak czujesz się za kierownicą zwłaszcza w nowym, nieznanym miejscu. Druga kwestia, to trasa na jakiej będziesz się poruszał należy do szczególnie niebezpiecznych, nie tylko ze względu na częste kolizje, ale także na warunki pogodowe. Jeśli tak, to warto się dodatkowo ubezpieczyć na wypadek nieprzyjemnych zdarzeń.

Inna równie ważna sprawa, to dokładne przeanalizowanie umowy, jaką zawierasz na czas wynajmu samochodu. To w niej będą znajdować się szczegółowe kwestie dotyczące ewentualnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Umowa powinna zawierać w sobie zakres odpowidzialności na wypadek różnych zdarzeń. Jeśli pewne kwestie nie są zawarte, a uważasz, że powinny być, zapytaj wypożyczającego o to i ewentualnie dokonajcie zmiany w umowie, aby wszystko było czarno na białym.

Jeśli wypożyczalnia, z której chcesz skorzystać ma wyjątkowo nieatrakcyjne warunki dla ciebie, lepiej poszukaj innej. W ostatnim czasie powstało sporo wypożyczalni samochodów, które zabiegają o klientów i mogą pójść ci na rękę w oczywistych sprawach.

Możliwość komentowania Wypadek wynajętym samochodem została wyłączona