Baterie są nieodzownym elementem wyposażenia każdej łazienki. Bez nich pomieszczenie to nie byłoby funkcjonalne i z całą pewnością nie spełniałoby swojej roli. Aranżując łazienkę zawsze musimy dokonać wiele trudnych niekiedy decyzji. Najczęściej zakup baterii pozostawiając na samym końcu. Komuś, kto nie robi tego zbyt często wydaje się bowiem, że nie ma różnicy w tym jaki model wybierzemy, ten tańszy czy droższy skoro na zewnątrz wyglądają tak samo. Okazuje się jednak, że baterie mogą różnić się znacznie od siebie. A to co najważniejsze to jest to czego najczęściej nie widać. W łazience jest kilka rodzajów baterii: umywalkowe, wannowe, natryskowe czy bidetowe. Każda spełnia ważną funkcje. I wybierając poszczególne typy do łazienki najlepiej jest wybrać je od tego samego producenta i z tej samej serii. Wtedy to będą pasowały do siebie. A wnętrze będzie harmonijne i spójne.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu baterii łazienkowych?
Tak naprawdę wiele czynników jest ważnych. Wybrane przez nas baterie wystarczy unieść by wiedzieć, czy została wykonana z dobrych pod względem jakości materiałów. Te lepsze będą po prostu cięższe. Mosiądz z jakiego zazwyczaj są wykonywane jest dosyć ciężki. Jednocześnie jest plastyczny i trwały. Baterie pokrywane są na ogół warstwą chromu, która to nadaje im blask a także stanowi pewnego rodzaju barierę ochronną. Rynek dziś wręcz zalany jest produktami pochodzącymi z Chin, które to mają promocyjną cenę i wyglądem nie różnią się od tych markowych jednak jakość wykonania ich pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko jakość wykonania jest wątpliwa, problematyczne może być też otrzymanie w razie takiej konieczności części zamiennych do nich. Jednym z najważniejszych elementów na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest głowica. W tych bateriach, które pochodzą od sprawdzonych producentów, najczęściej stosowane są głowice ceramiczne, które to są nie tylko trwałe, ale i sprawiają że urządzenie to będzie przez dłuższy czas działało bezawaryjnie. Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju słuchawki natryskowe czy deszczownice, dobrze aby posiadały zabezpieczenie przed osadzaniem się kamienia. Najczęściej są to specjalne gumowe wypustki, które zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń, a jednocześnie sprawiają, że dysze czyści się niezwykle prosto.
Bateria jednouchwytowa czy mieszaczowa?
Bateria mieszaczowa to taka, która posiada dwa kurki. Jeszcze kilkanaście lat temu ten typ baterii, był jednym z częściej spotykanych. Oddzielny kurek z wodą zimną i ciepłą jest praktycznym rozwiązaniem. Jednak jak się okazuje takie baterie nie są zbyt ekonomiczne. Każda sekunda odkręconej wody jest cenna. A jednak, aby ustawić pożądaną temperaturę, musimy poświęcić na to trochę czasu. Ten typ baterii jest dziś najczęściej stosowany w stylizowanych wnętrzach. Ozdobne kurki nadają się do wnętrz utrzymanych w stylistyce retro, ArtDeco czy rustykalnej. Dużo częściej spotykanymi dzisiaj są baterie jednouchwytowe. Ustawienie pożądanego strumienia wody za pomocą dźwigni jest jednak dużo szybsze i sprawniejsze. Dzięki takiej baterii można zmniejszyć zużycie wody. Na ogół ten typ jest też łatwiejszy podczas czyszczenia i pielęgnacji. Baterie jednouchwytowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, mogą posiadać też różne rozmiary i kształt.
Bateria z funkcją oszczędzania wody
Dzisiaj wręcz wymogiem jest to, żeby jak najwięcej urządzeń jakie znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pobierało jak najmniej energii, a także zużywało mało wody. Takie produkty bowiem są nie tylko ekologiczne, ale także i ergonomiczne, bo w sposób łatwy i podczas codziennego i normalnego użytkowania pozwalają na zmniejszenia zużycia wody. Najczęściej stosowane są aeratory, które znajdują się na końcu wylewki. Ich zadaniem jest napowietrzenie i zwiększenie objętości wody nawet trzykrotnie. W konsekwencji czego wypływająca woda ma większą objętość i jest przyjemna podczas kontaktu ze skórą. Podczas normalnego użytkowania możemy zmniejszyć zużycie wody nawet o 30%. W wielu innych typach baterii stosowane są jeszcze inne technologie, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia wody. Mogą być to ograniczniki lub przyciski z funkcją eco. Innym coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest zakup baterii termostatycznej.W takim urządzeniu jest ustawiona pożądana temperatura wody. Po odkręceniu nie musimy czekać. Mamy po prostu taką wodę jaką chcieliśmy mieć. Coraz powszechniejsze stają się też baterie bezdotykowe. Do niedawna stosowane była najczęściej w ubikacjach publicznych, gdzie ważna jest nie tylko higiena, ale także i oszczędność wody. Aby skorzystać z takiego urządzenia wystarczy zbliżyć ręce w jego pobliżu. Fotokomórka je wykryje i uruchomi wodę. Nie trzeba pamiętać w tym wypadku o zakręceniu dopływu wody. Jest to szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają małe dzieci, które często zapominają o tym.
Co powinna mieć dobra bateria?
Dobra bateria to taka, która wygląda estetycznie spełnia swoje funkcje, jest bezawaryjna a także można dostać ją w promocyjnej cenie. Takie połączenie wydaje się być nieosiągalne. Prawda jest taka, że bateria, która wykonana została z najlepszych materiałów – nigdy nie będzie najtańsza. Jednak łazienkę remontuję się rzadko. Warto więc kupić raz na wiele lat baterię, które będą najbardziej ergonomiczne. Nie warto jest wybierać takich od nieznanych producentów. Zawsze lepiej jest posiłkować się opiniami zadowolonych klientów, a także doświadczeniem i wiedzą, która jest poparta. Firmy, które są od niedawna na rynku mogą mieć promocyjne ceny, ale produkty wcale nie muszą być funkcjonalne. Istnieje też ryzyko, że do produktów „no name” będzie ciężko dostać części zamienne, które jednak czasem trzeba wymieniać. Wiele osób wychodzi z założenia, że baterię można kupić wszędzie. Prawda jest jednak taka, że te które znajdują się w marketach najczęściej są gorszymi odpowiednikami tych, które dostępne są w renomowanych punktach sprzedaży. W sklepach stacjonarnych ceny mogą być wyższe za ten sam produkt niż w sklepach internetowych. Warto jest zatem zawsze przed dokonaniem zakupu dokonać porównania produktów i wybrać najbardziej korzystną ofertę.